Ansedel Kerstin Abrahamsdotter

1736-1819

Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [1] .


Kerstin Abrahamsdotter
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [1] .

F Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Abraham Andersson.
Född 1589 i By, Sidensjö (Y) [4] .
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).
Bonde 1623-1639 i By 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1640-1644 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1647-1651 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1645-1649 i Rössjö 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFM Sara Jonsdotter.
Född omkring 1590.
Död i Rössjö, Sidensjö (Y).


FFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMF Olof Jonsson.
Född 1600 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1629-1654 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Margareta NN.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1655 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) [2] .
Båtsman 1664 i Stig, Österkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [2] .


FMMF Per Phåelsson.
Född 1587 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Död före 1655-03-31 i Österkäl, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1623-1655 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [6] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1640-1643 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1649 i Käl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1654 i Sidensjö (Y) [2] .

 

M Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [1] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1690-1710 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) [1] .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Fänrik [4] .


MFFF Lars Olofsson.
Född 1584 i Nätra (Y) [7] .
Död 1655 i Nätra (Y).
Bonde 1623-1647 i Utby, Nätra (Y).

 

MFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) [3] .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.



MM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .


MMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [2] .


MMFF Johan Nilsson.
Född omkring 1620 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y).
Bonde 1655-1680 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFM Märeta Persdotter.
Född omkring 1620.

Bonde 1681-1684 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


MMMF Kjell Andersson.
Född omkring 1620 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Bonde 1642-1679 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1657-1662 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1677 i Sidensjö (Y) [2] .


MMMM Nn Johansdotter.
Född omkring 1620 i Nolås 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1684 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .


Levnadsbeskrivning

Vigselbok 1757: Morgongåva 20 lod silver.


Relationer och barn


Gift 1757-11-01 i Sidensjö (Y) [1] .

Salomon Olofsson. Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) [1] .

Olof Salomonsson. Född 1760-09-24 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1812-03-20 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Bröstfeber

Abraham Salomonsson. Född 1762-04-09 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1841-11-07 i Överå, Sidensjö (Y) [8] .

Johannes Salomonsson. Född 1764-01-04 i Uberg 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1777-12-14 i Uberg, Sidensjö (Y) [1] .

Erik Salomonsson. Född 1767-03-05 i Uberg 3:1, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1852-07-24 i Uberg, Sidensjö (Y) [9] .

Märeta Salomonsdotter. Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [10] .
Begravd 1858-02-19 i Skorped (Y) [10] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Skorped C:3 Födde 1864-1894 p 43/56
  7. DISPYT
  8. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 137/190
  9. CD-Skorped 1776-1930
  10. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.