Ansedel Olof Jonsson

1734-1810

Född 1734-11-18 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1810-06-16 i Djupsjö 1:2, Sidensjö (Y) [1] .


Olof Jonsson
Född 1734-11-18 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1810-06-16 i Djupsjö 1:2, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1764-1806 i Djupsjö 1:2, Sidensjö (Y) [2] .

F Jon Persson.
Född 1700 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1770 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1720-17763 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


FF Per Hansson.
Född omkring 1660 i Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1729 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1692-1719 i Djupsjö 1:1, Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Hans Nilsson.
Född 1615 i Anundsjö (Y) [1] .

Bonde 1646-1650 i Risbäck 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1653-1665 i Uberg 3, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1664-1691 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Båtsman 1676 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

FFM Anna Persdotter.
Född omkring 1625 [3] .


 
 

FM Sara Johansdotter.
Född 1661 i Mosjö 3:1, Mosjö, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1740-11-09 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Johan Israelsson.
Född i Lännäs 1:1, Lännäs, Skorped (Y).

Bonde 1660 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1691 i Mosjö 3:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Israel Persson.
Född i Ramsele (Y).

Bonde 1653-1659 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Nn Nilsdotter.



   
 

M Getrud Olofsdotter.
Född 1699-11-19 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1744-07-29 i Djupsjö 1:1, Sidensjö (Y).


MF Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

MFM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


MFMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFMM Nn .
Född omkring 1600.



MM Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFM Brita NN.
Född omkring 1590 [3] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .


MMM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [3] .


MMMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [3] .



Levnadsbeskrivning

Bonde 1764-1806 i Djupsjö 1:2, Sidensjö (Y) [2] .

kartadjupsjodelning1760.png

Ägde hemmanet benämt littra A i Djupsjö, Skorped på 3 och 1/2 seland enligt kartan "Delning 1760"




Relationer och barn


Gift 1764-01-01 i Sidensjö (Y) [1] .

Karin Andersdotter. Född 1740-09-10 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1782-02-15 i Djupsjö 1:2, Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Vatusot
Begravd 1782-02-24 i Sidensjö (Y) [1] .

Sara Olofsdotter. Född 1766-12-23 i Djupsjö 1:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1846-07-12 i Ås, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.