Ansedel Märit Nilsdotter

1610?-(1658..)

Född omkring 1610 i Västerfanbyn 3:1, Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [1] .
Död efter 1658 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y).


Märit Nilsdotter
Född omkring 1610 i Västerfanbyn 3:1, Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [1] .
Död efter 1658 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y).
Bonde från 1634 till 1641 i Bredbyn 3, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde från 1656 till 1658 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] .

F Nils Jönsson.
Född 1582 i Västerfanbyn 3:1, Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1635 i Stettin, Polen [2] .
Knekt 1613 i Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde mellan 1626 och 1635 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .
Knekt 1635 i Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [2] .


FF Jöns Nilsson.
Född i Västerfanbyn, Anundsjö (Y).
Död 1603 i Stettin, Polen.
Knekt
Bonde mellan 1582 och 1603 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .


FFF Nils Gullesson.
Född i Västerfanbyn, Anundsjö (Y).

Bonde mellan 1564 och 1571 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .


FFFF Gulle Mikaelsson.
Född omkring 1520 i Anundsjö (Y) [3] .
Död 1581 i Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1541 och 1564 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .
Nämndeman från 1558 till 1583 i Anundsjö (Y) [1] .


FFFM Sigrid .


Bonde mellan 1581 och 1582 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .

   
 

FM Anna NN.
Född omkring 1560 i Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1624 i Västerfanbyn, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde mellan 1603 och 1624 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .

   
 
   
 

M Beata Jonsdotter.
Född i Ödsbyn 1, Ödsbyn, Anundsjö (Y).
Död i Västerfanbyn, Anundsjö (Y).
Bonde mellan 1635 och 1640 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [1] .


MF Jon Engelbrektsson.
Född 1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1619 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1583-1585 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1589-1595 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1598-1619 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1601-1619 i Anundsjö (Y) [2] .
Landstingsman 1615-03-22 [2] .


MFF Engelbrekt Östensson.
Född omkring 1545 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [4] .
Död 1598 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [3] .
Nämndeman från 1583 till 1587 i Anundsjö (Y) [2] .
Knekt från 1556 till 1572 i Ödsbyn, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1556-1572 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Kyrkans sexman 1589 i Anundsjö (Y) [2] .


MFFF Östen Jakobsson.
Född omkring 1510 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [4] .
Död i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [4] .
Bonde 1545-1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .

 

MFM Ingeborg Olofsdotter.
Född i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [2] .



MFMF Olof Ersson.


Bonde i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y).

 

MM Ingeborg NN.
Född i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y).

Bonde från 1619 till 1633 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .

   
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde från 1634 till 1641 i Bredbyn 3, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde från 1656 till 1658 i Västerfanbyn 3:1, Anundsjö (Y) [2] .


Relationer och barn


Gift 1633 i Anundsjö (Y).

Salomon Sjulsson. Född före 1612 i Yttersel, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1656 i Leutzitz, Polen [1] .


Källor

  1. Anundsjöboken
  2. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  3. Erik Näslund
  4. Paul Olsson
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.