Ansedel Karl Oskar Nordlander

1878-1950

Född 1878-01-12 i Sundsvall (Y) [1] [2] .
Död 1950-11-12 i Dynäs 1:54, Gudmundrå (Y) [3] .
Begravd 1950-11-25 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [4] .


Karl Oskar Nordlander
Född 1878-01-12 i Sundsvall (Y) [1] [2] .
Död 1950-11-12 i Dynäs 1:54, Gudmundrå (Y) [3] .
Fabriksarbetare

F Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [5] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [6] .


FF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [7] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [8] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [5] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [9] .


FFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) [10] .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [11] .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) [12] .


FFFF Daniel Danielsson Ljungberg.
Född 1766-12-24 i Frök, Styrnäs (Y) [11] .
Död 1826-07-20 i Berg, Bjärtrå (Y) [13] .
Båtsman 1788-06-19 i Bjärtrå (Y) [14] .


FFFM Märta Eriksdotter.
Född 1768-08-12 i Björnsjöbäck, Ullånger (Y) [15] [16] .
Död 1835-01-16 i Klappsta, Ullånger [11] .


FFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) [17] .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [18] .


FFMF Per Jönsson.
Född 1759-03-22 i Dämsta, Styrnäs (Y) [19] .
Död 1816-04-23 i Dämsta, Styrnäs (Y) [19] .
Bonde i Dämsta 3, Styrnäs (Y) [19] .


FFMM Barbro Jonsdotter.
Född 1756-05-27 i Hammar, Ytterlännäs (Y) [11] .
Död 1794-10-30 i Dämsta, Styrnäs (Y) [11] .


FM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [20] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [21] .


FMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [22] .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) [23] .
Skräddare 1803 i Ullånger [24] .


FMFF Johannes Ersson.
Född 1753-09-13 i Getberg, Ullånger (Y) [25] .
Död 1816-07-30 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [26] .
Bonde i Getberg No: 3, Ullånger (Y) [27] .


FMFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1747-02-04 i Träsk, Skog (Y) [28] .
Död 1798-08-30 i Getberg 2, Getberg, Ullånger (Y) [11] .


FMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [29] .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) [30] .
Borgardotter


FMMF Jonas Lööf.
Född 1756-09-06 i Härnösand (Y) [31] .
Död 1800-06-23 i Ullånger (Y) [32] .
Borgare
Fiskare


FMMM Katarina Blanck.
Född beräknat 1752-11-23 [11] .
Död 1801-08-23 i Ullånger (Y) [11] .


M Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [33] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [34] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [35] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [36] .


MF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [37] [38] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [39] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [40] .


MFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [41] [42] .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [11] .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [43] .


MFFF Erik Persson.
Född 1729-05-24 i Hol, Nora (Y) [44] .
Död 1800-03-18 i Orsta, Nordingrå (Y) [11] .
Bonde från 1769 till 1800 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [45] .


MFFM Brita Önnesdotter.
Född 1747-09-13 i Björnås 2:1, Nordingrå (Y) [46] .
Död 1810-02-09 i Orsta, Nordingrå (Y) [11] .
Bonde från 1800 till 1806 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [45] .


MFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [42] [47] .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [48] .


MFMF Jonas Persson.
Född 1761-01-18 i Björnås 1:1, Nordingrå (Y) [47] .
Död 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [45] .
Nämndeman i Nordingrå (Y) [11] .
Bonde från 1790 till 1822 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [45] .


MFMM Karin Persdotter.
Född 1761-12-13 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [45] [47] .
Död 1856-01-16 i Björnås, Nordingrå (Y) [11] .
Bonde från 1822 till 1830 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [45] .


MM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [49] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [50] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [51] .


MMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) [52] [53] .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) [54] .
Ringare i Härnösand (Y) [49] .
Brandvakt i Härnösand (Y) [55] .
Nattvakt i Härnösand (Y) [56] .


MMFF Sven Svensson.
Född 1732-02.. i Häggsjö, Häggdånger (Y) [43] .



MMFM Magdalena Larsdotter.
Född beräknat 1748 [57] .



MMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780 i Härnösand (Y) [58] .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) [53] .


MMMF Olof Olofsson Åkerlund.
Född 1744-10-29 i Huggning 4, Säbrå (Y) [59] .
Död 1807-09-26 i Härnösand (Y) [60] .
Åkare


MMMM Kristina Danielsdotter.
Född 1747-06-28 i Huggning, Säbrå (Y) [61] .
Död 1817-07-10 i Härnösand (Y) [62] .


