Ansedel Olof Olofsson

1702-1769

Född 1702-05-18 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-12-28 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .


Olof Olofsson
Född 1702-05-18 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-12-28 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1726-1733 i Kläppen 3:1, Sidensjö (Y) [2] .

F Olof Johansson.
Född 1657 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-10-19 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1696-1707 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1708-1725 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1711-1729 i Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkvärd


FF Johan Jonsson.
Född 1625 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1695 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1649-1652 i Nolås 1:1, Själevad (Y) [2] .
Fjärdingsman 1649-1652 i Sidensjö (Y).
Bonde 1653-1695 i Drömme 5:1, Skorped (Y) [2] .
Nämndeman 1663-1695 i Sidensjö (Y) [2] .
Riksdagsman för bondeståndet 1676 [4] . 1


FFF Jonas Persson.
Född omkring 1560 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1649 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [5] .
Kyrkans sexman 1614 i Sidensjö (Y).
Nämndeman 1617-1621 i Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1628 i Sidensjö (Y).
Bonde 1606-1649 i Drömme 5 1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Per Jonsson.
Född omkring 1535 i Nolås, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1587 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [5] .
Knekt 1560-1562 i Nolås, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1561-1578 i Nolås 1:1, Sidensjö Y [2] .
Bonde 1579-1585 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1587 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1588-1599 i Drömme 5:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
   
 

FM Karin Johansdotter.
Född omkring 1625 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1701-10-11 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .


FMF Johan Uddesson.
Född omkring 1600 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1635 i Stettin, Polen.
Bonde 1627-1635 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1635 i Nolås, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Udde Persson.
Född omkring 1565 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1602 i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1579-1602 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [6] .


FMFM Anna Nn.
Född omkring 1555.

Bonde 1610 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [6] .


FMM Kerstin NN.
Född omkring 1595 i Sidensjö (Y).
Död i Nolås, Sidensjö (Y).
Bonde 1636-1639 i Nolås 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

M Brita Jakobsdotter.
Född i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1714 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1726-1733 i Kläppen 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


Relationer och barn


Gift 1724-12-26 i Sidensjö (Y) [1] .

Elisabet (Lisa) Andersdotter. Född 1701 i Näs, Nätra (Y) [2] .
Död 1767-06-01 i Kläppen, Sidensjö (Y).


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  5. Erik Näslund
  6. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs

Fotnot

  1. Vid riksdagen 1676 var Johan Jonsson i drömme bondeståndets representant för Norra Ångermanland
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.