Ansedel Olof Tysk

1818-

Född 1818-01-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [1] .


Olof Tysk
Född 1818-01-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [1] .


F Nils Tysk.
Född 1790-07-11 i Graninge (Y) [2] .
Död 1832-12-25 i Västanå bruk, Viksjö (Y).
Mästersmed


FF Erik Ersson Wiksberg.
Född 1763-02-02 i Gammelgården, Viksjö (Y) [3] .
Död 1790-11-11 i Graninge (Y) [2] .

   
 
   
 

FM Maria Katharina Nilsdotter Norsten.
Född 1761-07-21 i Viksjö (Y) [2] .
Död 1844-08-12 i Sollefteå (Y).

   
 
   
 

M Brita Olofsdotter Garneij.
Född 1791-04-28 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [4] .
Död 1865-06-19 i Västanå, Viksjö (Y) [5] .


MF Olof Hansson.
Född 1760-12-02 i Kråkberg, Mora (W) [6] .
Död 1835-04-06 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [7] .
Torpare
Dagsverkskarl


MFF Hans Persson.
Född 1731-04-16 i Mora (W) [7] .
Död 1805-10-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [7] .
Byggmästare 1769 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y).


MFFF "Lekar" Per Larsson.
Född 1689-08-13 i Mora (W) [8] .
Död 1742 i Vinäs, Mora (W).


MFFM Margareta Jönsdotter.
Född 1695-11-15 i Utmeland, Mora (W) [9] .
Död 1768 i Vinäs, Mora (W).


MFM "Krång" Anna Olofsdotter.
Född 1734-06-29 i Kråkberg, Mora (W) [7] .
Död 1804-04-14 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [7] .


MFMF "Krång" Olof Olsson.
Född 1695-11-18 i Mora (W) [6] .
Död 1769 i Mora (W).


MFMM Anna Andersdotter.
Född 1700 i Kråkberg, Mora (W) [6] .



MM Brita Clasdotter Garneij.
Född 1765-06-16 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [10] .
Död 1822-01-21 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [11] .


MMF Clas Hansson Garneij.
Född 1741-11-30 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [12] .
Död 1823-11-11 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [13] .
Haxskeppare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [2] .
Hackslipare i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [2] .


MMFF Hans Classon Garneij.
Född 1697-11-12 i Gnarps masugn, Gnarp (X) [14] .
Död 1763-02-07 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [7] .
Masmästare
Haxkarl


MMFM Brita Jonsdotter.
Född 1697 i Trästa, Sollefteå (Y) [15] .
Död 1777-01-20 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [15] .


MMM Brita Larsdotter.
Född 1741-09-17 i Bruket, Ytterlännäs (Y) [16] .
Död 1794-02-23 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [17] .


MMMF Lars Pehrsson.
Född 1701-12-21 i Bergom, Gudmundrå (Y) [16] .
Död 1760-02-03 i Bergom, Gudmundrå (Y) [16] .
Bonde


MMMM Brita Jönsdotter.
Född 1689-04-18 i Nyland, Ytterlännäs (Y) [16] .




Relationer och barn


Gift 1847-06-24 [18] .

Kajsa Greta Andersdotter. Född 1817-11-02 i Helgum (Y) [18] .


Källor

  1. Sollefteå A1:4 Husförhör 1813-1823 p 136/162
  2. Smedskivan 6
  3. Anica Olsson
  4. Sollefteå A1:3 Husförhör 1803-1812 p 128/150
  5. Hans Erik Hultman
  6. Eje Peinerud
  7. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  8. Jan Eurenius
  9. Bertil G Jonsson
  10. Födelsebok för Sollefteå församling 1869-1930
  11. Sollefteå C:3 1795-1840 p 134/144
  12. Sollefteå C:2 1732-1796 p 137/292
  13. Sollefteå C:3 1795-1840 p 135/144
  14. Smedskivan 5
  15. SVAR-döddatabas
  16. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  17. Sollefteå C:2 1732-1796 p 246/292
  18. Sollefteå A1:Husförhör 1843-1850 p 45/103
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.