Ansedel Kristina Margareta Olsson f Nordlander

1872-1947

Född 1872-11-01 i Almsjö, Ullånger (Y) [1] .
Död 1947-05-11 i Frånö 6:6, Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) [2] .
Begravd 1947-05-17 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [3] .


Kristina Margareta Olsson f Nordlander
Född 1872-11-01 i Almsjö, Ullånger (Y) [1] .
Död 1947-05-11 i Frånö 6:6, Ålderdomshemmet, Gudmundrå (Y) [2] .

F Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [4] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [5] .


FF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [6] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [7] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [4] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [8] .


FFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) [9] .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [10] .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) [11] .


FFFF Daniel Danielsson Ljungberg.
Född 1766-12-24 i Frök, Styrnäs (Y) [10] .
Död 1826-07-20 i Berg, Bjärtrå (Y) [12] .
Båtsman 1788-06-19 i Bjärtrå (Y) [13] .


FFFM Märta Eriksdotter.
Född 1768-08-12 i Björnsjöbäck, Ullånger (Y) [14] [15] .
Död 1835-01-16 i Klappsta, Ullånger [10] .


FFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) [16] .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [17] .


FFMF Per Jönsson.
Född 1759-03-22 i Dämsta, Styrnäs (Y) [18] .
Död 1816-04-23 i Dämsta, Styrnäs (Y) [18] .
Bonde i Dämsta 3, Styrnäs (Y) [18] .


FFMM Barbro Jonsdotter.
Född 1756-05-27 i Hammar, Ytterlännäs (Y) [10] .
Död 1794-10-30 i Dämsta, Styrnäs (Y) [10] .


FM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [19] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [20] .


FMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [21] .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) [22] .
Skräddare 1803 i Ullånger [23] .


FMFF Johannes Ersson.
Född 1753-09-13 i Getberg, Ullånger (Y) [24] .
Död 1816-07-30 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [25] .
Bonde i Getberg No: 3, Ullånger (Y) [26] .


FMFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1747-02-04 i Träsk, Skog (Y) [27] .
Död 1798-08-30 i Getberg 2, Getberg, Ullånger (Y) [10] .


FMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [28] .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) [29] .
Borgardotter


FMMF Jonas Lööf.
Född 1756-09-06 i Härnösand (Y) [30] .
Död 1800-06-23 i Ullånger (Y) [31] .
Borgare
Fiskare


FMMM Katarina Blanck.
Född beräknat 1752-11-23 [10] .
Död 1801-08-23 i Ullånger (Y) [10] .


M Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [32] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [33] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [34] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [35] .


MF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [36] [37] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [38] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [39] .


MFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [40] [41] .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [10] .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [42] .


MFFF Erik Persson.
Född 1729-05-24 i Hol, Nora (Y) [43] .
Död 1800-03-18 i Orsta, Nordingrå (Y) [10] .
Bonde från 1769 till 1800 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [44] .


MFFM Brita Önnesdotter.
Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) [45] .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) [10] .
Bonde från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [44] .


MFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [41] [46] .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [47] .


MFMF Jonas Persson.
Född 1761-01-18 i Björnås 1:1, Nordingrå (Y) [46] .
Död 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [44] .
Nämndeman i Nordingrå (Y) [10] .
Bonde från 1790 till 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [44] .


MFMM Karin Persdotter.
Född 1761-12-13 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [44] [46] .
Död 1856-01-16 i Björnås, Nordingrå (Y) [10] .
Bonde från 1822 till 1830 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [44] .


MM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [48] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [49] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [50] .


MMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) [51] [52] .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) [53] .
Ringare i Härnösand (Y) [48] .
Brandvakt i Härnösand (Y) [54] .
Nattvakt i Härnösand (Y) [55] .


MMFF Sven Svensson.
Född 1732-02.. i Häggsjö, Häggdånger (Y) [42] .



MMFM Magdalena Larsdotter.
Född beräknat 1748 [56] .



MMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780 i Härnösand (Y) [57] .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) [52] .


