Ansedel Jonas Andersson

1752-1827

Född 1752-06-29 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1827-08-11 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .


Jonas Andersson
Född 1752-06-29 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1827-08-11 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Landbonde
Torpare

F Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Anders Andersson.
Född omkring 1650 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1712 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1679-1704 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [5] .


FFFF Anders Kjellsson.
Född 1603 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1685 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Knekt 1624 i Nybyn, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1673 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1641-1665 i Sidensjö (Y) [2] .
Landstingsman 1656-1666 i Sidensjö (Y).
Klockare 1667 i Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1683 i Sidensjö (Y).


FFFM Beata Andersdotter.
Född omkring 1605 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1681 i Nybyn, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Brita Kristoffersdotter.
Född omkring 1655 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1723 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [6] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [6] .


FFMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .


FM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMM Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


FMMF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) [4] .

 

M Brita Jonsdotter.
Född 1717-12-25 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1754-08-18 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .


MF Jon (Jonas) Salmonsson.
Född 1676 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1742-07-18 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1708-1741 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Salmon Jonsson.
Född omkring 1640 i Källom 1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1713 i Ås, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1670-1706 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

MFM Margareta Johansdotter.
Född omkring 1640 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1700 i Ås, Sidensjö (Y) [4] .


MFMF Johan Andersson.
Född omkring 1610 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1681 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1645 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1631 i Å, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1635-1646 i Å, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1646-1679 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Sara NN.
Född omkring 1615 i Hämra, Sidensjö (Y) [4] .
Död före 1693 13/3 i Hämra 1, Sidensjö (Y) [4] .


MM Brita Jonsdotter.
Född 1672 i Nyland,, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-02-16 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Jonas Eriksson.
Född 1650 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1726 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1679-1682 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1683-1711 i Nyland 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1694 i Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1695 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1699 i Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Erik Mickelsson.
Född omkring 1620 i Brynge, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1705 i Brynge, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1646-1689 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1663-1670 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1674-1692 i Sidensjö (Y) [2] .
Husesyningsman 1681 i Sidensjö (Y).


MMFM Kerstin Andersdotter.
Född 1605 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [4] .



MMM Brita Hansdotter.
Född omkring 1650 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1728 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .


MMMF Hans Andersson.
Född omkring 1625 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1668 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Nämndeman 1665-1667 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1654-1658 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMMM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Nyland 6, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1686 i Brynge 3:1, Sidensjö (Y) [5] .


Levnadsbeskrivning

Landbonde
Torpare

 mtDNA Haplogroup:   I4a  

Källa: https://genvagar.nu



Relationer och barn


Gift 1784-01-12 i Sidensjö (Y) [1] .

Sara Andersdotter. Född 1760-02-23 i Sidensjö (Y) [1] .
Död 1839-07-19 i Fattighuset Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  4. Paul Olsson
  5. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.