Ansedel Stina Persdotter

1808-1878

Född 1808-03-11 i Pålsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1878-05-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [2] .


Stina Persdotter
Född 1808-03-11 i Pålsböle, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1878-05-10 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [2] .

F Per Eriksson.
Född 1764-06-11 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1832-07-08 i Pålsböle, Sidensjö (Y).


FF Erik Eriksson.
Född 1722-09-09 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1788-05-25 i Teg, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1750-1781 i Teg 4:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFF Erik Jonsson yngre.
Född 1674 i Teg 3, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1754-05-05 i Teg, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1710-1749 i Teg 3, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Jonas Olofsson liten.
Född omkring 1640 i Teg, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1710 i Teg, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1662-1701 i Teg 3, Sidensjö (Y) [4] .


FFFM Margareta Jonsdotter.
Född omkring 1640 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1705 i Teg, Sidensjö (Y) [4] .


FFM Kerstin Eliasdotter.
Född 1683 i Orrvik, Nätra (Y) [3] .
Död 1759-06-17 i Teg, Sidensjö (Y) [3] .

 
 

FM Sara Olofsdotter.
Född 1723-10-16 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1781-01-01 i Teg, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 

M Brita Johansdotter.
Född 1769-01-29 i Myre, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1851-01-12 i Pålsböle, Sidensjö (Y).


MF Johannes Johansson.
Född 1735-08-14 i Stig, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1799-02-10 i Myre, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 

MM Kerstin Markusdotter.
Född 1739-05-14 i Nybyn, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1792-09-30 i Myre, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Markus Andersson.
Född 1709-08-12 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1750-09-16 i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1749-1750 i Hämra 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Anders Olofsson.
Född 1678 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1760 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1711-1712 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Bonde 1715-1717 i Nyland 1:1, Sidensjö (Y) [6] .
Tf Länsman 1721 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1718-1748 i Hämra 3:2, Sidensjö (Y) [6] .


MMFM Margareta Markusdotter.
Född 1683 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1763 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .


MMM Karin Olofsdotter.
Född 1713-01-25 i Uberg, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1764 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .


MMMF Olof Persson.
Född 1670 i Djupsjö (7), Sidensjö (Y) [7] .
Död 1733-04-29 i Väs, Sidensjkö (Y)terkäl.
Sågkarl i Mo, Själevad (Y) [3] .
Bonde 1703-1705 i Nyland 4, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1706-1711 i Kasta 2, Själevad (Y) [5] .
Bonde 1712-1725 i Uberg 1, Sidensjö (Y) [4] .
Brukare 1716-1717 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMMM Karin Bengtsdotter.
Född 1679 i Nyland 4, Själevad (Y) [7] .
Död 1749-12-24 i Västerkäl, Sidensjö (Y) [3] .



Relationer och barn


Gift 1832-10-28 i Sidensjö (Y) [3] .

Per Andersson. Född 1807-08-02 i Västersel, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1848-11-03 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [8] .
Dödsorsak: Benröta
Begravd i Härnösand (Y).

Brita Stina Persdotter. Född 1842-08-29 i Sollefteå bruk, Sollefteå (Y) [9] .
Döpt 1842-08-31.
Död 1887-08-03 i Sollefteå (Y) [10] .


Källor

  1. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 111
  2. SVAR-döddatabas
  3. CD-Sidensjö 1689-1930
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Paul Olsson
  6. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  7. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  8. Dödsbok för Sollefteå församling 1688-1930
  9. Sollefteå C:4 1841-1870 p 29/111
  10. Sollefteå A1:14B Husförhör 1887-1897 p 217/263
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.