Ansedel Johan (Johannes) Olofsson Kallin

1827-1900

Född 1827-07-01 i Källom, Sidensjö (Y) [1] .
Döpt 1827-07-08.
Död 1900-01-16 i Lövsjö, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1900-02-03 i Sånga kyrkogård, Sånga (Y) [3] .


Johan (Johannes) Olofsson Kallin
Född 1827-07-01 i Källom, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1900-01-16 i Lövsjö, Skorped (Y) [2] .
Skräddare
Lanthandlare
Torpare

F Olof Jonsson.
Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) [5] .
Torpare 1811-1832 i Källom, Sidensjö (Y) [2] .


FF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [6] .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) [6] .


FFFF Olof Andersson.
Född 1673 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1741-09-27 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1692-1718 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [6] .
Nämndeman 1711-1719 i Sidensjö (Y) [6] .


FFFM Karin Jonsdotter.

Död 1714 i Sjöland, Sidensjö (Y) [5] .


FFM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sidensjö (Y) [5] .


FFMF Johan Nilsson.
Född 1676-09-13 i Anundsböle, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1753-01-03 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .
Bonde 1703-1745 i Mosjö 6:1, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1747-1749 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [6] .


FFMM Kerstin Persdotter.
Född 1680 i Mossjö 1:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1749-10-29 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .


FM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .


FMF Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [6] .


FMFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [6] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [6] .


FMFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .


FMM Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [6] .


FMMF Jonas Hansson Vrång.
Född uppskattat 1660 i Nyland, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1711 i Ås, Sidensjö (Y) [2] .
Båtsman 1682 i Ås, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1687-1710 i Ås 1, Sidensjö (Y) [6] .
Klockare omkring 1700 i Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1711 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [6] .


FMMM Elisabet Jonsdotter.
Född 1666 i Teg 3, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1735-01-12 i Ås, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1712-1721 i Ås 1:1, Sidensjö (Y) [6] .


M Kristina (Stina) Svensdotter.
Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) [8] .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) [2] .


MF Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) [5] .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).


MFF Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [6] .


MFFF Sven Andersson.
Född 1689-03-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [9] .
Död 1771-07-29 i Hämra, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1717-1756 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [6] .


MFFM Kerstin Tomasdotter.
Född omkring 1690 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1744-10-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [5] .


MFM Brita Jonsdotter.
Född 1717-12-25 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1754-08-18 i Hämra, Sidensjö (Y) [5] .


MFMF Jon (Jonas) Salmonsson.
Född 1676 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1742-07-18 i Ås, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1708-1741 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [6] .


MFMM Brita Jonsdotter.
Född 1672 i Nyland,, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1752-02-16 i Ås, Sidensjö (Y) [5] .


MM Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) [5] .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).


MMF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) [5] .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) [2] .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) [6] .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) [6] .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


MMFF Nils Östensson.
Född 1684 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1751-04-07 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1708-1751 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [6] .
Nämndeman 1719-1740 i Sidensjö (Y) [6] .


MMFM Helena (Ella) Persdotter.
Född 1679 i Mossjö 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1765 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .


MMM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) [5] .


MMMF Anders Eriksson.
Född 1675 i By 2:1, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde 1700-1738 i By 2:1, Sidensjö (Y) [11] .
Bonde 1740-1741 i By 2:1, Sidensjö (Y) [11] .


MMMM Karin Olofsdotter.
Född 1673 i Norrvåge, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1716 i By, Sidensjö (Y) [5] .


Levnadsbeskrivning

Skräddare
Lanthandlare
Torpare

Sidensjö C:3 1781-1840 sida 195/374
Utflyttad 1850-11-12 från Djupsjö Skorped (Y)
Inflyttad 1850-11-12 till Gammelgården Anundsjö (Y)
Utflyttad 1858-08-27 från Gammelgården Anundsjö (Y)
Inflyttad 1858-08-27 till Lövsjön Skorped (Y)

Begravd på Sånga kyrkogård

Dog i Överlännäs.




Relationer och barn


Gift 1848-10-22 i Skorped (Y) [12] .

Maja Brita Paulsdotter. Född 1828-02-26 i Böle, Graninge (Y) [12] .
Död 1908-06-28 i Lövsjön, Skorped (Y) [12] .
Begravd 1908-07-12 i Skorped (Y) [13] .

Olof Johansson Kallin. Född 1849-06-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .
Död 1919-11-23 i Frånö, Gudmundrå (Y) [14] .

Maria Kristina Johansdotter Kallin. Född 1853-01-15 i Gammelgården, Anundsjö (Y) [12] .

Birgitta Johanna Johansdotter Kallin. Född 1856-07-21 i Gammelgården, Anundsjö (Y) [15] .


Källor

  1. FEL: Referens till källa som inte finns
  2. Paul Olsson
  3. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 250 / sid 19
  4. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  5. CD-Sidensjö 1689-1930
  6. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  7. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 59 / sid 138
  8. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  9. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 19 / sid 29
  10. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  12. CD-Skorped 1776-1930
  13. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 570 / sid 51
  14. Gudmundrå AIIa:8 Församlingsbok 1910-1921 p 373/382
  15. Skorped (Y) AI:6 (1858-1868) Bild 117 / sid 110
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.