Ansedel Margareta Hermansdotter

1672-1740

Född 1672 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .
Död 1740 i Böle 7, Skellefteå (AC) [1] .

Margareta Hermansdotter
Född 1672 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [1] .
Död 1740 i Böle 7, Skellefteå (AC) [1] .
F Herman Olofsson Hurtig.
Född 1642 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [1] .
Död 1726 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC) [1] .
Bonde 1678-1682 i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .
Bonde 1682-1702 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [2] .
Fältväbel 1689-1705.

FF Olof Jonsson.
Född 1602 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [2] .
Död 1671 i Skellefteå (AC) [2] .
Smed


FFF Jon Olovsson.
Född i Boviken 1, Skellefteå (AC) [2] .
Död i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [3] .
Landsköpman 1590 [4] .
Bonde 1599 i Boviken 1, Skellefteå (AC) [2] .
Bonde 1602-1611 i Boviken 1, Skellefteå (AC) [2] .
Nämndeman 1604-1609 [5] .
Bonde 1611 i Lund 4, Skellefteå (AC) [4] .
Bonde 1599, 1602-1611 i Boviken, Skellefteå (AC) [3] .
Bonde omkring 1618 i Stämningsgården 5, skellefteå (AC) [3] .
Länsman [3] .


FFFF Olof Jonsson.
Född i Boviken 1, Skellefteå (AC) [6] .

Bonde 1543-1549 i Boviken 1, Skellefteå (AC) [1] .
Bonde 1557-1601 i Boviken 1, Skellefteå (AC) [1] .

 

FFM Margareta Sunesdotter.
Född i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [6] .

Bonde omkring 1599 i Boviken 1, Skellefteå (AC) [3] .


FFMF Sune Klementsson.
Född i Stämmningsgården 5, Skellefteå (AC) [6] .

Bonde 1583-1605 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [6] .


FFMM Elisabet Nilsdotter.
Född i Falmark 10, Skelefteå (AC) [3] .
Död i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [3] .
Bonde 1606-1611 i Stämmningsgården 5, Skellefteå (AC) [6] .

FM Sara NN.

Död 1682 i Stämmningsgården 5, Skellefteå (AC) [2] .

   
 
   
 
M Mariet Andersdotter.
Född i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .


MF Anders Hermansson.
Född i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .

Kenkt 1613-1618.
Bonde 1630-1655 i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .


MFF Herman Nilsson.
Född 1663 i Ersmark 3, Skellefteå (AC).
Död 1751 i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .


MFFF Nils Hermansson.

Död efter 1701.
Bonde 1546-1568 i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [2] .

 

MFM Sigrid .



 
 
     
 
   
 

Relationer och barn

Gift 1707 i Skellefteå landsförsamling (AC) [7] .
Jon Håkansson Berg. Född 1672 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1728 i Norrböle 12, Norrböle (AC).
Mariet Jonsdotter. Född 1715 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) [2] .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [8] .

Källor

  1. Gun Wiklund
  2. Skellefteå socken 1650-1790
  3. Johan Bures släktbok 2014
  4. Lundström (1997)
  5. Lundström (1997), s. 233
  6. Bönder och gårdar i Skellefteå socken 1539-1650
  7. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  8. Indiko
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.