Ansedel Brita Gerdtsdotter

1774-1829

Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [1] .
Döpt 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [1] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [2] .
Begravning 1829-11-22 i Degerfors, Nysätra (AC) [2] .
Dödsorsak: Lungsot


Brita Gerdtsdotter
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [1] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [2] .

F Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [3] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [4] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [5] .


FF Lars Larsson.
Född 1704 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [6] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [6] .
Bonde från 1725 i Ersmark (AC) [5] .


FFF Lars Larsson.
Född 1670 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] [7] .
Död 1739 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] [7] .
Bonde 1700-1703 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [5] .
Bonde 1705-1707 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [5] .
Bonde 1707-1724 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .


FFFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Bonde 1674-1701 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Nämndeman 1678-1692 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).
Gästgivare i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).


FFFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


FFM Brita Andersdotter.
Född 1670 i Tjärn 2, Tjärn, Skellefteå landsförs (AC) [5] .
Död 1729 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] [7] .


FFMF Anders Nilsson.
Född i Tjärn, Skellefteå landsförs (AC).



FFMM Malin Svensdotter.
Född i Degerbyn 6, Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).
Död 1705.


FM Brita Gerdtsdotter.
Född 1705 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [5] [8] .
Död 1788 i Ersmark, Kågedalen (AC) [5] .


FMF Gert Mårtensson.
Född 1658 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Död 1747 i Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [5] .
Bonde 1700-1718 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [9] .


FMFF Mårten Jonsson Furman.
Född 1619 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Död efter 1707 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [5] .
Bonde 1653-1659 i Hjoggböle, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Soldat 1667.
Nämndeman 1660-1670 [5] .
Bonde 1670-1699 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [5] .
Nämndeman 1672-1695.


FMFM Malin Nikodemusdotter.
Född omkring 1630 i Gammelbyn 7, Gammelbyn, Burträsk (AC) [5] .
Död 1696 i Bergsbyn 7, Bergsbyn, Skellefteå Sankt Olov (AC) [5] .


FMM Barbru Karlsdotter.



 
 

M Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [10] .


MF Nils Samuelsson.
Född 1713 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC) [11] .
Död 1788 i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC) [11] .
Bonde 1744-1760 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC).
Bonde i Frostkåge 2, Frostkåge, Skellefteå landsförsamling (AC).


MFF Samuel Larsson.
Född 1661 i Degerbyn 5, Skellefteå (AC) [12] .
Död 1747 i Degerbyn 5, Skellefteå (AC) [12] .
Bonde 1702-1715 i Degerbyn 5, Skellefteå (AC) [5] .
Nämndeman 1715-1719 i Degerbyn, Skellefteå landsförsamling (AC).


MFFF Lars Nilsson Degerman.
Född omkring 1629 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Död 1711 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Bonde 1674-1701 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [5] .
Nämndeman 1678-1692 i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).
Gästgivare i Ersmark 1, Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC).


MFFM Samuelsdotter.
Född 1630.
Död 1680 i Degerbyn 5, Degerbyn, Skellefteå landförsamling (AC).


MFM Margareta Mattsdotter.
Född 1665 i Innervik 11, Skellefteå (AC) [5] .
Död 1740 i Degerbyn, Skellefteå (AC) [5] .


MFMF Matts Olofsson Palm.
Född 1629 i Falmark 12, Skellefteå (AC) [9] .
Död 1726 i Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [9] .
Soldat
Bonde 1666-1686 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .
Bonde 1689-1691 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .


MFMM Malin Johansdotter.
Född 1639 i Innervik 11, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .
Död 1726 i Innervik 10, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [5] .
Bonde 1687-1690 i Iinnervik 9, Innervik, Skellefteå landsförsamling (AC) [9] .


MM Mariet Jonsdotter.
Född 1715 i Renbergsvattnet 5, Burträsk (AC) [5] .
Död 1759 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [11] .


MMF Jon Håkansson Berg.
Född 1672 i Renbergsvattnet 1, Renbergsvattnet, Burträsk (AC).
Död 1728 i Norrböle 12, Norrböle (AC).
Postbonde
Bonde 1707-1721 i Böle 7, Norrböle (AC).


