Ansedel Anna Jonsdotter

1792-1877

Född 1792-06-12 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1877-09-28 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1877-10-14 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .


Anna Jonsdotter
Född 1792-06-12 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1877-09-28 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Födorådsänka

F Jonas Gabrielsson.
Född 1751-12-17 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1818-08-18 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1789-1790 i Skureå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1791-1808 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) [4] .


FF Gabriel Jonsson.
Född 1727 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1792-04-23 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1751-1788 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Jon Gabrielsson.
Född 1702-07-20 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1745-07-14 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1723-1745 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Gabriel Jonsson.
Född 1674 i Västerkäl:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1739-07-22 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1700-1722 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFM Anna Olofsdotter.
Född 1675 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1728-02-04 i Skureå, Sidensjö (Y).
Bonde 1699 i Skureå 2;1, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Karin Katarina Ersdotter.
Född 1697-12-26 i Teg 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1772 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1748-1750 i Skureå, Sidensjö (Y) [4] .


FFMF Erik Jonsson.
Född 1658 i Teg 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1740-04-13 i Teg, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1696 till 1721 i Teg 2:1, Sidensjö (Y) [1] .


FFMM Karin Andersdotter.
Född 1665 i Brynge 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1740-03-16 i Teg, Sidensjö (Y) [1] .


FM Kerstin Kristoffersdotter.
Född 1724 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1790-05-01 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Kristoffer Andersson.
Född 1696-02-16 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1761 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1712-1759 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMFF Anders Kristoffersson.
Född 1665 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1730-06-07 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde från 1687 till 1697 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [6] .


FMFM Karin Persdotter.
Född 1660 i Gälven 2, Själevad (Y) [1] .
Död 1730 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [1] .


FMM Karin Kjellsdotter.
Född 1690-08-31 i Nolås 5:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1779-04-25 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .


FMMF Kjell Johansson.
Född i Hämra 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1714 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1683-1710 i Nolås5:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMMM Sara Larsdotter.
Född i Nolås 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1728 i Nolås, Sidensjö (Y) [1] .


M Kerstin (Stina) Johansdotter.
Född 1761-03-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1847-04-22 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MF Johannes Johan Andersson.
Född 1733-07-15 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1807-10-29 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1766-1806 i Sjöland 2:3, Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .


MFF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) [4] .


MFFF Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [4] .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) [4] .


MFFM Karin Jonsdotter.

Död 1714 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .


MFM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [4] .


MFMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


MM Anna Andersdotter.
Född 1735-07-06 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1807-12-30 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [9] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [9] .


MMFF Erik Jonsson.
Född 1650 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [10] .
Bonde 1673-1696 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1697-1698 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Nn .
Född 1650.
Död 1692 i By 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMM Anna Jonsdotter.
Född 1690-05-11 i Lännäs 3:1, Sidensjö (Y) [11] .
Död 1754 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [10] .
Bonde 1742-1749 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMMF Jon Ivarsson.
Född omkring 1660 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [10] .
Död 1706 i Skorped, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1687-1689 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1690-1697 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1697-1706 i Skorped, Skorped (Y) [4] .


MMMM Märit Tomasdotter.
Född omkring 1650 i Myre 7:2, Myre, Sidensjö (Y).
Död 1717 i Uberg, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1707 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .


Levnadsbeskrivning

Födorådsänka
Skorped F:1, Död, Begravning, 1864-1894, Sida 36 av 44


Relationer och barn


Gift 1817-10-17 i Sidensjö (Y).

Olof Andersson. Född 1798-03-24 i Ulvsjön, Skorped (Y) [1] .
Död 1862-06-21 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .
Begravd 1862-06-29 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .

Kristina Helena (Stina Lena) Olofsdotter. Född 1818-07-25 i Skorped (Y) [1] .
Död 1892-04-01 i Djupsjö, Skorped (Y) [13] .
Begravd 1892-04-18 i Skorped (Y) [13] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 36/44
  3. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 40/44
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Alf Nilsson
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  7. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 22 / sid 35
  8. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  9. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  10. Paul Olsson
  11. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  12. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 127/130
  13. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 64
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.