Ansedel Johan Abrahamsson Frisk

1700-1742

Född 1700 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1742-10-15 i Rote 017 Frisk, Nätra (Y) [1] .


Johan Abrahamsson Frisk
Född 1700 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1742-10-15 i Rote 017 Frisk, Nätra (Y) [1] .
Bonde 1720-1721 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde från 1722 till i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman från 1724.

F Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [2] .


FFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) [4] .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Anders Nikodemusson.
Född omkring 1565 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1622 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1622 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

FFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).

 
 

FM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Jonas Eriksson.
Född omkring 1550 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

Nämndeman 1610-1628 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1580-1627 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

FMM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

M Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .


MF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) [1] .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) [2] .
Båtsman 1664 i Stig, Österkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Udde Persson.
Född omkring 1565 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1602 i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1579-1602 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFFM Anna Nn.
Född omkring 1555.

Bonde 1610 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

MM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .


MMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [6] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) [1] .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1720-1721 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde från 1722 till i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman från 1724.

Utflyttad 1721 från Lännäs Sidensjö (Y)
Inflyttad 1721 till Överå, Sidensjö (Y)
Utflyttad 1723 från Överå, Sidensjö (Y)
Inflyttad 1723 till Nätra (Y)

FRISK Johan Släktnamn: Abrahamsson Född: 17000000 Död: 17421015
Antagen: 1724
Aktnummer: NB-A2-0065-1724 Regemente: Norrlands 2:dra Båtsmanskomp. Rote: Skule Kompani: 2:dra Kompaniet Socken: Nätra Torpnummer: NB-A2-0065
Källa: Centrala soldatregistret




Relationer och barn


Gift 1718 i Sidensjö (Y) [3] .

Kerstin Jakobsdotter. Född i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1736-06-14 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Dödsorsak: Drunknat


Källor

  1. Paul Olsson
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.