Ansedel Nils Andersson

1855-1857

Född 1855-02-04 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1857-01-31 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .
Begravd 1857-02-08 i Sidensjö (Y) [2] .


Nils Andersson
Född 1855-02-04 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1857-01-31 i Skureå, Sidensjö (Y) [2] .

F Anders Olofsson.
Född 1815-04-13 i Källom, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1888-11-29 i Skureå 4:8, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1868-1888 i Skureå 4:8, Sidensjö (Y) [4] .


FF Olof Jonsson.
Född 1776-12-14 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1832-12-27 i Källom, Sidensjö (Y) [1] .
Torpare 1811-1832 i Källom, Sidensjö (Y) [6] .


FFF Jonas (Jon) Andersson.
Född 1743-02-22 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1834-01-16 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1772-1806 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [4] .
Förmånstagare i Skureå, Sidensjö (Y) [6] .


FFFF Anders Olofsson.
Född 1701-03-24 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1781-02-04 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1719-1765 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1766-1767 i Sjöland 2:2, Skorped (Y) [4] .


FFFM Kerstin Johansdotter.
Född 1708-12-06 i Mosjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1765-12-22 i Sjöland 2:2, Sidensjö (Y) [1] .


FFM Elisabet (Lisa) Östensdotter.
Född 1741-04-10 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1803-08-07 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Östen Nilsson.
Född 1710-11-13 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1793-09-24 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1737-1744 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1749-1762 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1763-1772 i Skureå 4:3, Sidensjö (Y) [4] .


FFMM Elisabeta (Lisa) Jonsdotter.
Född 1701-07-28 i Ås 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1782-03-28 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1736 i Nybyn 5:2, Sidensjö (Y) [4] .


FM Kristina (Stina) Svensdotter.
Född 1784-05-11 i Hämra, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1840-11-20 i Källom, Sidensjö (Y) [8] .
Torpare 1833-1839 i Källom, Sidensjö (Y) [6] .


FMF Sven Andersson.
Född 1750-12-10 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1819-11-10 i Teg, Sidensjö (Y) [1] .
Dräng 1782-1784 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1788 i Hämra, Sidensjö (Y).
Torpare 1811-1817 i Stig, Sidensjö (Y).


FMFF Anders Svensson.
Född 1721-05-14 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1812-05-17 i Näs, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1755-1781 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMFM Brita Jonsdotter.
Född 1717-12-25 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1754-08-18 i Hämra, Sidensjö (Y) [1] .


FMM Karin Kajsa Johansdotter.
Född 1744-10-09 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1827-08-17 i Nybyn, Sidensjö (Y) [1] .
Torpare 1820-1823 i Hämra, Sidensjö (Y).


FMMF Johan Nilsson.
Född 1714-04-27 i Skureå 4:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1786-10-08 i Stig, Sidensjö (Y) [1] .
Torpare i Stig, Sidensjö (Y) [6] .
Landbonde 1768-1777 i Grätnäs 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1778 i Björnböle 1:1, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1779 i Holm 1:2, Sidensjö (Y) [4] .
Torpare i Hämra, Sidensjö (Y).
Landbonde 1780-1781 i Hämra 2:1, Sidensjö (Y) [4] .
Sockensmed 1753-1767 i Sidensjö (Y) [4] .
Nybyggare i Rishöjden 1:1, Sidensjö (Y).


FMMM Kerstin Andersdotter.
Född 1711-12-26 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1785-05-15 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


M Ingeborg Nilsdotter.
Född 1815-08-01 i Österfannbyn 1:3, Anundsjö (Y) [9] .
Död 1888-12-03 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .

     
 
   
 
     
 
   
 

Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 154/190
  3. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 p 141/374
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD Bild 173 / sid 192
  6. Paul Olsson
  7. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 59 / sid 138
  8. Sidensjö C:4 F/D 1840-1861 p 136/190
  9. CD-Skorped 1776-1930
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.