Ansedel Lars Larsson

1670-1739

Född 1670 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] [2] .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] [2] .


Lars Larsson
Född 1670 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] [2] .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] [2] .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [1] .
Bonde 1705-1707 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [1] .
Bonde 1707-1724 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .

F Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Bonde 1674-1701 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Nämndeman 1678-1692 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).
Gästgivare i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).


FF Nils Olofsson.
Född 1601 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Död 1684 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .
Bonde 1626-1673 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Riksdagsman 1644 [1] .
Nämndeman 1639-1645 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Gästgivare vid kyrkan 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .
Kyrkans sexman 1639 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .
Kyrkans sexman 1650-1652 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .


FFF Olof Olofsson.
Född 1570 i Myckle, Skellefteå landsförs (AC) [3] .
Död 1623 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [3] .
Landsköpman 1592-1593 i Myckle, Skellefteå landsförs (AC) [4] .
Bonde 1595-1621 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).
Nämndeman 1602-1620 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).
Landstingsman 1614 [5] .
Kyrkans sexman 1620 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .


FFFF Olof Nilsson.
Född 1539 i Myckle 3, Skellefteå landsförs (AC).
Död 1627 i Myckle 3, Skellefteå landsförs (AC).
Bonde 1565-1607 i Myckle 3, Skellefteå landsförs (AC) [3] .


FFFM Malin Olofsdotter Bure.
Född i Bureå 2, Skellefteå (AC) [5] .
Död i Myckle, Skellefteå landsförs (AC) [5] .


FFM Anna Olofsdotter.
Född 1570 i Norrbo (X) [5] .
Död i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFMF Olaus (Herr Olof i Norrbo) Andreae.

Död 1628 i Norrbo (X) [6] .
Kyrkoherde 1578-1628 i Norrbo (X) [7] .


FFMM Sara Andersdotter Bure.
Född 1554 i Storkåge 4, Storkåge, Kågedalen (AC) [4] .
Död 1597-01-30 i Norrbo (X) [5] .


FM NN Larsdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .
Död 1677 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .

   
 
   
 

M Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [1] .
Bonde 1705-1707 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [1] .
Bonde 1707-1724 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] .

Gifte sig med en dotter på Tjärn 2 och brukade det 1700-03, men hamnade sedan på Ersmark 3

Skellefteå landsförsamling AI:1 (1724-1724) Bild 63 / sid 59




Relationer och barn


Gift.

Brita Andersdotter. Född 1670 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [1] .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [1] [2] .

Lars Larsson. Född 1704 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [8] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [8] .


Källor

  1. Skellefteå socken 1650-1790
  2. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  3. Gun Wiklund
  4. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  5. Johan Bures släktbok 2014
  6. Uppsala stifts herdnaminne 1843 års utgåva
  7. Uppsala stifts herdnaminne
  8. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.