Ansedel Erik Markusson

1775-1845

Född 1775-02-02 i Vägesta, Själevad (Y) [1] .
Döpt 1775-02-05 i Själevad (Y) [1] .
Död 1845-11-23 i Lövsjö, Skorped (Y) [2] .
Begravd 1845-11-30 i Sidensjö (Y) [2] .


Erik Markusson
Född 1775-02-02 i Vägesta, Själevad (Y) [1] .
Död 1845-11-23 i Lövsjö, Skorped (Y) [2] .
Landbonde
Torpare
Bonde 1801 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [3] .

F Markus Abrahamsson.
Född 1741-12-24 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1800-04-02 i Vägesta övr, Själevad (Y) [5] .
Bonde i Vägesta, Själevad (Y).
Bonde i Överå, Sidensjö (Y).
Bonde 1783-1800 i Uberg 1:4, Skorped (Y) [3] .


FF Abraham Abrahamsson.
Född 1706-02-11 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1752-12-13 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1730-1752 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Abraham Markusson.
Född 1660 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1732-04-02 i Överå, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1692-1721 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Markus Abrahamsson.
Född 1630 i By 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1700 i Överå, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1657-1664 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Tionderäknare 1663-1692 i Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1664 i Uberg 3, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1667-1698 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1670-1678 i Sidensjö (Y) [3] .


FFFM Brita Olofsdotter.
Född 1630 i Djupsjö 1:1, Skorped (Y).
Död 1673 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFM Kerstin Jonsdotter.
Född 1656 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1744-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .


FFMF Jonas Johansson.
Född omkring 1620 i Nolås Sidensjö (Y) [6] .
Död före 1675-08-27 i Nolås Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1656-1663 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1664 i Stig 2:1, Skorped (Y) [3] .
Båtsman 1664 i Stig, Österkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1666-1673 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1669-1673 i Österkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFMM Beata Persdotter.
Född 1620 i Österkäl 1, Sidensjö (Y).

Bonde 1679-1683 i Österkäl 1, Sidensjö (Y) [3] .


FM Kerstin Kjellsdotter.
Född 1711-09-24 i Djupsjö 4, Skorped (Y) [4] .
Död 1798-07-06 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1753-1757 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMF Kjell Persson.
Född 1665 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1753-04-15 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1690-1710 i Nyland 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1711-1717 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1718-1728 i Djupsjö 4:1, Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1729 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


FMFF Per Larsson.
Född 1624 i Utby, Nätra (Y) [4] .
Död 1694-03-26 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1644-1658 i Käl, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1662 i Stig :2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1664-1694 i Stig 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Båtsman äldre båtsmanshållet 1669 i Stig, Sidensjö (Y) [3] .
Fänrik [7] .


FMFM Beata Larsdotter.
Född omkring 1630 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1712 i Stig, Sidensjö (Y) [6] .


FMM Märita Jakobsdotter.
Född 1667 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [4] .
Död 1774-03-05 i Överå, Sidensjö (Y) [4] .


FMMF Jakob Johansson.
Född omkring 1645 i Lännäs 6:1, Sidensjö (Y).
Död 1698-10-21 i Djupsjö, Sidensjö (Y).
Båtsman 1676 i Lännäs, Sidensjö (Y).
Bonde 1683-1695 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [3] .


FMMM Sigrid Kjellsdotter.
Född omkring 1645 i Djupsjö 4, Djupsjö, Skorped (Y) [6] .
Död 1718 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [6] .


M Kerstin Jonsdotter.
Född 1743-09-25 i Vägesta 1, Själevad (Y) [5] .
Död 1831-02-04 i Vägesta övr, Själevad (Y) [5] .


MF Joen Nilsson.
Född 1703 i Ulvön, Nätra (Y) [4] .
Död 1788-07-06 i Vägesta, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1735 i Vägersta 1, Själevad (Y) [5] . 1

   
 
   
 

MM Sara Månsdotter.
Född 1704 i Sel 5, Nätra (Y) [5] .
Död 1790-05-16 i Vägesta 1, Själevad (Y) [5] .

   
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Landbonde
Torpare
Bonde 1801 i Byvattnet 5:1, Skorped (Y) [3] .
Död: Skorped C:2, Lysning, Vigsel, 1839-1875, Sida 120 av 130
Utflyttad 1798 från Uberg Skorped (Y) Inflyttad 1798 till Holm Skorped (Y) Utflyttad 1810 från Holm Skorped (Y) Inflyttad 1810 till Lövsjön Skorped (Y)


Relationer och barn


Gift 1798-06-24 i Skorped (Y) [8] .

Stina Nilsdotter. Född 1770-05-19 i Degersjö, Boteå (Y) [8] .
Död 1848-07-09 i Löfsjön, Skorped (Y) [8] .

Anna Eriksdotter. Född 1814-06-19 i Löfsjö 1:1, Skorped (Y) [8] .
Död 1902-07-02 i Gammelgården, Anundsjö (Y) [8] .


Källor

  1. Själevad C:3 Födde 1769-1805 AD bild 23
  2. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 120/130
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. CD-Sidensjö 1689-1930
  5. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  6. Paul Olsson
  7. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  8. CD-Skorped 1776-1930

Fotnot

  1. Ägare av fastigheten år 1735
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.