Hansson f Engman, Lisbet Anita
1944-

Född 1944-02-19 i Åtvid (E) [1] .


Lisbet Anita Hansson f Engman.
Född 1944-02-19 i Åtvid (E) [1] .

F John Albin Emanuel Engman.
Född 1900-04-13 i Lövånger (AC) [2] . Död 1975-07-20 i Väja, Gudmundrå (Y) [2] .
     
 
   
 
     
 
   
 

M Dagmar Ottilia Teresia Engman Nordlander.
Född 1907-09-13 i Å, Gudmundrå (Y) [3] . Död 1996-01-22 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [2] .

MF Karl Oskar Nordlander.
Född 1878-01-12 i Sundsvall (Y) [4] [5] . Död 1950-11-12 i Dynäs 1:54, Gudmundrå (Y) [2] .
eriknordlanderfodd.png

MFF Erik Nordlander Persson.
Född 1844-12-14 i Öden, Ullånger (Y) [6] . Död 1897-05-26 i Alnö (Y) [7] .

MFFF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [8] . Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [9] .

MFFM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [10] . Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [11] .

MFM Brita Stina Nordlander f Jonsson Björnås.
Född 1844-10-08 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [12] . Död 1928-05-31 i Frånö, Gudmundrå (Y) [13] .

MFMF Jonas Persson Näsberg Näslund Björnås.
Född 1816-12-11 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [14] [15] . Död 1873-07-15 i Björnås, Nordingrå (Y) [16] .
brita_greta_sjodin.jpg

MFMM Brita Greta Kristoffersdotter Sjödin.
Född 1817-10-27 i Härnösand (Y) [17] . Död 1855-04-27 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [18] .

MM Olivia Helena Viklund.
Född 1872-11-07 i Å, Gudmundrå (Y) [3] . Död 1930-05-09 i Gudmundrå (Y) [19] .

MMF Olof Viklund.
Född 1841-02-10 i Vibyggerå (Y) [20] . Död 1906-09-28 i Svanö, Gudmundrå (Y) [5] .
 
 

MMM Anna Magdalena Wiklund f Dahlqvist.
Född 1844-10-29 i Sollefteå (Y) [20] . Död 1915-12-01 i Svanö, Gudmundrå (Y) [21] .
 
 

Relationer och barn


Gift.

Bernt Evald Hansson.
Född 1941-09-20 i Alingsås [1] .


Källor
  1. Sveriges befolkning 1950 (Arkiv Digital)
  2. Sveriges döddatabas 1947-2003 (SVAR)
  3. Gudmundrå AIIa:5 Församlingsbok 1899-1921 p 1696
  4. Hässjö A1:8 Husförhör 1871-1880 p 20/95
  5. Sveriges dödsbok 1901-2009
  6. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  7. SCB HIAA:1206 F/V/D 1897 p 306/480
  8. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  9. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  10. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  11. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  12. Nordingrå (Y) C:6 (1837-1862) Bild 45 / sid 75
  13. Gudmundrå SCB Döda 1928
  14. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 72/245
  15. Nordingrå C:5 1780-1836 p 125/231
  16. Nordingrå AI:11A HFL 1868-1878 p 40/277
  17. Härnösand C:2 Födde, Dop 1788-1833 p 166/303
  18. Nordingrå AI:9 HFL 1846-1857 p 105/148
  19. Gudmundrå AIIa:9 församlingsbok 1916-1927 AD sid 339
  20. Gudmundrå A1:7B Husförhör1878-1888 AD sid 746
  21. Begravda i Sverige

Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-10 -- kl: 23:50

Framställd 2018-07-10 med hjälp av Disgen version 2018.