MMFF Håkan Andersson.
Född i Renbergsvattnet, Burträsk (AC) [9] .
Död i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC).
Bonde från 1635 i Renbergsvattnet 1, Burträsk (AC) [13] .
Postbonde
Länsman


MMFM Cecilia Larsdotter.
Född 1620 i Bygdeträsk, Burträsk (AC).
Död 1675 i Myckle, Skellefteå (AC) [14] .


MMM Margareta Hermansdotter.
Född 1672 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [9] .
Död 1740 i Böle 7, Skellefteå (AC) [9] .


MMMF Herman Olofsson Hurtig.
Född 1642 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [9] .
Död 1726 i Stämningsgården 2, Skellefteå (AC) [9] .
Bonde 1678-1682 i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [5] .
Bonde 1682-1702 i Stämningsgården 5, Skellefteå (AC) [5] .
Fältväbel 1689-1705.


MMMM Mariet Andersdotter.
Född i Storkåge 24, Skellefteå (AC) [5] .



Levnadsbeskrivning

Faddrar: Olof Jonasson och hustru Stina Nilsdotter i Ersmark
Drängen Johan Jonsson i samma by
Pigan Catharina Nilsdotter ibidem
http://www.myntet.ac/365/pa112710a.html Familj: GID.nr: 2000.28.110800


Relationer och barn


Gift 1804-10-06 i Skellefteå landförsamling (AC).

Olof Olofsson. Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [15] [16] .
Döpt 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [16] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [17] .
Begravd 1838-09-09 i Nysätra (AC) [17] .

Olof Olofsson. Född 1806-09-24 i Ersmark, Kågedalen (AC) [18] .
Död 1890-05-21 i Flarken, Nysätra (AC) [19] .

Marja Lisa Olofsdotter. Född 1807-12-10 i Ersmark, Skellefteå landförsamling (AC) [15] .
Döpt 1807-12-14 i Skellefteå landförsamling (AC) [20] .

Karl Peter Olofsson. Född 1809-10-04 i Ersmark, Kågedalen (AC) [21] .
Död 1878-03-18 i Flarken, Nysätra (AC) [19] .

Greta Cajsa Olofsdotter. Född 1812-04-04 i Gunmark, Skellefteå (AC) [15] .
Döpt 1812-04-04 i Nysätra (AC) [22] .
Död 1845-06-15 i Högliden, Burträsk (AC) [22] .

Johan Brännström. Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [15] .
Döpt 1815-10-17 i Burträsk (AC) [23] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [24] [25] .
Dödsorsak: Ålderdom

Brita Stina Olofsdotter. Född 1820-10-22 i Ortoliden, Burträsk (AC) [15] .
Döpt 1820-10-28 i Burträsk (AC) [26] .
Död 1901-10-31 i Åbyn, Burträsk (AC) [27] .


Källor

  1. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  2. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  3. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  4. Gustav Nilsson
  5. Skellefteå socken 1650-1790
  6. Skellefteå landsförsamling (AC) AI:3a (1771-1801) Bild 173 / sid 325
  7. Skellefteå landsförsamling AI:2 1720-1770 AD Bild 129 / sid 119
  8. Skellefteå landsförsamling AI:3a 1771-1801 Ad Bild 173 / sid 325
  9. Gun Wiklund
  10. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  11. Indiko
  12. Kurt Andersson
  13. Burträsk 1640-1720 - Agneta Olofsson
  14. Roger Lundström
  15. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  16. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  17. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  18. Skellefteå lfs C:7 Födde dop 1803-1817 p 82/253
  19. Sveriges dödsbok 1860-2017
  20. Skellefteå lfs C:7 Födde dop 1803-1817 p 108/253
  21. Skellefteå lfs C:7 Födde dop 1803-1817 p 139/253
  22. Ann-Mari Bäckman
  23. Burträsk C:4 Födde, dop 1813-1837 p 22/198
  24. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  25. SVAR-döddatabas
  26. Burträsk C:4 Födde, dop 1813-1837 p 64/198
  27. Burträsk AIIa:1b (1900-1910) Bild 1770 / sid 671
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.