Ansedel Märta Eliasdotter

1781-1854

Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .


Märta Eliasdotter
Född 1781-06-24 i Mosjö 2:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1854-01-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [2] .
Torpare

F Elias Eriksson Engerman Hoppman.
Född 1741-12-28 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1822-02-26 i Mosjö, Skorped (Y) [3] .
Ordinarie båtsman 1761-1763 i Rote 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1774-1801 i Mosjö 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman 1783-1804 i Sidensjö (Y) [3] .


FF Erik Eriksson.
Född 1708-01-26 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1772-02-23 i Källom, Sidensjö (Y) [5] .
Bonde
1737-1762 i Källom 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Erik Israelsson.
Född 1679 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1738-09-17 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1701-1716 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1717 i Uberg 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1718-1738 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Israel Israelsson.
Född [3] .
Död 1723 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde från 1670 till 1697 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1698-1700 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [4] .


FFFM Brita Eriksdotter.




FFM Brita Eriksdotter.
Född i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1722 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [4] .

 
 

FM Kerstin Persdotter.
Född 1719-01-25 i Källom, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1800-06-03 i Bureborg, Anundsjö (Y) [5] .

   
 
   
 

M Märet Olofsdotter.
Född 1741-07-30 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1821-01-01 i Mosjö, Sidensjö (Y) [3] .


MF Olof Jonsson.
Född 1711-02-12 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1777-12-14 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1734-1765 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFF Jon Abrahamsson.
Född omkring 1671 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [3] .
Död 1714 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1698-1714 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFFF Abraham Jonsson.
Född 1643 i Bölen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1729-12-28 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1670-1710 i Lännes 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Tionderäknare 1692 i Sidensjö (Y).
Bonde 1718 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [4] .


MFFM Elisabet Persdotter.
Född omkring 1645 i Lännäs 2:1, Skorped (Y) [6] .
Död 1717 i Lännäs, Skorped (Y) [3] .


MFM Sara Olofsdotter.
Född 1679 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [5] [4] .
Död 1757-02-27 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1731-1733 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFMF Olof Jonsson.
Född 1650 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1689 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1679-1688 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Fjärdingsman 1686 i Sidensjö (Y) [6] .


MFMM Sara Johansdotter.
Född omkring 1660 i Näs 3, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1709 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1689 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MM Anna Ivarsdotter.
Född 1705-12-17 i Skorped, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1786-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1778 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMF Ivar Jonsson.
Född 1680 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1757-10-07 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1711 i Skorped 2, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1712-1720 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1722-1742 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Jon Ivarsson.
Född omkring 1660 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [6] .
Död 1706 i Skorped, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1687-1689 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1690-1697 i Mosjö 6:1, Mosjö, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1697-1706 i Skorped, Skorped (Y) [4] .


MMFM Märit Tomasdotter.
Född omkring 1650 i Myre 7:2, Myre, Sidensjö (Y).
Död 1717 i Uberg, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1707 i Djupsjö, Skorped (Y) [4] .


MMM Ella Jonsdotter.
Född 1672 i Sidensjö (Y) [3] .
Död 1742-09-17 i Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .


MMMF Jonas NN.
Född omkring 1630 [6] .



MMMM Anna Larsdotter.
Född omkring 1630 [6] .
Död 1719 i Sidensjö (Y) [6] .


Levnadsbeskrivning

Torpare


Relationer och barn


Gift 1807-04-26 i Skorped (Y) [3] .

Nils Nilsson. Född 1788-05-01 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [7] .
Döpt 1788-05-04 i Sidensjö (Y) [7] .
Död 1816-08-20 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .

Nils Nilsson Sjödin. Född 1817-01-26 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Död 1893-08-18 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .
Begravd 1893-09-16 i Skorped (Y) [8] .


Gift 1819-04-03 i Sidensjö (Y) [3] .

Johan Markusson. Född 1796-04-30 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [9] .
Döpt 1796-05-01 i Djupsjö 6:1, Djupsjö, Skorped (Y) [9] .
Död 1840-08-25 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .
Begravd 1840-09-06 i Skorped, Skorped (Y) [10] .

Märta Kristina (Stina) Johansdotter. Född 1820-07-20 i Djupsjö, Skorped (Y) [11] .
Död 1904-06-10 i Djupsjö, Skorped (Y) [5] .
Begravd 1904-07-03 i Skorped (Y) [12] .

Beata Johansdotter. Född 1821-09-01 i Djupsjö, Skorped (Y) [11] .


Källor

  1. Skorped C:1 Födde 1779-1838 p 7/110
  2. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 123/130
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. CD-Skorped 1776-1930
  6. Paul Olsson
  7. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD bild 67
  8. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 67
  9. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 81
  10. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  11. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 82/111
  12. Skorped F:2 (1895-1920) Bild 420 / sid 36
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.