Ansedel Eva Brigitta Viklund f Olsson

1945-2005

Född 1945-03-12 i Gudmundrå (Y) [1] .
Död 2005-08-13 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [1] .
Begravd 2005-08-29 i Södertälje (AB) [2] .


Eva Brigitta Viklund f Olsson
Född 1945-03-12 i Gudmundrå (Y) [1] .
Död 2005-08-13 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [1] .
Kock
Egen företagare
Kocksteward i m/s Situla, Slite.

F Olov Edvard Emanuel Olsson.
Född 1911-03-12 i Ramvik, Högsjö (Y) [3] .
Död 1970-08-04 i Södertälje (AB) [2] .
Eldare på ångbåten Hemsö mellan 1928-05-10 och 1928-11-15 [4] . 1
Konditor i Ramvik, Högsjö (Y).
Bagare i Ramvik, Högsjö (Y).
Avsynare i Södertälje (AB).


FF Johan Emanuel Olsson.
Född 1887-01-12 i Ramvik, Högsjö (Y) [5] .
Död 1921-03-19 i Ramvik, Högsjö (Y) [6] .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) [7] .
Målarmästare i Ramvik, Högsjö (Y) [6] .


FFF "Skräddar" Olof Olsson.
Född 1855-07-06 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [8] .
Död 1899-12-20 i Ramvik, Högsjö (Y) [9] [10] .
Målare i Hälledal, Högsjö (Y) [11] .
Målare i Ramvik, Högsjö (Y) [11] .


FFFF "Skräddar" Olof Jonsson.
Född 1820-02-04 i Westberg Nr 5, Rättvik (W) [12] .
Död 1866-09-15 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [13] .
Skräddare i Rättvik (W).


FFFM Margareta Andersdotter.
Född 1810-01-17 i Tina, Rättvik (W) [14] .
Död 1873-11-20 i Westberg Nr 7, Rättvik (W) [15] .


FFM Brita Lovisa Olsson Brännström.
Född 1845-01-17 i Utansjö, Högsjö (Y) [16] .
Död 1910-09-24 i Ramvik, Högsjö (Y) [9] [17] .
Piga från 1864 till 1867 i Härnösand (Y) [18] .
Sömmerska tillsammans med sina systrar Anna-Lisa och Charlotta 1879 i Dal, Högsjö (Y) [19] .
Piga 1881 i Västby, Högsjö (Y) [20] .


FFMF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [21] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [22] [23] .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) [24] .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [25] .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [26] .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [27] .
Gratialist [28] .


FFMM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [29] .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) [22] [23] .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


FM Elvira Maria Olsson f Olofsdotter Lindqvist.
Född 1888-03-21 i Mosjö, Skorped (Y) [30] .
Död 1971-01-18 i Södertälje (AB) [31] .
Sömmerska Arbetade hos skräddar Östman (Svens far) i Ramvik, Högsjö (Y). 2
Bagariidkare i Ramvik Högsjö (Y). 3


FMF Jonas Olof Lindqvist.
Född 1854-11-27 i Djupsjö, Skorped (Y) [32] .
Död 1944-07-07 i Mosjö, Skorped (Y) [2] .
Skräddarmästare 1880 i Wallen, Skorped (Y) [33] .
Torpare från 1884 i Mosjö, Skorped (Y) [11] .
Skomakarmästare
Kyrkovaktmästare från 1911-01-01 i Skorped (Y) [34] .
Skräddare 1890-1920 i Skorped (Y) [35] .
Skräddarmästare 1944 i Mosjö, Skorped (Y) [36] .


FMFF Jonas Olofsson Lindqvist.
Född 1824-06-05 i Främmerbilla, Själevad (Y) [37] .
Död 1910-02-04 i Wallen, Skorped (Y) [38] .
Dräng i Bringe, Själevad (Y) [39] . 4
Tjänstegosse i Norrflärke, Anundsjö (Y).
Kyrkovaktmästare 1862 i Vallen, Skorped, Skorped (Y) [40] .
Torpare i Djupsjö, Skorped (Y).


FMFM Sara Kristina (Stina) Lindqvist f Olofsdotter.
Född 1821-10-07 i Källom, Sidensjö (Y) [40] .
Död 1885-12-20 i Mosjö, Skorped (Y) [40] [41] .
Piga


FMM Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter.
Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [42] .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) [43] .
Piga 1885 i Lännäs, Skorped (Y) [44] . 5


FMMF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [45] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [46] .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [11] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [11] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [35] .


FMMM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) [47] .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) [46] .


M Elsy Emma Olsson f Pettersson.
Född 1910-07-27 i Högsjö (Y) [48] .
Död 1980-06-10 i Södertälje (AB) [31] .
Tjänarinna Munksunds sulfitfabrik 1928-1929 i Munksund, Piteå (BD) [49] . 6
Städerska Ångpassagerarfartyget Noraström mellan 1929-04-01 och 1929-04-15 [50] . 7
Tjänarinna 1929-1932 i Ramvik, Högsjö (Y) [51] .
Gästgivare i Ramvik, Högsjö (Y).
Hemsamarit i Södertälje (AB).


