Ansedel Sara Kristina Lindström f Olofsdotter Lindqvist

1885-1950

Född 1885-12-23 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1950-02-06 i Överhörnäs, Själevad (Y) [2] .
Begravd 1950-02-18 i Själevads kyrkogård, Själevad (Y) [3] .


Sara Kristina Lindström f Olofsdotter Lindqvist
Född 1885-12-23 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1950-02-06 i Överhörnäs, Själevad (Y) [2] .
Piga 1906 i Engelberkt, Stockholm (A) [4] .

F Jonas Olof Lindqvist.
Född 1854-11-27 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .
Död 1944-07-07 i Mosjö, Skorped (Y) [6] .
Skräddarmästare 1880 i Wallen, Skorped (Y) [7] .
Torpare från 1884 i Mosjö, Skorped (Y) [8] .
Skomakarmästare
Kyrkovaktmästare från 1911-01-01 i Skorped (Y) [9] .
Skräddare 1890-1920 i Skorped (Y) [10] .
Skräddarmästare 1944 i Mosjö, Skorped (Y) [11] .


FF Jonas Olofsson Lindqvist.
Född 1824-06-05 i Främmerbilla, Själevad (Y) [12] .
Död 1910-02-04 i Wallen, Skorped (Y) [13] .
Dräng i Bringe, Själevad (Y) [14] . 1
Tjänstegosse i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Kyrkovaktmästare 1862 i Vallen, Skorped, Skorped (Y) [15] .
Torpare i Djupsjö, Skorped (Y).


FFF Olof Persson Lindqvist.
Född 1792-03-19 i Främmerbilla, Själevad (Y) [16] [17] .
Död 1866-03-15 i Själevad (Y) [18] .
Torpare i Främmerbilla, Själevad (Y).


FFFF Per Jonsson.
Född 1759-07-20 i Haffsta, Själevad (Y) [19] .
Död 1822-03-01 i Främmersbilla, Själevad (Y) [20] .
Torpare i Främmersbilla, Själevad (Y) [8] .


FFFM Karin Katarina Jonsdotter.
Född 1763-03-09 i Överbilla 3, Själevad (Y) [21] .
Död 1805-06-06 i Haffsta, Själevad (Y) [22] .


FFM Maria Jonsdotter.
Född 1792-04-13 i Bringen, Själevad (Y) [17] [23] .
Död 1839-05-05 i Över Billsjö, Själevad (Y) [24] .


FFMF Jonas Eriksson.
Född 1766-04-12 i Gene, Själevad (Y) [23] .
Död 1794-05-15 i Bringen 1, Själevad (Y) [25] .
Bonde i Bringen 1, Själevad (Y).


FFMM Sara Jonsdotter.
Född 1767-05-01 i Bringen, Själevad (Y) [23] .
Död 1848-01-02 i Själevad (Y) [23] .


FM Sara Kristina (Stina) Lindqvist f Olofsdotter.
Född 1821-10-07 i Källom, Sidensjö (Y) [15] .
Död 1885-12-20 i Mosjö, Skorped (Y) [15] [26] .
Piga


FMF Olof Jonsson.
Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [27] .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) [28] .
Torpare 1811-1832 i Källom, Sidensjö (Y) [8] .


FMFF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) [28] .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [10] .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) [8] .


FMFM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) [28] .


FMM Kristina (Stina) Svensdotter.
Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) [29] .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) [30] .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) [8] .


FMMF Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) [28] .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).


FMMM Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) [28] .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).


M Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter.
Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [31] .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) [32] .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) [33] . 2


MF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [34] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [35] .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [10] .


MFF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [36] .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [37] .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [10] .


MFFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [28] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [10] .


MFFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [28] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [38] .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [10] .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .


MFM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [28] .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [28] .


MFMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) [39] .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) [35] .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Byvattnet, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [10] .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) [10] .


MFMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) [35] .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) [40] .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) [10] .


MM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) [41] .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) [35] .


MMF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) [42] .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [43] .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) [10] .


MMFF Mats Olofsson.
Född 1732-08-10 [44] .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [45] .
Dagsverkskarl


MMFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-05-01 i Björkå, Överlännäs (Y) [44] .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) [46] .


MMM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [41] .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [47] .


MMMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [48] .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [35] .
Mätarsmed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) [8] .


MMMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 [35] .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [35] .
Piga


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1905-12-02 från Mosjö, Skorped (Y) till Själevad (Y) [49] .
Flyttade 1906 från Själevad (Y) till Engelberkt, Stockholm (A) [4] .
Piga 1906 i Engelberkt, Stockholm (A) [4] .
Flyttade 1906-12-04 från Engelberkt, Stockholm (A) till Mosjö, Skorped (Y) [49] .

Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889, 226/0, Sida 193 av251
Innehar bouppteckning




Relationer och barn


Gift 1910-06-23 i Själevad (Y) [50] .

Jonas Claus Lindström. Född 1884-07-07 i Överhörnäs, Själevad (Y) [50] .
Död 1950-04-27 i Överhörnäs, Själevad (Y) [2] .
Begravd 1950 i Själevads kyrkogård, Själevad (Y) [3] .

Anna Märta Söderlind f Lindström. Född 1911-09-13 i Överhörnäs, Själevad (Y) [35] .
Död 1994-06-02 i Örnsköldsvik (Y) [2] .

Irma Maria Höglin Nordin f Lindström. Född 1913-02-10 i Överhörnäs, Själevad (Y) [35] .
Död 1993-08-18 i Ramvik, Högsjö (Y) [2] .

Carl Erik Lindström. Född 1915-05-31 i Överhörnäs, Själevad (Y) [35] .
Död 2000-08-26 i Överhörnäs, Själevad (Y) [2] .

Ruth Sigrid Eriksson f Lindström. Född 1919-01-15 i Överhörnäs, Själevad (Y) [35] .
Död 1986-12-17 i Själevad (Y) [2] .
Begravd 1987-01-13 i Själevads kyrkogård, Själevad (Y) [3] .

Ebba Kristina Sadeghi f Lindström. Född 1920-09-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [35] .
Död 2005-11-27 i Huskvarna (F) [51] .

Sven Olof Lindström. Född 1928-11-08 i Överhörnäs, Själevad (Y) [52] .
Död 2006-05-26 i Själevad (Y) [3] .
Begravd 2006-06-12 i Sjäevads kyrkogård, Själevad (Y) [3] .


Källor

  1. SCB 847 F/V/D 1885-1885 p 326/477
  2. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  3. Begravda i Sverige
  4. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  5. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p AD bild 46 / sid 43
  6. Begravda i Sverige 2
  7. Sveriges befolkning 1880
  8. Paul Olsson
  9. Kyrkostämmeprottokoll
  10. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  11. Eget testamente
  12. Själevad C:4 Födde 1807-1844 p 130/184
  13. Skorped SCB Döda 1910
  14. Själevad A1:5 Husförhör 1840-1845 211/443
  15. Skorped A1:8B Husförhör 1878-1889 p 191/194
  16. Själevad A1:3A Husförhör 1824-1830 p 215/255
  17. Själevad C:3 Födde 1769-1805 AD sid 184
  18. Själevad F4 Döda 1861-1894 Bild 36 / sid 32
  19. Själevad C:2 Födde 1721-1768 AD bild 135
  20. Själevads kyrkoarkiv, Död- och begravningsböcker, SE/HLA/1010173/F/2 (1761-1824)
  21. Själevad C:2 Födde 1721-1768 AD bild 158
  22. Själevads kyrkoarkiv, Död- och begravningsböcker, SE/HLA/1010173/F/2 (1761-1824) sid 125
  23. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  24. Själevad F3 1824-1861 AD Bild 23
  25. Själevads kyrkoarkiv, Död- och begravningsböcker, SE/HLA/1010173/F/2 (1761-1824) sid 27
  26. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 50
  27. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  28. CD-Sidensjö 1689-1930
  29. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 59 / sid 138
  30. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  31. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  32. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  33. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 171/251
  34. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  35. CD-Skorped 1776-1930
  36. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  37. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  38. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  39. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  40. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  41. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  42. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  43. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  44. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  45. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  46. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  47. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  48. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  49. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 p 208
  50. Själevad AIIa:8 Församlingsbok 1917-1940 AD sid 385
  51. Sveriges dödsbok 1947-2006
  52. Själevad C:12 Födda 1918-1929 AD sid 289

Fotnot

  1. Antecknad med namnet Jon Olsson
  2. Piga hos Faktor Olof Sundqvist f 1835 i Lännäs
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.