Ansedel Justina Andersdotter

1733-1805

Född 1733-07-03 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1805-01-26 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Begravd 1805-02-03 i Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Feber


Justina Andersdotter
Född 1733-07-03 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1805-01-26 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .

F Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFF Jonas Eriksson.
Född 1620 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .

Bonde 1650-1659 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1662-1678 i Drömme 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Nämndeman 1673-1678 i Sidensjö (Y) [5] .


FFFF Erik Larsson.
Född 1587 [2] .

Kyrkans sexman 1617 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1607-1649 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFFM NN.




FFM Kerstin Andersdotter.

Död 1676 i Drömme 2:1, Sidensjö (Y) [5] .

 
 

FM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .

   
 
   
 

M Anna Jonsdotter.
Född 1690-05-11 i Lännäs 3:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1754 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1742-1749 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [5] .


MF Jon Ivarsson.
Född omkring 1660 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [2] .
Död 1706 i Skorped, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1687-1689 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1690-1697 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1697-1706 i Skorped, Skorped (Y) [5] .


MFF Ivar Andersson Finne.
Född 1620 i Lännäs 3:1, Lännäs, Sidensjö (Y) [2] .
Död före 1686-08-26 i Lännäs, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1645-1646 i Lännäs, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1647-1650 i Lännäs 4, Lännäs, Skorped (Y) [5] . 1
Bonde 1651-1654 i Mosjö 5, Mosjö, Sidensjö (Y) [5] . 2
Bonde 1655 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) [5] . 3
Bonde 1656-1685 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [5] . 4
Knekt 1658-1661 i Lännäs, Sidensjö (Y) [5] . 5

 
 

MFM Nn .
Född omkring 1620.
Död 1680 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [5] .

 
 

MM Märit Tomasdotter.
Född omkring 1650 i Myre 7:2, Myre, Sidensjö (Y).
Död 1717 i Uberg, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1707 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .


MMF Tomas Olofsson.
Född omkring 1615 i Myre, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1660 i Myre 7, Myre, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1639 i Myre, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1647-1660 i Myre, Sidensjö (Y) [5] .
Nämndeman 1648-1660 i Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1640-1646 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .


MMFF Olof Andersson.
Född omkring 1560 i Myre 7, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1627 i Myre 7, Sidensjö (Y).
Bonde från 1593 till 1597 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [5] .
Knekt 1602 i Myre, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde från 1608 till 1627 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [5] .


MMFM Anna Nn.


Bonde från 1628 till 1629 i Myre 7:2, Sidensjö (Y) [5] .


MMM Ingeborg Persdotter.
Född omkring 1615 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1668 i Myre, Sidensjö (Y).
Bonde 1662-1668 i Myre, Sidensjö (Y) [5] .


MMMF Per Olofsson.
Född 1577 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1641 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1608-1641 i Skureå 3:1, Sidensjö (Y) [5] .
Kyrkans sexman 1613 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1621-1622 i Sidensjö (Y) [5] .


MMMM Karin Pålesdotter.
Född omkring 1585 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död i Skureå, Sidensjö (Y).


Levnadsbeskrivning

Vigsel 1755: Morgongåva 30 lod silver




Relationer och barn


Gift 1755-04-27 i Sidensjö (Y) [1] .

Anders Abrahamsson. Född 1724-03-01 i Lännäs, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1797-01-05 i Degersjö, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Paul Olsson
  3. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  4. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  7. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  8. Erik Näslund

Fotnot

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.