MF Karl Helge Sigfrid Pettersson.
Född 1884-07-31 i Sollefteå (Y) [52] .
Död 1935-02-13 i Utansjö, Högsjö (Y) [53] .
Fabriksarbetare från 1910-01-07 till 1935 i Utansjö fabrik, Utansjö, Högsjö (Y) [54] .
Ordförande Sveriges sågverksarbetares industriförbund 1917-1919 i Utansjö, Högsjö (Y) [55] .
Ordförande Svenska Pappersindustriarbetarförbundet avd 15 1924-1935 i Utansjö, Högsjö (Y) [55] .


MFF [F] Karl August Pettersson.
Född 1862-12-15 i Björkhyttan No:1, Lindesberg (T) [52] [56] .
Död 1925-04-25 i Hullsta, Sollefteå (Y) [57] .
Stenarbetare
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) [58] .
Dräng 1878 i Darlkarlshytte, Lindesberg (T) [59] .
Lösdräng 1880 i Björka, Lindesberg (T) [58] .


MFFF Per Erik Ersson.
Född 1827-12-04 i Gusselhyttan No:2, Lindesberg (T) [60] .
Död 1894-11-03 i Lindesberg (T) [61] .
Arbetare
Lanthandlare


MFFM Gustava Andersdotter.
Född 1825-12-19 i Björka Nr: 1, Lindesberg (T) [62] .
Död 1899-12-13 i Lindesberg (T) [61] .


MFM Sofia Adamsdotter Blad.
Född 1853-05-13 i Soldattorpet, Frinnaryds Brunnsgård, Frinnaryd (F) [63] .
Död 1935-09-02 i Härnösand (Y) [64] .
Piga från 1870 till 1872 i Södra Isaryd, Frinnaryd (F) [65] .
Piga i Frinnaryds prästgård, Frinnaryd (F) [65] .
Piga i Lassaretat, Sollefteå (Y) [66] .
Piga i Prestbordet, Sollefteå (Y) [67] .
Piga 18881100-18891027 i Säby, Carlslund, Visnum (S) [68] .
Hushållerska 1890-1892 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [69] .


MFMF Adam Jonsson Blad.
Född 1813-04-09 i Nedbyn, Frinnaryd (F) [70] .
Död 1899-04-02 i Frinnaryd (F) [71] .
Soldat
Gratialist i Brungården, Frinnaryd (F) [72] .


MFMM Maria Maja Persdotter.
Född 1814-09-18 i Granstugan, Bommeryd, Marbäck (F) [73] .
Död 1895-08-17 i Fridhem, Frinnaryd (F) [74] .


MM Emma Karlsson f Nordlander.
Född 1875-03-22 i Ahlafors, Hässjö (Y) [75] [76] .
Död 1917-11-09 i Utansjö, Högsjö (Y) [77] .
Arbetarhustru


MMF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [78] .
Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [79] .


MMFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [80] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [81] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [78] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [82] .


MMFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [83] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [84] .


MMM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [85] .
Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [86] .
Piga omkring 1865 i Omne, Nordingrå (Y) [87] .
Handlande i Lunde, Gudmundrå (Y) [88] .


MMMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [89] [90] .
Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [91] .
Ordinarie Båtsman no: 26 1846 i Rote 026 Björnås, Nordingrå (Y) [92] .


MMMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [93] .
Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [94] .
Piga omkring 1844 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [95] .


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1963 från Ramvik, Högsjö (Y) till Södertälje (AB).
Flyttade 1971 från Södertälje (AB) till Gdynia, Polen.
Flyttade 1975 från Gdynia, Polen till Södertälje (AB).
Kock
Egen företagare
Kocksteward i m/s Situla, Slite.

evalasse.jpg
Eva och jag i mycket unga år

eva1959.jpg
Evas skolklass 1958/1959 i Ramviks folkskola
Begravd i samma grav som sin mamma



 mtDNA Haplogroup:  U5a1a1b 




Relationer och barn


Gift.
Skild 1976-09-09 [96] .
Skild 1976-09-09 [96] .

Rolf Lars Viklund. Född 1941-01-07 i Härnösand (Y) [97] .
Död 2007-03-22 i Helsingborg (M) [98] .
Begravd i Raus kyrkogård, Helsingborg (M) [98] .

Lena Elisabeth Viklund. Född 1965-07-31.


