Ansedel Nils Eriksson Saktmodig

1704-1742

Född 1704-09-18 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1742-01-11 i Stockholm [2] .

Nils Eriksson Saktmodig
Född 1704-09-18 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1742-01-11 i Stockholm [2] .
Bonde mellan 1721 och 1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [3] .
F Erik Nilsson.
Född omkring 1670 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y) [2] .

FF Nils Håkansson.
Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [3] .
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1678-1693 i Anundsjö (Y).
Bonde 1652-1679 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1679-1702 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [3] .


FFF Håkan Persson.
Född 1608 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död Död efter hösten 1685 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Nämndeman 1639-1671 i Anundsjö (Y) [4] .
Landstingsman 1660-1667 i Anundsjö (Y).
Bonde 1633-1664 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1664-1679 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [4] .


FFFF Per Nilsson.
Född 1571 i Bredbyn 2:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död före 1655 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Länsman 1619-1621 i Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman 1613-1628 i Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1601-1606 i Mellansel 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde från 1606 till 1649 i Norrmesunda 3:1, Anundsjö (Y) [3] .


FFFM Märta Hansdotter.
Född uppskattat 1575 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död i Norrmesunda 3, Anundsjö (Y) [2] .


FFM Anna Andersdotter.
Född 1606 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Död 1696-06-20 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).


FFMF Anders Östensson.
Född i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1650 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y).
Bonde från 1606 till 1650 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [3] .

 
FM Kerstin Andersdotter.
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [3] .


FMF Anders Olofsson.
Född 1600 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1634-1639 i Anundsjö (Y).
Bonde 1626-1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [3] .


FMFF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1586-1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Knekt 1595 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .


FMFM Ingeborg Svensdotter.
Född omkring 1560 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1621 i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1599 och 1621 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [3] .


FMM Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [2] .


FMMF Kristoffer Svensson.
Född 1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1592-1599 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1608-1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [3] .
Kyrkans sexman 1610 i Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1610-1628 i Anundsjö (Y) [3] .
Landstingsman 1630 i Anundsjö (Y) [2] .


FMMM Brita Persdotter.
Född 1570 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .


M Sigrid Håkansdotter.
Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [3] .

MF Håkan Olofsson.
Född omkring 1635 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [2] .
Död före 1678 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman 1659 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1664-1671 i Anundsjö (Y).
Landbonde 1660-1668 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1668-1673 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [3] .


MFF Olof Grelsson.
Född omkring 1575 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y).
Död 1650 i Västergensjö, Anundsjö (Y).
Kyrkans sexman 1614 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1619-1623 i Anundsjö (Y).
Bonde 1604-1623 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1632-1650 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [3] .


MFFF Grels Salmonsson.
Född omkring 1540 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1603 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1564-1603 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [3] .

 

MFM Sigrid Östensdotter.
Född i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Död 1662-1663 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [4] .

 
 
MM Margareta Olofsdotter.
Född 1640 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1701-02-27 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde 1678-1693 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y).


MMF Olof (1) Olofsson.
Född omkring 1595 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död före 1672-01-10 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Knekt 1620-1628 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1622-1671 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Korpral 1629 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Rustmästare 1630-1637 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Nämndeman 1639-1654 i Anundsjö (Y) [4] .
Landstingsman 1646-1647 i Anundsjö (Y).
Gästgivare 1667 i Kubbe, Anundsjö (Y).


MMFF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1586-1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [3] .
Knekt 1595 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .


MMFM Ingeborg Svensdotter.
Född omkring 1560 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1621 i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1599 och 1621 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [3] .


MMM Margareta Jonsdotter.
Född 1595 i Anundsjö (Y) [7] .
Död 1698-04-27 i Kubbe, Anundsjö (Y).

 
 

Levnadsbeskrivning

Bonde mellan 1721 och 1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [3] .

Källor

  1. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 18/50
  2. Paul Olsson
  3. Anundsjöboken
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Erik Näslund
  6. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 41/50
  7. http://www.danemanuelsson.se/antavla/pa2863ee2.html
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.