Ansedel Lilly Viola Karlsson

1904-1905

Född 1904-08-15 i Frånö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1905-10-14 i Frånö, Gudmundrå (Y) [2] .
Dödsorsak: Kikhosta


Lilly Viola Karlsson
Född 1904-08-15 i Frånö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1905-10-14 i Frånö, Gudmundrå (Y) [2] .

F Johan Henning Karlsson.
Född 1867-05-20 i Södra Hållerud, Ölme (S) [3] [4] .
Död i Emigrarat.
Militärtjänst Pontonierbataljonen på Kungsholmen 2: kompaniet 1888-1891 [5] .
Målare i Knäfsta, Gudmundrå (Y).


FF Karl Magnusson Häll.
Född 1837-06-29 i Elofstorp, Ölme (S) [3] .
Död 1885-07-14 i Södra Hållerud, Ölme (S) [6] .
Soldat No: 64


FFF Magnus Månsson Ellman.
Född 1813-01-10 i Skjutsbol, Stavnäs (S) [7] .

Soldat No: 16 [8] .


FFFF Måns Ersson Skjutsbol.
Född 1779-09-15 i Tångberg, Stavnäs (S) [9] .

Soldat


FFFM Brita Jonsdotter.
Född 1776-07-12 i Bommbotten, Värmskog (S) [9] .



FFM Lisa Halvardsdotter.
Född 1805 i Stavnäs (S) [10] [11] .



FFMF Halfvard Svensson Dalman.
Född 1765 i Stavnäs (S).
Född 1835 i Stavnäs (S).


FFMM Katarina Jansdotter.
Född 1736 i Stavnäs (S).
Död 1832 i Stavnäs (S).


FM Anna Maja Larsdotter.
Född 1830-07-07 i Lungsund (S) [3] .
Död 1905-10-06 i Södra Hållerud, Ölme (S) [12] .
Soldatenka


FMF Lars Johan Olofsson.
Född 1802-09-06 i Björkmo, Lungsund (S) [13] .
Död 1832-04-25 i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) [13] .
Torpare i Björkmo No:1, Bjurbäcken, Lungsund (S) [13] .


FMFF Olof Andersson.
Född 1759 i Björkmo, Lungsund (S) [14] [15] [16] .



FMFM Anna Staffansdotter.
Född 1762-12-10 i Lungsund (S) [14] [15] [17] .



FMM Stina Maria Nilsdotter.
Född 1789-05-18 i Färnebo (S) [13] .


 

FMMM Brita Jansdotter.
Född [18] .



M Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) [19] [20] .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) [21] .
Arbetarhustru


MF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [22] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [23] .


MFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [24] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [25] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [22] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [26] .


MFFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) [27] .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [28] .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) [29] .


MFFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) [30] .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [31] .


MFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [32] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [33] .


MFMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [34] .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) [35] .
Skräddare 1803 i Ullånger [36] .


MFMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [37] .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) [38] .
Borgardotter


MM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [39] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [40] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [41] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [42] .


MMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [43] [44] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [45] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [46] .


MMFF Per Ersson.
Född 1772-09-28 i Orsta 2:2, Nordingrå (Y) [47] [48] .
Död 1822-03-09 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [28] .
Torpare 1810-1822 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [49] .


MMFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1789-08-04 i Björnås 1:3, Nordingrå (Y) [48] [50] .
Död 1826-09-15 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [51] .


MMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [52] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [53] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [54] .


MMMF Kristoffer Kristian Svensson Sjödin.
Född 1775-10-24 i Häggsjö, Häggdånger (Y) [55] [56] .
Död 1835-04-03 i Härnösand (Y) [57] .
Ringare i Härnösand (Y) [52] .
Brandvakt i Härnösand (Y) [58] .
Nattvakt i Härnösand (Y) [59] .


MMMM Brita Åkerlund Olofsdotter.
Född 1780 i Härnösand (Y) [60] .
Död 1839-11-15 i Härnösand (Y) [56] .


Levnadsbeskrivning


 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 


Födelseboken: 2045.25.24800 Dödsboken: 2045.27.12600

Fadern omnäms i dödsboken och kan möjligen funnits kvar i Frånö 1905

Källor

  1. Gudmundrå SCB Födda 1904
  2. Gudmundrå SCB Döda 1905
  3. Ölme A1:24 Husförhör 1866-1870 p 89, 92/256
  4. Ölme CI:14 Födda 1861-1873Bild 60 AD Bild 60
  5. Svea Ingenjörskårs församling (AB, A) AI:4 (1880-1890) Bild 1000 / sid 107
  6. Ölme AI:28 Husförhör 1881-1885 AD Bild 147 / sid 142
  7. Stavnäs C:7 Födde 1785-1833 p 157/284
  8. Ölme A1:20 Husförhör 1846-1850 AD sid 392
  9. Ölme A1:10 Husförhör 1811-1815 p 196/258
  10. Ölme A1:18 B Husförhör 1836-1840 p 101/252
  11. Stavnäs AI:15B Husförhör 1830-1835 AD bild 271
  12. Sveriges dödsbok 1901-2009
  13. Lungsund AI:14 Husförhör 1831-1835 p 33/281
  14. Lungsund C:5 Födda 1774-1839 p 92/232
  15. Lungsund AI:9 Husförhör 1804-1810 p 16/163
  16. Lungsund AI:5 Husförhör 1778-1784 p 15/158
  17. Lungsund C:3 Födde 1735-1773 p 107/191
  18. Färnebo C:7 Födde 1779-1809 p 97/284
  19. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  20. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  21. Högsjö SCB Döda 1917
  22. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  23. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  24. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  25. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  26. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  27. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  28. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  29. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  30. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  31. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  32. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  33. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  34. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  35. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  36. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  37. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  38. Egen bouppteckning
  39. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  40. Gudmundrå SCB Döda 1928
  41. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  42. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  43. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  44. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  45. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  46. Båtmansdatabasen
  47. Nordingrå C:4 1750-1779 p 130/239
  48. Nordingrå AI:6 HFL 1814-1825 S 241/300
  49. Per Sundin
  50. Nordingrå AI:5 HFL 1803-1813 s 206/272
  51. Nordingrå EI:1 1780-1861 Bild 109 / sid 105
  52. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  53. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  54. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  55. Häggdånger C:2 Födde 1760-1803 AD Bild 80/ sid 149
  56. Härnösand, Personregister, SE/SVAR/HLA-133220028/ R/ S00463 (1721-1860) p 158
  57. Härnösand E:1 död, begravning 1788-1860 p 153/182
  58. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 203/303
  59. Härnösands domkyrkoförsamling AIa:5 Husförhör 1821-1826 AD Bild 18 / sid 5
  60. Härnösand A1:5 Husförhör 1821-1826 p 20/127

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.