Källor

  1. Sveriges dödsbok 1901-2013
  2. Begravda i Sverige 2
  3. Högsjö SCB Födda 1932
  4. SVAR Sjömansdatabasen
  5. SCB 908 F/V/D 1887-1887 p 196/249
  6. Högsjö SCB Döda 1921
  7. SBF 1920
  8. Rättvik AI:13A Husförhör, 1858-1867 p 80/422
  9. Högsjö AII:a4 Församlingsbok 1905-1923 p 198 2056.34.19800
  10. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  11. Paul Olsson
  12. Rättvik C:7 Födde 1809-1835 22/0 p 155/396
  13. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 133/326
  14. Rättvik AI:14B Husförhör, 1868-1877 p 416/469
  15. Rättvik F:16 Döda 1850-1874 p 296/326
  16. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 6/215
  17. Högsjö SCB Döda 1910
  18. Härnösand A1A:114B Husförhör 1862-1870 p 113/146
  19. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 43/10
  20. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 93/223
  21. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  22. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  23. SVAR-döddatabas
  24. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  25. Mtl 1842-1846
  26. Mtl 1847-1849
  27. Mtl 1850-1893
  28. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  29. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  30. SCB 938 F/V/D 1888-1888 p 219/671
  31. Sveriges dödsbok 1947-1967
  32. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p AD bild 46 / sid 43
  33. Sveriges befolkning 1880
  34. Kyrkostämmeprottokoll
  35. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  36. Eget testamente
  37. Själevad C:4 Födde 1807-1844 p 130/184
  38. Skorped SCB Döda 1910
  39. Själevad A1:5 Husförhör 1840-1845 211/443
  40. Skorped A1:8B Husförhör 1878-1889 p 191/194
  41. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 50
  42. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  43. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  44. Skorped, A1: 8A, Husförhör, 1878-1889 p 171/251
  45. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  46. CD-Skorped 1776-1930
  47. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  48. Högsjö (Y) C:8 (1909-1927) Bild 290 / Sida 23
  49. Piteå landsförsamling AIIa:2e 1913-1929 AD Bild 3550 / sid 1949
  50. Sjömansdatabasen
  51. Folkräkningen 1930 (SVAR) p 39
  52. Sollefteå A1:14A Husförhör 1887-1897 AD Bild 159 / sid 152
  53. Högsjö SCB Döda 1935
  54. Tony Jonsson
  55. Sveriges Pappersarbetarindustriförbundets avd 5 1906-1981
  56. Lindesberg SCB födde 1862
  57. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  58. Folkräkningen 1880 (SVAR)
  59. Lindesberg AIa:55 Husförhör 1872-1881 AD bild 336
  60. Lindesberg AIa:32 Husförhör 1831-1841 p AD sid 399
  61. Lindesberg AIc:26 Husförhör 1892-1901 AD sid 325
  62. Lindesberg CI:12 Födde 1806-1832 AD bild 366
  63. Frinnaryd C:5 födde, vigsel. död, 1843-1861 p 56/102
  64. Elisabeth Johansson
  65. Ewa Klingberg
  66. Sollefteå A1:13 Husförhör 1875-1886 p 288/297
  67. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 165/263
  68. Visnum AI:25 (1886-1890) Bild 421 / sid 411
  69. SCB 1058 F/V/D 1892-1892 p 248/567
  70. Frinnaryd C:4 F/V/D 1795-1842 AD Bild 78 / sid 145
  71. Frinnaryd (F) AIIa:1 (1895-1904) Bild 42 / Sida 32
  72. Frinnaryd A1:15 Husförhör 1886-1894 p 11/209
  73. Marbäck (F) C:4 (1789-1820) Bild 56 / sid 97
  74. Frinnaryd AII:1 Församlingsbok 1895-1904 AD p 42
  75. Hässjö C:5 Födda 1861-1881 AD sid 65
  76. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  77. Högsjö SCB Döda 1917
  78. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  79. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  80. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  81. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  82. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  83. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  84. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  85. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  86. Gudmundrå SCB Döda 1928
  87. Nordingrå AI:10b Husförhör 1858-1867 Bild 123 / sid 115
  88. Folkräkningen 1910 (SVAR)
  89. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  90. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  91. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  92. Båtmansdatabasen
  93. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  94. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  95. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 51/124
  96. Sveriges dödsbok 1901-2009
  97. Sveriges befolkning 1970
  98. Gravar.se

Fotnot

  1. Arbetade som eldare på passagerarångaren Hemsö under tiden 1928-05-10--1928-11-15. Redare var H Ramström Konsul i Härnösand och kapten var Johan Bergqvist..
  2. Arbetade hos Skräddar Östman i Ramvik (Y)
  3. Bedrev bageri i mindre skalan med sonen efter makens tidiga bortgång
  4. Antecknad med namnet Jon Olsson
  5. Piga hos Faktor Olof Sundqvist f 1835 i Lännäs
  6. Arbetade hos Överingengören Birger Sundfeldt som var gift med Karin Margareta Frölander från Högsjö vilken kan vara kopplingen till att hon har haft detta arbete. Hon arbetade under 11 månader i Munkesund Munksunds AB bildades 1926 och uppgick genom fusion 1954 i SCA. Boloagets verksamhet har omfattat skogs- och jordbruk samt tillverkning av sågade trävaror, trähus och snickerier, samt sulfatcellulosa och slipmassa.
  7. Arbetade som städerska på passagerarångaren Noraström. Fartygets redare var Herman Ramström från Härnösand och kapten var Anders Magnus Olsson.

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.