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1879-09-26 från Ahlafors, Hässjö (Y) till Sundsvall (Y) [1] .
Flyttade 1884-10-15 från Skön (Y) till Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) [63] .
Flyttade 1887-05-26 från Strömnäs ångsåg, Gudmundrå (Y) till Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) [64] .
Fabriksarbetare
Flyttade 1894 från Frånö 6, Fattiggården, Gudmundrå (Y) till Frånö Nr:7, Gudmundrå (Y) [65] .
Flyttade 1905 från Frånö 7, Gudmundrå (Y) till Frånö Nr:6, Gudmundrå (Y) [65] .

 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Det finns en något svårläst textkommentar om Karl Oskar i Församlingsbok AII:a3 GID.nr: 2045.34.2300. Det finn även en hel del text i AIIa:6 GID:nr: 2045.37.32600

Intagen på sjukhus mellan 1919 och 1927, återinlagd i slutet av 1927

Vistades på sjukhus 1947 när bouppteckningen efter systern Kristina Margareta genomfördes.

Bouppteckning har ej kunnat återfinnas. Landsarkivet har sök i bouppteckningsregistret från dödsdatum och två år framåt utan resultat


Relationer och barn


Gift 1907-04-10 i Gudmundrå (Y) [66] .

Olivia Helena Viklund. Född 1872-11-07 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1930-05-09 i Gudmundrå (Y) [67] .

Karl Anton Georg Nordlander. Född 1904-09-25 i Frånö, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1967-03-05 i Dynäs 1:54, Gudmundrå (Y) [3] .
Begravd 1967-03-14 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [4] .

Sixten Eugen Holger Nordlander. Född 1906-03-30 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1960-04-29 i Boden, Överluleå (BD) [3] .

Dagmar Ottilia Teresia Engman Nordlander. Född 1907-09-13 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1996-01-22 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [3] .
Begravd 1966-02-02 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [4] .

Gertrud Aina Olivia Nordlander. Född 1909-05-05 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1986-02-21 i Enskede, Skarpnäck, Stockholm (A) [68] .
Begravd 1986-05-16 i Skogskyrkogården, Stockholm (A) [69] .

Oskar Gustav Emanuell Nordlander. Född 1912-02-04 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1976-04-04 i Karlskoga (S) [3] .
Begravd 1976-04-14 i Karlskoga östra kyrkogård, Karlskoga (S) [4] .

Knut Halvar Nordlander. Född 1914-02-07 i Å, Gudmundrå (Y) [66] .
Död 1918-08-20 i Å, Gudmundrå (Y) [11] .
Dödsorsak: Hjärtsjukdom


Källor

  1. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  2. Sveriges dödsbok 1901-2009
  3. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  4. Begravda i Sverige
  5. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  6. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  7. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  8. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  9. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  10. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  11. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  12. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  13. Bjärtrå C:3 Födda, döda 1825-1861 p AD 153/277
  14. Båtsmän
  15. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 p 10
  16. Ullånger A1:6 Husförhör, 1836-1843 Bild 197 / sid 192
  17. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  18. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  19. Hans Erik Hultman
  20. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  21. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  22. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  23. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  24. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  25. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  26. SVAR-döddatabas
  27. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  28. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 72 / sid 133
  29. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  30. Egen bouppteckning
  31. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 156/327
  32. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:7a (1801-1808) Bild 1110 / sid 12
  33. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  34. Gudmundrå SCB Döda 1928
  35. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  36. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  37. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  38. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  39. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  40. Båtmansdatabasen
  41. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  42. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  43. Per Sundin
  44. Nora C:1 Födda 1728-1814 AD Bild 9 / sid 5
  45. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  46. Nordingrå C:3 (1731-1749) Bild 77 / sid 72
  47. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  48. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  49. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  50. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  51. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  52. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  53. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  54. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  55. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  56. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  57. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803
  58. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127
  59. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 66 / sid 122
  60. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 117/182
  61. Säbrå C:1 1722-1756 Födda AD Bild 74 / sid 138
  62. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 AD Bild 119 / sid 33
  63. Gudmundrå A1:7B Husförhör 1878-1888 p 93/137
  64. Gudmundrå AI:8b Husförhör 1889-1898 p 454
  65. Gudmundrå AIIa:3 Församlingsbok 1899-1921 p 719
  66. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 p 1696
  67. Gudmundrå AIIa:9 församlingsbok 1916-1927 AD sid 339
  68. Sveriges dödsbok 1947-1967
  69. Hitta graven Sthlm

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.