Ansedel Markus Svensson

1835-1898

Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1898-02-20 i Skorped (Y) [3] .
Dödsorsak: Diarré


Markus Svensson
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [2] .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [5] .

F Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [5] .


FF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [9] .


FFFF Johan Larsson.
Född 1689-05-12 i Sjöland 1:1, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1741-04-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1718-1741 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFFM Anna Svensdotter.
Född 1690-02-09 i Myre 2:2, Sidensjö (Y) [11] .
Död 1764-07-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1742-1744 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [8] .


FFMF Markus Jonsson.
Född 1700-03-18 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1784-10-22 i Överå, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1726 i Uberg 1, Uberg, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1727-1767 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Uppsynsman [12] .


FFMM Margareta Olofsdotter.
Född 1707-11-17 i Kasta, Själevad (Y) [8] .
Död 1730-06-07 i Överå, Sidensjö (Y) [8] .


FM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [9] .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .


FMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [5] .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) [4] .


FMFF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [5] .


FMFM Märeita Ersdotter.
Född 1697-03-07 i Uberg 3, Skorped (Y) [8] .
Död 1775-12-03 i Drömme, Sidensjö (Y) [8] .


FMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [8] .


FMMF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .


FMMM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [8] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [5] .


M Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [8] .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .


MF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) [13] .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) [2] .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Byvattnet, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [5] .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) [5] .

   
 

MFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [8] .


MFMF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFMM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) [8] .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [5] .


MM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) [2] .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) [14] .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) [5] .


MMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) [8] .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) [5] .


MMFF Jonas Eriksson.
Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [15] .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) [5] .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) [5] .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) [5] .


MMFM Kerstin Olofsdotter.
Född 1713-06-28 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1766-10-26 i Mosjö, Sidensjö (Y) [2] .


MMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) [2] .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) [5] .


MMMF Nils Markusson.
Född 1703 i Grillom, Boteå (Y) [2] .

Bonde 1768 i Skorped 2, Sidensjö (Y) [5] .


MMMM Karin Hansdotter.
Född 1711 i Skorped, Sidensjö (Y) [4] .



Levnadsbeskrivning

Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Flyttade 1879-11-29 från Djupsjö, Skorped (Y) till Oppsjön, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [5] .

Skorped, A!:7A, Husförhör, 1868-1867, Sida 49 av 131
Skorped A1:8A, Husförhör, 1878-1889, Sida 43 av 251
Husförhör 2076.24.78400




Relationer och barn


Gift 1856-01-06 i Skorped (Y) [2] .

Kajsa Magdalena Matsdotter. Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) [16] .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1910-01-09 i Skorped (Y) [17] .

Sara Katarina (Kajsa) Markusdotter. Född 1857-12-19 i Djupsjö, Skorped (Y) [18] .
Döpt 1857-12-20 i Skorped (Y) [18] .
Död 1914-12-09 i Sjöland, Skorped (Y) [19] .
Dödsorsak: Reumatisk feber
Begravd 1915-01-10 i Skorped (Y) [20] .

Anna Lisa Markusdotter. Född 1859-07-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [21] .
Döpt 1859-07-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [21] .
Död 1890-03-04 i Gårdnäs, Sånga (Y) [22] .
Dödsorsak: Lungsot

Märta Margareta Lindqvist f Markusdotter. Född 1861-06-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [23] .
Döpt 1861-06-09 i Skorped (Y) [23] .
Död 1917-04-12 i Mosjö, Skorped (Y) [24] .
Dödsorsak: Kräftsjukdom
Begravd 1917-05-20 i Skorped (Y) [25] .

Johanna Kristina Markusdotter. Född 1863-02-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [26] .
Döpt 1863-02.. i Skorped (Y) [26] .
Död 1899-09-22 i Klovsta, Multrå (Y) [27] .

Brita Helena Markusdotter. Född 1865-01-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [28] .
Döpt 1865-01-08 i Skorped (Y) [28] .
Död 1936-07-08 i Mosjö, Skorped (Y) [2] .

Magdalena Markusdotter. Född 1866-11-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [29] .
Döpt 1866-11-11 i Skorped (Y) [2] .
Död 1950-01-26 i Överlännäs (Y) [30] .
Begravd 1950-02-05 i Överlännäs kyrkogård, Överlännäs (Y) [31] .

Sven Markusson Lindström. Född 1869-11-21 i Djupsjö, Skorped (Y) [32] .
Döpt 1869-11-23 i Skorped (Y) [32] .
Död 1902-12-21 i Oppsjön, Skorped (Y) [33] .
Dödsorsak: Nerfeber
Begravd 1903-01-25 i Skorped (Y) [34] .

Mattias Lindström. Född 1873-10-01 i Djupsjö, Skorped (Y) [35] .
Döpt 1873-10-05 i Skorped (Y) [35] .
Död 1945 i Brockton, Plymouth County, Massachusetts, USA [36] .


Källor

  1. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  2. CD-Skorped 1776-1930
  3. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 180 / sid 12
  4. Paul Olsson
  5. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  6. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  7. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  8. CD-Sidensjö 1689-1930
  9. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  10. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 20 / sid 31
  11. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 21 / sid 33
  12. Sockenprotokoll
  13. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  14. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  15. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  16. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  17. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 630 / sid 57
  18. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 59/130
  19. Skorped AII:2b Församlingsbok 1914-1930 AD sid 312
  20. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 820 / sid 76
  21. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 67/130
  22. Sånga AI:5 Husförhör 1182-1899 p 20/235
  23. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 77/130
  24. Skorped AII:2a Församlingsbok 1914-1930 AI sid 207
  25. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 910 / sid 85
  26. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 88/130
  27. Multrå AI:12 HFL 1894-1906 AD sid 97
  28. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 14/96
  29. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 25/96
  30. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  31. Begravda i Sverige
  32. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  33. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 AD sid 264
  34. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 360 / sid 30
  35. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 67/96
  36. Find A Grave
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.