Ansedel Nils Andersson

1687-1735

Född 1687 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .


Nils Andersson
Född 1687 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1735 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1718-1735 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .

F Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .


FF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) [2] .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFF Kjell Håkansson.
Född uppskattat 1555 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1627 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1607-1627 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1613 i Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkans sexman 1613 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1622 i Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Håkan Nn.
Född 1500 [1] .
Död i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1535 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .

 
   
 

FM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) [1] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) [2] .

 
 

FMM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [1] .



FMMF Lars Fardesson.
Född omkring 1525 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1599 i Hämra, Sidensjö (Y).
Bonde 1550-1599 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1562-1569 i Sidensjö (Y) [2] .


FMMM Rågerd .
Född omkring 1525.

Bonde 1600-1603 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


M Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .


MF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [5] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [1] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Olof Olofsson.
Född omkring 1555 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [1] .

Bonde 1591-1622 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1612-1619 i Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Kerstin Svensdotter.
Född omkring 1560 [1] .
Död 1631 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [6] .


MFM Brita NN.
Född omkring 1590 [1] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .

 
 

MM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Jonas Andersson.
Född omkring 1570 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [1] .
Död före 1649 11/8 i Nyland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1597-1622 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1610-1621 i Sidensjö (Y) [2] .

 

MMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [1] .



MMMF Nils Hansson.
Född 1572 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1652 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [1] .
Kyrkans sexman 1618 i Anundsjö (Y) [1] .
Kyrkvärd 1616-1624 i Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1620-1652 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [7] .
Landstingsman 1635-03-07 i Själevads prästgård, Själevad (Y) [5] .
Nämndeman 1628-1646 i Anundsjö (Y) [7] .


MMMM Karin NN.
Född omkring 1590.



Levnadsbeskrivning

Bonde 1718-1735 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .

Ur dödbok:
Nils Andersson ifrån Nybyn 48 år gammal. Fört en gudelig levnad och fått vacker avfärd efter 2 års plågande värk.




Relationer och barn


Gift 1721-01-01 i Sidensjö (Y).

Elisabeta (Lisa) Jonsdotter. Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) [3] .

Jonas Nilsson. Född 1722-12-16 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1791-03-13 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .

Brita Nilsdotter. Född 1728-11-24 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1756-11-07 i Grätnäs, Sidensjö (Y) [3] .


Källor

  1. Paul Olsson
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Alf Nilsson
  7. Anundsjöboken
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.