Ansedel Anders Svensson

1782-1867

Född 1782-04-05 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Döpt 1782-04-06 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1867-02-23 i Sidensjö (Y) [2] .
Begravd 1867-03-10 i Sidensjö (Y) [2] .


Anders Svensson
Född 1782-04-05 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1867-02-23 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1815-1867 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1830-1835 i Sidensjö (Y) [3] .

F Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) [2] .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).


hamraanderssvensson1769.jpg
FF Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [6] .


FFFM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) [2] .


FFM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFMM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .


FM Brita Jonsdotter.
Född 1717-12-25 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1754-08-18 i Hämra, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Jon (Jonas) Salmonsson.
Född 1676 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1742-07-18 i Ås, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1708-1741 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMFF Salmon Jonsson.
Född omkring 1640 i Källom 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1713 i Ås, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1670-1706 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMFM Margareta Johansdotter.
Född omkring 1640 i Hämra, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1700 i Ås, Sidensjö (Y) [5] .


FMM Brita Jonsdotter.
Född 1672 i Nyland,, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1752-02-16 i Ås, Sidensjö (Y) [2] .


FMMF Jonas Eriksson.
Född 1650 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1726 i Nyland, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1679-1682 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1683-1711 i Nyland 6:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1694 i Sidensjö (Y) [3] .
Tionderäknare 1695 i Sidensjö (Y) [5] .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) [3] .


FMMM Brita Hansdotter.
Född omkring 1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1728 i Nyland, Sidensjö (Y) [5] .


M Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) [2] .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).


MF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) [5] .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) [3] .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) [3] .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


MFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Östen Persson.
Född omkring 1660 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1687-1705 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFM Sara .




MFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .


MFMF Per Nilsson.
Född 1650 i Skureå 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1691-1692 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1687-1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y).


MFMM Margareta Andersdotter.
Född omkring 1655 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1715 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .


MMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [8] .


MMFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Karin Olofsdotter.
Född 1673 i Norrvåge, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1716 i By, Sidensjö (Y) [2] .


MMMF Olof Jonsson.
Född omkring 1650 [5] .
Död 1722 i Norrvåge, Själevad (Y) [7] .
Bonde från 1694 i Norrvåge 4, Själevad (Y) [7] .


MMMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1650.
Död 1706 i Norrvåge 4, Själevad (Y) [7] .


Levnadsbeskrivning

Bonde 1815-1867 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1830-1835 i Sidensjö (Y) [3] .

Ägde hemmanet benämt littra A på 4 seland i Källom, Sidensjö enligt "kartan Storskifte 1820"




Relationer och barn


Gift 1814-03-30 i Sidensjö (Y) [9] .

Anna Andersdotter. Född 1785-09-08 i Teg, Sidensjö () [10] .


Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 56 / sid 132
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  5. Paul Olsson
  6. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  7. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  8. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  9. Sidensjö (Y) AI:5b (1822-1832) Bild 55 / sid 46
  10. Sidensjö (Y) C:3 (1781-1840) Bild 61 / sid 142
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.