Ansedel Arthur C Brännström

1885-

Född 1885-03-07 i Rock Osland, Illinois, USA [1] .
Död i Emigrerat.


Arthur C Brännström
Född 1885-03-07 i Rock Osland, Illinois, USA [1] .
Död i Emigrerat.
Dräng 1910 [2] .
Avlastare (Shipper) 1911 i 802 5th Av, East Moline, Rock Island Country, Illinois, USA [3] .

F Karl Jakob Brännström.
Född 1852-02-28 i Utansjö, Högsjö (Y) [4] .
Död 1941-02-09 i Sheldon, Ransom Country, North dakota, USA [5] .
Arbetare
Snickare (carpenter)


FF Johan Brännström.
Född 1815-10-16 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [6] .
Död 1903-11-12 i Högsjö (Y) [7] [8] .
Dräng i Klankliden, Nysätra (AC) [9] .
Stalldräng i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå (AC).
Dagsverkskarl i Utansjö bruk, Högsjö (Y).
Arbetare 1842-1846 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [10] .
Stalldräng 1847-1849 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [11] .
Arbetare 1850-1893 i Utansjö bruk, Utansjö, Högsjö (Y) [12] .
Gratialist [13] .


FFF Olof Olofsson.
Född 1776-03-19 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [6] [14] .
Död 1838-09-04 i Kornsjön, Nysätra (AC) [15] .
Bonde i Degerfors, Nysätra (AC) [16] .
Nybyggare från 1818 i Degerfors, Nysätra (AC).
Bonde i Jonasmarken 1, Jonasmarken, Nysätra (AC) [17] .


FFFF Olof Olofsson.
Född 1742-11-22 i Önnesmark 6, Önnesmark, Lövånger (AC) [18] [19] .
Död 1788-03-03 i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC) [20] .
Dräng
Bonde i Innarsjön 7:3, Burträsk (AC).


FFFM Brita Catharina Larsdotter.
Född 1755-09-03 i Innansjön 18, Burträsk (AC) [21] .
Död 1809-12-01 i Innarsjön 7:3, Innarsjön, Burträsk (AC) [21] .
Piga


FFM Brita Gerdtsdotter.
Född 1774-12-28 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [22] .
Död 1829-11-05 i Degerfors, Nysätra (AC) [23] .


FFMF Gerdt Gerhard Larsson.
Född 1734-02-03 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [24] .
Död 1816-12-07 i Ersmark 1, Ersmark, Kågedalen (AC) [25] .
Bonde från 1788 i Horneströms bruk, Ytterlännäs (Y) [26] .


FFMM Maria Nilsdotter.
Född 1747-04-22 i Stämningsgården 2, Stämningsgården, Skellefteå landsförsamling (AC) [26] .
Död 1817-01-11 i Ersmark, Kågedalen (AC) [27] .


FM Lovisa Brännström f Jakobsdotter.
Född 1812-11-28 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [28] .
Död 1898-10-01 i Utansjö, Högsjö (Y) [7] [8] .
Piga i Dalkarlsås herrgård, Bygdeå.


FMF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [29] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [30] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


FMFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [31] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FMFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [32] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [32] .


FMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [33] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [30] .


FMMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [34] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [30] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [33] .


FMMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [35] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


M Margareta Brita Brenstrom f Jansson.
Född 1847-09-28 i Ljustorp (Y) [36] .


     
 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Dräng 1910 [2] .
Avlastare (Shipper) 1911 i 802 5th Av, East Moline, Rock Island Country, Illinois, USA [3] .

Korsade gränsen till Kanada 31 oktober 1912 vid Gretna, Manitoba. Han var då Amerikansk medborgare.
Källa: Border Crossings: From U.S. to Canada, 1908-1935

Deltog i första värdskriget
Källa: World War I Draft Registration Cards, 1917-1918

Inneboende år 1940 hos Oskar Rita 55 år från Finland enligt Census 1940

Kan vara död 1970-03-32 enligt Find a Grave



regcard_1wcd2.png

Källor

  1. World War I Draft Registration Cards, 1917-1918
  2. USA Census 1910
  3. U.S. City Directories, 1821-1989
  4. Högsjö C:4 Födde död 1845-1880 p 32/215
  5. Find A Grave
  6. Burträsk A1:7B Husförhör 1816-1825 p 130/143
  7. Högsjö AII:a2 Församlingsbok 1895-1905 p 499
  8. SVAR-döddatabas
  9. Nysätra AI:6a 1825-1835 AD Bild 52 / sid 46
  10. Mtl 1842-1846
  11. Mtl 1847-1849
  12. Mtl 1850-1893
  13. Folkräkningen 1900 (SVAR)
  14. Burträsk C:2 Födda 1760-1788 AD bild 113
  15. Nysätra E:1. L/V/D/B 1836-1861 p 9/68
  16. Ann-Mari Bäckman
  17. Nysätra AI:5 1814-1824 AD Bild 46 / sid 39
  18. Lövånger 1600-1800 Agneta Olofsson
  19. Lövånger AI:3 1761-1781Bild 18 / sid 14 AD Bild 18 / sid 14
  20. Gun Wiklund
  21. Bengt Viksten
  22. Skellefteå landsförsamling C:4 1758-1778 AD Bild 336 / sid 333
  23. Nysätra C:4 F/D/D 1790-1835 p 141/203
  24. Skellefteå landsförsamling C:2 Födda 1730-1742
  25. Gustav Nilsson
  26. Skellefteå socken 1650-1790
  27. Skellefteå landsförsamling AI:5a 1810-1818 AD Bild 290 / sid 279
  28. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 51/237
  29. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  30. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  31. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  32. Kurt Andersson
  33. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  34. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  35. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  36. Hässjö A1:9A Husförhör 1880-1891 p 46/225
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.