Ansedel Lars Jacobsson

1790-1868

Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [1] .
Döpt 1790-03-28 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1868-02-29 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).


Lars Jacobsson
Född 1790-03-23 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1868-02-29 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).
Bonde i Kvarnbyn 1, Buträsk (AC).

F Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [3] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


FF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFF Jon Thomasson.
Född 1703 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [5] .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFFF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet 2, Bygdeå (AC).
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [5] .
Soldat


FFFM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC).
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) [5] .


FFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-03 i Gumboda, Nysätra (AC) [6] .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFMF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704 i Gumboda, Nysätra (AC).
Soldat


FFMM Brita Jonsdotter.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704 i Gumboda, Nysätra (AC).


FM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [7] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .


FMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [7] .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [7] .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


FMFF Jakob Johansson.
Född 1665 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [8] .
Död 1742 [8] .


FMFM Kelu Persdotter.
Född 1657 [9] .
Död 1742-09-26 i Bygdeträsk 8, Innarsjön, Burträsk (AC) [9] .


FMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Bursiljum 6, Burträsk (AC) [9] .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk 8, Innarsjön, Burträsk (AC) [9] .

 
 

M Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [10] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [3] .


MF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [5] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [3] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [10] .


MFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFFF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFFM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) [11] .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).


MFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFMF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .


MFMM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).


MM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [12] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1734 i Sikeå, Bygdeå (AC) [3] .
Soldat från 1710 [3] .
Bonde i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [3] .


MMFF Anders Larsson.
Född 1656 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1740 i Bygdeå (AC).
Bonde från 1691 i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [3] .


MMFM Malin Olofsdotter.
Född i Ultervattnet 1, Bygdeå (AC) [3] .



MMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


MMMF Isak Zackrisson.
Född 1659 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1738-09-25 i Edfastmark, Bygdeå (AC) [7] .
Bonde från 1690 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [3] .


MMMM NN.

Död 1711-12-20 i Bobacken 5, Bygdeå (AC) [3] .


Levnadsbeskrivning

Bonde i Kvarnbyn 1, Buträsk (AC).
GID.nr: 2001.10.83300
Tvilling


Relationer och barn


Gift 1819-06-27 i Burträsk (AC) [13] .

Elsa Vendela Andersdotter. Född 1787-03-13 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [13] .
Död 1868-06-28 i Kvarnbyn, Burträsk (AC).

Anna Magdalena Isaksson f Larsdotter. Född 1820-03-04 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [13] .
Död 1903-10-22 i Andersvattnet, Burträsk (AC) [14] .

Eva Katarina Larsdotter. Född 1823-01-01 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [13] .

Lovisa Larsdotter. Född 1831-01-16 i Kvarnbyn, Burträsk (AC) [15] .


Källor

  1. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 122/125
  2. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  3. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  5. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  6. Gun Wiklund
  7. Kurt Andersson
  8. Torbjörn Alm
  9. Jan Fredman
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  11. Lotta Hammarkull
  12. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  13. Burträsk A1:8B Husförhör 1825-1835 p 201/289
  14. Sveriges dödsbok 1901-2009
  15. Burträsk A1:14C Husförhör 1881-1892 p 204/323
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.