Ansedel Johan Jonsson

1778-1855

Född 1778-04-25 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1855-10-11 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .


Johan Jonsson
Född 1778-04-25 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1855-10-11 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Landbonde
Torpare

F Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [2] .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) [3] .


FF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) [2] .


FFF Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [2] .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [2] .


FFFM Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFM Karin Jonsdotter.

Död 1714 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1675-08-27 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1642-1673 i Nolås 4, Sidensjö (Y).
Knekt 1649 i Nolås, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Sigrid Olofsdotter.
Född 1620.



FM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


FMFF Nils Olofsson.
Född omkring 1635 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1713 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Knekt 1655 i Kläppen, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1658-1661 i Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1671-1683 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1689 i Anundsböle 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1684-1696 i Grätnäs 2:1, Grättnäs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1697-1702 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [2] .


FMFM Anna Larsdotter.
Född omkring 1635 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1718 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .


FMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


FMMF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMMM Nn Okänd.
Född 1650 [3] .



M Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MF Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Sara .




MFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


MFMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MM Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .


MMF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) [3] .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) [2] .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMFM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMF Jonas Olofsson liten.
Född omkring 1640 i Teg, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) [2] .


MMMM Margareta Jonsdotter.
Född omkring 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y) [2] .


Levnadsbeskrivning

Landbonde
Torpare
Flyttade 1808 från Sjöland, Sidensjö (Y) till Nolås, Sidensjö (Y) [1] .
Flyttade 1810 från Nolås, Sidensjö (Y) till Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .

Död som inhyses 1855 11/10 i Sjöland, Skorped sn.


Relationer och barn


Gift 1801-08-16 i Sidensjö (Y) [1] .

Lisa Larsdotter. Född 1778-08-28 i Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1860-12-21 i Sjöland, Sidensjö (Y) [6] .
Begravd 1861-01-01 i Skorped (Y) [6] .

Kajsa Greta Johansdotter. Född 1804-01-09 i Sjöland, Skorped (Y) [4] .
Död 1878-09-21 i Sjöland, Skorped (Y) [4] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. CD-Skorped 1776-1930
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 126/130
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.