Ansedel Anders Östensson

1743-1822

Född 1743-04-27 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [1] .
Död 1822-12-17 i Skorped, Skorped (Y) [1] .


Anders Östensson
Född 1743-04-27 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [1] .
Död 1822-12-17 i Skorped, Skorped (Y) [1] .
Bonde 1769-1808 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [2] .

F Östen Andersson.
Född 1711-04-09 i Rössjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1785-09-11 i Skorped (Y) [3] .
Landbonde
Bonde 1742-1768 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [2] .


FF Anders Gabrielsson Tjäder.
Född 1683 i Rössjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1725.
Båtsman
Bonde


FFF Gabriel Andersson.
Född omkring 1645 i Brynge 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1711 [4] .
Bonde 1683-1696 i Rössjö 4:1, Sidensjö [4] .


FFFF Anders Jonsson.
Född 1602 i Brynge 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1670 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1623-1688 i Brynge 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1649 i Brynge, Sidensjö (Y) [2] .
Riksdagsman för bondeståndet 1660 i Göteborg (O) [5] .
Riksdagsman för bondeståndet 1664 [5] .


FFFM Kerstin Andersdotter.
Född 1600 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] [6] .



FFM Sigrid Östensdotter.
Född 1640 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1695 i Rössjö, Sidensjö (Y) [1] .


FFMF Östen Östensson.
Född 1595 i Uberg, Sidensjö (Y) [6] .
Död i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y).
Knekt 1640-1642 i Uberg, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1644-1654 i Rössjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt från 1646 till 1648 i Rössjö, Sidensjö (Y) [2] .


FFMM Anna NN.


Bonde 1629 i Uberg 2:1, Sidensjö (Y) [1] .


FM Kerstin Persdotter.
Född 1668 i Björsby, Nätra (Y) [3] .
Död 1759-02-18 i Rössjö, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 

M Sara Jonsdotter.
Född 1742-09-29 i Mosjö 5:1, Skorped (Y) [3] .
Död 1808-11-09 i Skorped, Skorped (Y) [6] .


MF Jonas Eriksson.
Född 1712-07-27 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [7] .
Död 1783-02-21 i Mosjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1734-1735 i Tvärlandsböle 1:1, Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [2] .
Bonde 1736-1783 i Mosjö 5:1, Mosjö, Skorped (Y) [2] .
Nämndeman 1754-1782 i Nätra (Y) [2] .
Brukare som förmyndare 1755 i Mosjö 2:1, Mosjö, Skorped (Y) [2] .


MFF Erik Nilsson.
Född 1670 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1721 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [1] .
Bonde 1702-1713 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [8] .
Bonde 1713-1721 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [8] .
Båtsman 1721 i 04 Ekorre, Anundsjö (Y).


MFFF Nils Håkansson.
Född 1626 i Norrböle 4:1, Anundsjö (Y) [8] .
Död 1709-11-06 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [8] .
Kyrkvärd i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1678-1693 i Anundsjö (Y).
Bonde 1652-1679 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [8] .
Bonde 1679-1702 i Tvärlandsböle 1, Anundsjö (Y) [8] .


MFFM Kerstin Andersdotter.
Född 1635 i Kubbe 4:1, Anundsjö (Y) [8] .
Död 1713-10-11 i Tvärlandsböle, Anundsjö (Y) [8] .


MFM Sigrid Håkansdotter.
Född 1670 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [9] .
Död 1754-03-29 i Fattigstugan, Anundsjö (Y) [9] .
Bonde 1724-1725 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [9] .
Bonde 1729-1731 i Tvärlandsböle 1:1, Anundsjö (Y) [8] .


MFMF Håkan Olofsson.
Född omkring 1635 i Västergensjö 4, Anundsjö (Y) [6] .
Död före 1678 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [9] .
Nämndeman 1659 i Anundsjö (Y).
Nämndeman 1664-1671 i Anundsjö (Y).
Landbonde 1660-1668 i Näs 3:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1668-1673 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y) [8] .


MFMM Margareta Olofsdotter.
Född 1640 i Kubbe 3:1, Anundsjö (Y) [9] .
Död 1701-02-27 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [10] .
Bonde 1678-1693 i Skalmsjö 3:1, Anundsjö (Y).


MM Kerstin Olofsdotter.
Född 1713-06-28 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1766-10-26 i Mosjö, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Olof Persson.
Född 1683 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1724 i Mosjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1711-1723 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Per Olofsson.
Född 1649 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1729-11-16 i Mosjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1671-1713 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFM Karin Eliasdotter.
Född omkring 1660 i Mosjö, Sidensjö (Y) [6] .
Död 1701 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [6] .


MMM Sara Gabrielsdotter.
Född 1681 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1757-06-12 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1724-1725 i Mosjö 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMF Gabriel Johansson.
Född omkring 1650 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [6] .

Bonde 1679-1710 i Österkäl 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMMM Nn .
Född 1650.
Död 1716 i Österkäl, Sidensjö (Y) [2] .


Levnadsbeskrivning

Bonde 1769-1808 i Skorped 2:4, Skorped (Y) [2] .

Ägde littra E i Skorped på 3 och 1/8 sädesland enligt kartan "Storskifte på inägor 1802", även husens placering framgår, se karta..



kartaskorped1806.jpg


Relationer och barn


Gift 1769-10-15 i Sidensjö (Y) [1] .

Helena Ella Olofsdotter. Född 1735-01-20 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1776-12-26 i Skorped, Sidensjö (Y) [1] .
Dödsorsak: Bröstvärk


Gift 1777-06-22 i Sidensjö (Y) [1] .

Helena Andersdotter. Född 1752-11-29 i Holm 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1812-07-29 i Skorped, Skorped (Y) [1] .

Kristina Andersdotter. Född 1796-02-10 i Skorped (Y) [1] .
Död 1867-03-21 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


Gift 1818-02-08 i Sidensjö (Y) [1] .

Brita Olofsdotter. Född 1766-04-27 i Gådeå, Säbrå (Y) [1] .
Död 1852-11-20 i Skorped, Skorped (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Bondeståndets ledamöter vid riksdagarna 1600-1697
  6. Paul Olsson
  7. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 26/50
  8. Anundsjöboken
  9. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  10. Anundsjö C:1 F/D/B 1688-1720 p 41/50
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-09-11-- kl: 23:50

Framställd 2018-09-11 med hjälp av Disgen version 2018.