Ansedel Amanda Andersson f Bylund

1887-1957

Född 1887-03-25 i Oppsjön, Skorped (Y) [1] .
Död 1957-12-18 i Björsby 1:2, Nätra (Y) [2] .


Amanda Andersson f Bylund
Född 1887-03-25 i Oppsjön, Skorped (Y) [1] .
Död 1957-12-18 i Björsby 1:2, Nätra (Y) [2] .

F Karl Johan Bylund.
Född 1862-12-06 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) [1] .
Död 1947-05-15 i Sjöland, Skorped (Y) [3] .
Skogsarbetare
Arrendator i Oppsjön, Skorped (Y) [4] .
Arrendator i Sjöland, Skorped (Y) [1] .
Jordtorpare [5] .


FF Per Olofsson.
Född 1819-02-11 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [3] .

Nybyggare


FFF Olof Persson.
Född 1796-06-27 i Kubbe 6:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1838-04-27 i Byvattnet Skorped (Y) [3] .
Bonde 1819-1838 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [6] .


FFFF Per Olsson.
Född 1763-05-23 i Hållen, Själevad (Y) [6] .
Död 1847-01-07 i Byvattnet Skorped (Y) [6] .
Landbonde från 1790 i Kubbe 6:1, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1799-1801 i Holm 1:2, skorped (Y) [6] .
Bonde 1802-1818 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [6] .


FFFM Anna Kajsa Larsdotter Stafwerfält.
Född 1772-03-10 i Kingstamo, Näskott (Z) [3] .
Död 1840-11-17 i Byvattnet Skorped (Y) [3] .


FFM Märeta Zakrisdotter.
Född 1786 i Skalmsjö 3:2, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1841-01-07 i Byvattnet, Skorped (Y) [8] .
Bonde 1839-1841 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [6] .

 
 

FM Anna Greta Markusdotter Mähler.
Född 1832-12-08 i Forsmo, Ed (Y) [3] .



FMF Markus Mähler.
Född 1788-02-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [3] .
Död 1844-05-30 i Forsmo, Ed (Y) [9] .
Torpare i Forsmo, Ed (Y) [9] .


FMFF Karl Wilhelm Mähler.
Född 1761-09-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [10] .
Död 1817-06-03 i Forse bruk, Långsele (Y) [9] .
Mästersmed


FMFM Anna Markusdotter.
Född 1762-01-19 i Rogsta, Torsåker (Y) [9] .
Död 1799-01-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [9] .


FMM Katarina Margareta Boman.
Född 1798-09-21 i Bollsta bruk, Ytterlännäs (Y) [9] .
Död 1881-06-21 i Svanåsen, Ådals-liden (Y) [9] .


FMMF Nils Jonsson Boman.
Född 1763-05-21 i Bollsta, Ytterlännäs (Y) [9] .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) [9] .
Skeppare i Bollsta, Ytterlännäs (Y) [9] .


FMMM Margareta Mähler.
Född 1772-03-01 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [9] .
Död 1850-11-06 i Ytterlännäs (Y) [9] .


M Sara Katarina (Kajsa) Markusdotter.
Född 1857-12-19 i Djupsjö, Skorped (Y) [11] .
Död 1914-12-09 i Sjöland, Skorped (Y) [12] .


MF Markus Svensson.
Född 1835-10-18 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [13] .
Död 1898-01-06 i Oppsjön, Skorped (Y) [3] .
Dräng 1853-1857 i Djupsjö, Skorped (Y) [14] .
Torpare 1859-1879 i Djupsjö, Skorped (Y) [14] .
Bonde 1880-1886 i Oppsjön 1:1, Skorped (Y) [6] .


MFF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [15] .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [16] .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [6] .


MFFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [17] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [17] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [6] .


MFFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [17] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [18] .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [6] .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) [14] .


MFM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [17] .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [17] .


MFMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) [19] .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) [3] .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Byvattnet, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [6] .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) [6] .


MFMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) [3] .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) [20] .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) [6] .


MM Kajsa Magdalena Matsdotter.
Född 1828-08-26 i Brandberget, Sånga (Y) [21] .
Död 1909-12-26 i Oppsjön, Skorped (Y) [3] .


MMF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) [22] .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [23] .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) [6] .


MMFF Mats Olofsson.
Född 1732-08-10 [24] .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [25] .
Dagsverkskarl


MMFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-05-01 i Björkå, Överlännäs (Y) [24] .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) [26] .


MMM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [21] .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [27] .


MMMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [28] .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [3] .
Mätarsmed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) [14] .


MMMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 [3] .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [3] .
Piga


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1917-12-06 från Sjöland, Skorped (Y) till Nässjö, Säbrå (Y) [29] .
Änka 1936-11-18


Relationer och barn


Gift 1932-04-17 [30] .

Erik Hjalmar Andersson. Född 1891-05-09 i Kung Karl (B) [30] .
Död 1936-11-15.


Källor

  1. Skorped AII:1b Församlingsbok 1900-1913 p 312
  2. Sveriges dödsbok 1947-2006
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Skorped AII:1a Församlingsbok 1900-1913 p 265
  5. Sveriges befolkning 1890
  6. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  7. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  8. Nätra tingslags häradsrätt FII:12b 1840-1841 AD Bild 1420 / sid 179
  9. Smedskivan 3
  10. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 59/130
  12. Skorped AII:2b Församlingsbok 1914-1930 AD sid 312
  13. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  14. Paul Olsson
  15. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  16. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  17. CD-Sidensjö 1689-1930
  18. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  19. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  20. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  21. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  22. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  23. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  24. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  25. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  26. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  27. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  28. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  29. Skorped B:5 Utflyttningslängd 1916-1949 AD sid 4
  30. Lista (D) AIIa:6 (1931-1940) Bild 2290 / sid 213
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.