Ansedel Margareta Olofsdotter

1707-1730

Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [1] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


Margareta Olofsdotter
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [1] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .

F Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [2] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [1] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FF Per Göransson.
Född omkring 1650 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [3] .
Död uppskattat 1685 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1675-1684 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Göran Eriksson.
Född 1611 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1693 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1675 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1644-1647 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1657-1664 i Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Erik Andersson.
Född omkring 1580 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y).
Död i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1621-1622 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1628-1631 i Djupsjö 7, Sidensjö (Y) [4] .

 
   
 

FM Kerstin Johansdotter.
Född omkring 1650 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död uppskattat 1718 i Eden, Nätra (Y) [4] .
Bonde 1700-1703 i Eden, Nätra (Y).
Bonde 1715-1718 i Eden, Nätra (Y).


FMF Johan Jonsson.
Född 1625 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1695 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1649-1652 i Nolås 1:1, Själevad (Y) [4] .
Fjärdingsman 1649-1652 i Sidensjö (Y).
Bonde 1653-1695 i Drömme 5:1, Skorped (Y) [4] .
Nämndeman 1663-1695 i Sidensjö (Y) [4] .
Riksdagsman för bondeståndet 1676 [5] . 1


FMFF Jonas Persson.
Född omkring 1560 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1649 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [6] .
Kyrkans sexman 1614 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1617-1621 i Sidensjö (Y) [4] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1649 i Drömme 5 1, Sidensjö (Y) [4] .

 

FMM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1701-10-11 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .


FMMF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) [4] .


FMMM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


M Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [2] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [1] .


MF Bengt Jonsson.
Född omkring 1640 i Klasböle, Själevad (Y) [3] .
Död 1709 i Nyland, Själevad (Y) [2] .
Bonde 1667-1683 i Klasböle 1, Själevad (Y).
Bonde 1684-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [3] .

   
 
   
 

MM Margaretha Persdotter.
Född omkring 1640.
Död omkring 1700.

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1726-01-01 i Sidensjö (Y) [1] .

Markus Jonsson. Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .

Brita Beata Markusdotter. Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .

Karin Markusdotter. Född 1729-04-26 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1754-05-19 i Brynge, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Lungsot


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  3. Paul Olsson
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  6. Erik Näslund
  7. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Fotnot

  1. Vid riksdagen 1676 var Johan Jonsson i drömme bondeståndets representant för Norra Ångermanland
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.