Ansedel Kristoffer Kristoffersson

1640?-1675

Född omkring 1640 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1675 i Anundsjö (Y).


Kristoffer Kristoffersson
Född omkring 1640 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1675 i Anundsjö (Y).

F Kristoffer Guliksson.
Född omkring 1610 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [1] .
Död före 1675 i Spjute, Nätra (Y).
Nämndeman 1643-1665 i Anundsjö (Y).
Landstingsman 1660-1664 i Anundsjö (Y).
Kyrkvärd 1658-1659 i Anundsjö (Y).
Bonde 1639-1652 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1652-1665 i Sörböle 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1668-1673 i Spjute, Nätra (Y).


FF Gullik (Gulle) Salomonsson.
Född 1574 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död uppskattat 1648 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [3] .
Nämndeman i Anundsjö (Y).
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Bonde från 1609 till 1612 i Normesunda 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde från 1609 till 1612 i Sörböle, Anundsjö (Y).
Riksdagsman för bondeståndet 1634 [4] .
Landstingsman 1635-03-07 i Själevads prästgård, Själevad (Y) [5] .
Riksdagsman för bondeståndet 1643 [4] .


FFF Salomon Björnsson.
Född omkring 1540 i Anundsjö (Y) [6] .
Död 1591 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde mellan 1581 och 1591 i Normesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .

 
 

FFM Karin Olofsdotter.
Född omkring 1540 i Norrmesunda, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1593 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde mellan 1591 och 1593 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .


FFMF Olof Gullesson.
Född omkring 1510 i Norrmesunda, Anundsjö (Y) [6] .
Död 1581 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [6] .
Bonde från 1535 till 1581 i Norrmesunda 2:1, Anundsjö (Y) [2] .

 
     
 
   
 

M Katarina Kristoffersdotter.
Född omkring 1600 i Sörflärke, Anundsjö (Y) [1] .
Död omkring 1666 i Sörböle, Anundsjö (Y) [1] .


MF Kristoffer Svensson.
Född 1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1592-1599 i Sörflärke 5:1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1608-1637 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [2] .
Kyrkans sexman 1610 i Anundsjö (Y) [1] .
Nämndeman 1610-1628 i Anundsjö (Y) [2] .
Landstingsman 1630 i Anundsjö (Y) [1] .


MFF Sven Östensson.
Född omkring 1530 i Galasjö, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [2] .
Nämndeman 1561-1589 i Anundsjö (Y) [2] .
Kyrkans sexman 1570-1571 i Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1560-1567 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1567-1588 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [2] .


MFFF Östen Jonsson.
Född omkring 1500 [1] .
Död 1575 i Lännäs, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1541-1547 i Galasjö, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1554-1556 i Sörflärke 1:1, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1567-1575 i Lännäs 3:1, Skorped (Y) [1] .

 

MFM Sara Östensdotter.
Född omkring 1530 i Ödsbyn 1, Sidensjö (Y) [1] .
Död i Sörflärke1:1, Anundsjö (Y) [3] .


MFMF Östen Jakobsson.
Född omkring 1510 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .
Död i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1545-1564 i Ödsbyn 1, Anundsjö (Y) [2] .

 

MM Brita Persdotter.
Född 1570 i Kubbe, Anundsjö (Y) [5] .



MMF Per Nilsson.
Född 1540 i Kubbe, Anundsjö (Y) [7] .
Död 1612 i Kubbe, Anundsjö (Y) [7] .
1597-1612 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [5] .


MMFF Nils Persson.
Född omkring 1610 i Mellansel, Anundsjö (Y) [5] .
Död 1597 i Kubbe, Anundsjö (Y) [7] .
Bonde 1633-1638 i Mellansel 4:1, Anundsjö (Y) [5] .
Bonde 1554-1597 i Kubbe 7, Anundsjö (Y) [5] .

 
   
 

Källor

  1. Paul Olsson
  2. Anundsjöboken
  3. Gösta Molund
  4. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  5. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  6. Erik Näslund
  7. Alf Nilsson
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.