Ansedel Catharina Jacobsdotter

1799-1865

Född 1799-01-24 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Döpt 1799-01-27 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1865-04-19 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).


Catharina Jacobsdotter
Född 1799-01-24 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1865-04-19 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).

F Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [3] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


FF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFF Jon Thomasson.
Född 1703 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [5] .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


FFFF Thomas Jonsson Menlös.
Född 1674 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1710 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .
Bonde från 1697 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [5] .
Soldat nr: 48 [7] .


FFFM Anna Johansdotter.
Född 1666 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [7] .
Död 1746-05-21 i Klintsjön 1, Nysätra (AC) [5] .


FFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-03 i Gumboda, Nysätra (AC) [6] .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .


FFMF Olof Jonsson Kruus.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704 i Gumboda, Nysätra (AC).
Soldat


FFMM Brita Jonsdotter.
Född 1670 i Gumboda, Nysätra (AC).
Död 1704 i Gumboda, Nysätra (AC).


FM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [7] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .


FMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [7] .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [7] .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).

 
 

FMM Sara NN.
Född 1692-07-24 [7] .
Död 1736-10.. i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [7] .

 
 

M Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [8] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [3] .


MF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [5] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [3] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [8] .


MFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFFF Mårten Persson.
Född 1655 i Andersvattnet 1, Burträsk (AC).
Död 1737-12-04 i Gumboda, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1700 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFFM Brita Larsdotter.
Född 1666 i Bäckkroken, Flarken 1, Nysätra (AC) [9] .
Död 1741 i Gumboda 9, Nysätra (AC).


MFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [5] .


MFMF Nils Mårtensson.
Född 1667 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Död 1732-03-05 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .
Bonde från 1669 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [5] .


MFMM Kerstin Larsdotter.
Född 1672 i Junkboda 2, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1759-11-13 i Klintsjön, Nysätra (AC).


MM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [10] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1734 i Sikeå, Bygdeå (AC) [3] .
Soldat från 1710 [3] .
Bonde i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [3] .


MMFF Anders Larsson.
Född 1656 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1740 i Bygdeå (AC).
Bonde från 1691 i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [3] .


MMFM Malin Olofsdotter.
Född i Ultervattnet 1, Bygdeå (AC) [3] .



MMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).


MMMF Isak Zackrisson.
Född 1659 i Edfastmark 5, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1738-09-25 i Edfastmark, Bygdeå (AC) [7] .
Bonde från 1690 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [3] .


MMMM NN.

Död 1711-12-20 i Bobacken 5, Bygdeå (AC) [3] .


Levnadsbeskrivning

GID.nr: 2001.12.111400


Relationer och barn


Gift 1827 i Bygdeå (AC) [11] .

Anders Persson Trygg. Född 1802-03-12 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [11] .
Död 1865-02-21 i Östra Sjulsmark, bygdeå (AC).

Per Anton Andersson. Född 1828-03-08 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [12] .
Död 1908-08-21 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).

Johan Gustaf Andersson. Född 1831-07-30 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [11] .
Döpt 1831-07-31 i Bygdeå (AC) [13] .
Död 1915-03-04 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).


Källor

  1. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 95/122
  2. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  3. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  5. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  6. Gun Wiklund
  7. Kurt Andersson
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  9. Lotta Hammarkull
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  11. Bygdeå A1:10B Husförhör1833-138 p 147/257
  12. Bygdeå A1:16A Husförhör 1885-1894 p 318/470
  13. Bygdeå C1 (2) Födde, dop 1829-1860 p 23/416
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.