MMMF Olof Olofsson Åkerlund.
Född 1744-10-29 i Huggning 4, Säbrå (Y) [58] .
Död 1807-09-26 i Härnösand (Y) [59] .
Åkare


MMMM Kristina Danielsdotter.
Född 1747-06-28 i Huggning, Säbrå (Y) [60] .
Död 1817-07-10 i Härnösand (Y) [61] .


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1872-11-16 från Björnsjö, Ullånger (Y) till Marieberg, Bjärtrå (Y) [62] .
Flyttade 1875-05-02 från Härnösand (Y) till Ahlafors, Hässjö (Y) [63] .
Flyttade 1879-09-26 från Ahlafors, Hässjö (Y) till Sundsvall (Y) [63] .
Flyttade 1884-10-15 från Skön (Y) till Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) [64] .
Flyttade 1887-05-26 från Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) till Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) [65] .
Flyttade 1894 från Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) till Frånö Nr:7, Gudmundrå (Y) [66] .
Flyttade från 1905 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 6, Grudmundrå (Y) [67] [10] .
Flyttade 1910 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 6, Grudmundrå (Y) [67] [10] .
Flyttade 1922 från Frånö 6, Grudmundrå (Y) till Frånö 4, Grudmundrå (Y) [68] .

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Dog på ålderdomshemmet i Frånö

Innehar bouppteckning 1


Relationer och barn


Gift 1905-02-12 i Gudmundrå (Y) [69] .

Johannes Olsson. Född 1863-01-06 i Öfverbyn, Vitsand (S) [70] .
Död 1926-05-13 i Frånö, Gudmundrå (Y) [71] .


Källor

  1. Bjärtrå C:4 Födda 1862-1890 AD Bild 47 / Sida 44
  2. Sveriges dödsbok 1901-2009
  3. Begravda i Sverige
  4. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  5. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  6. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  7. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  8. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  9. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  10. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  11. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  12. Bjärtrå C:3 Födda, döda 1825-1861 p AD 153/277
  13. Båtsmän
  14. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 p 10
  15. Ullånger A1:6 Husförhör, 1836-1843 Bild 197 / sid 192
  16. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  17. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  18. Hans Erik Hultman
  19. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  20. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  21. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  22. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  23. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  24. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  25. SVAR-döddatabas
  26. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  27. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 72 / sid 133
  28. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  29. Egen bouppteckning
  30. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 156/327
  31. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:7a (1801-1808) Bild 1110 / sid 12
  32. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  33. Gudmundrå SCB Döda 1928
  34. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  35. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  36. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  37. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  38. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  39. Båtmansdatabasen
  40. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  41. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  42. Per Sundin
  43. Nora C:1 Födda 1728-1814 AD Bild 9 / sid 5
  44. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  45. Nordingrå C:3 (1731-1749) Bild 77 / sid 72
  46. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  47. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  48. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  49. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  50. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  51. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  52. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  53. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  54. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  55. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  56. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803
  57. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127
  58. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 66 / sid 122
  59. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 117/182
  60. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 74 / sid 138
  61. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 AD Bild 119 / sid 33
  62. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 AD Bild 23 / sid 16
  63. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  64. Gudmundrå A1:7B Husförhör 1878-1888 p 93/137
  65. Gudmundrå AI:8b Husförhör 1889-1898 p 454
  66. Gudmundrå AIIa:3 Församlingsbok 1899-1921 p 719
  67. Gudmundrå AIIa:2 Församlingsbok 1899-1921 p 301
  68. Gudmundrå AIIa:8 Församlingsbok 1910-1921 p 153/382
  69. Gudmundrå SCB Vigda 1905
  70. Vitsand CI:5 1861-1872 AD Bild 22
  71. Gudmundrå AIIa:16 Församlingsbok 1922-1931 AD sid 2688

Fotnot

  1. 24 april 1894 häktades Kristina för lösdriveri. Hon vart dömdes den 5 maj i samma år till 4 månaders tvångsarbete. Källa: Fängelsepastorn vid Fångvårdsanstalten i Härnösand 1894-1895

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.