Ansedel Kerstin Andersdotter

1635-1713

Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .


Kerstin Andersdotter
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .

F Anders Olofsson.
Född 1600 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1634-1639 i Anundsjö (Y).
Bonde 1626-1639 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .


FF Olof Persson.
Född omkring 1560 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1586-1599 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [1] .
Knekt 1595 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .


FFF Per Salomonsson Salwesson.
Född omkring 1530 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1562-1582 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [1] .


FFFF Salmon Jonsson.
Född omkring 1510 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1564 i Västergensjö, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1556-1564 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [2] .

 

FFM N Björnsdotter.
Född 1540 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [4] .
Död i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .


FFMF Björn Tordsson.
Född omkring 1510 i Kubbe, Anundsjö (Y) [4] .
Död i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1535 och 1562 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [1] .

 

FM Ingeborg Svensdotter.
Född omkring 1560 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1621 i Kubbe, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1599 och 1621 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [1] .


FMF Sven Svensson.
Född omkring 1530 i Anundsjö (Y) [4] .
Död 1600 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde från 1581 till 1600 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [1] .

 
 

FMM N Jonsdotter.
Född omkring 1530 i Skalmsjö, Anundsjö (Y).
Död i Skalmsjö, Anundsjö (Y).


FMMF Jon Olsson.
Född omkring 1500 i Skalmsjö, Anundsjö (Y).
Död 1575 i Skalmsjö, Anundsjö (Y).
Bonde från 1541 till 1575 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [1] .

 

M Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [2] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [2] .


MF Kristoffer Svensson.
Född 1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1592-1599 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1608-1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [1] .
Kyrkans sexman 1610 i Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1610-1628 i Anundsjö (Y) [1] .
Landstingsman 1630 i Anundsjö (Y) [2] .


MFF Sven Östensson.
Född omkring 1530 i Galasjö, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [1] .
Nämndeman 1561-1589 i Anundsjö (Y) [1] .
Kyrkans sexman 1570-1571 i Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1560-1567 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1567-1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [1] .


MFFF Östen Jonsson.
Född omkring 1500 [2] .
Död 1575 i Lännäs, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1541-1547 i Galasjö, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1554-1556 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1567-1575 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [2] .

 

MFM Sara Östensdotter.
Född omkring 1530 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [2] .
Död i Sörflärke1:1, Anundsjö (Y) [6] .


MFMF Östen Jakobsson.
Född omkring 1510 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Död i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1545-1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .

 

MM Brita Persdotter.
Född 1570 i Kubbe, Anundsjö (Y) [7] .



MMF Per Nilsson.
Född 1540 i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1612 i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] .
1597-1612 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [7] .


MMFF Nils Persson.
Född omkring 1610 i Mellansel, Anundsjö (Y) [7] .
Död 1597 i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1633-1638 i Mellansel 4:1, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1554-1597 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [7] .

 
   
 


Relationer och barn


Gift omkring 1660 i Anundsjö (Y).

Nils Håkansson. Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .

Håkan Nilsson. Född 1660 i Kubbe, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1725-08-03 i Kubbe, Anundsjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Bröstvärk och andtäppa

Sigrid Nilsdotter. Född 1661 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1715-04-02 i Hädanberg 6:1, Anundsjö (Y).

Erik Nilsson. Född 1670 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [8] .
Död 1721 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [8] .


Källor

  1. Anundsjöboken
  2. Paul Olsson
  3. DIS
  4. Erik Näslund
  5. Alf Nilsson
  6. Gösta Molund
  7. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  8. CD-Sidensjö 1689-1930
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.