Ansedel Anna Karolina Olsson f Forsman

1878-1953

Född 1878-07-02 i Svanö såg, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1953-03-10 i Enskede, Stockholm (A) [2] .


Anna Karolina Olsson f Forsman
Född 1878-07-02 i Svanö såg, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1953-03-10 i Enskede, Stockholm (A) [2] .
Tjänarinna 1910 i Klara, Stockholm (A) [3] .
Sömmerska 1913 i Södermalm, Stockholm (A) [3] .
Husållerska 1920 i Kungsholmen, Stockholm (A) [3] .

F Anders Gustav Forsman.
Född 1849-11-04 i Lo bruk, Styrnäs (Y) [1] [4] .
Död 1922-01-26 i Frånö, Gudmundrå (Y) [5] .
Smed [6] .


FF Gustaf Forsman.
Född 1823-08-10 i Torsåker (Y) [4] [7] .

Arbetare

   
 
   
 

FM Anna Brita Andersdotter.
Född 1816-09-17 i Styrnäs (Y) [4] [7] .


   
 
   
 

M Karolina Persdotter.
Född 1857-08-20 i Öden, Ullånger (Y) [8] .
Död 1890-08-15 i Gudmundrå (Y) [1] .


MF Per Ersson Eriksson.
Född 1817-12-11 i Undrom, Boteå (Y) [9] .
Död 1871-11-11 i Almsjö, Ullånger (Y) [10] .
Bonde i Öden 3, Ullånger (Y) [11] .
Torpare i Almsjö, Ullånger (Y) [12] .


MFF Erik Danielsson.
Född 1794-03-09 i Ullånger (Y) [13] .
Död 1876-04-14 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [1] .
Bonde i Almsjönäs 8, Ullånger (Y) [14] .


MFFF Daniel Danielsson Ljungberg.
Född 1766-12-24 i Frök, Styrnäs (Y) [1] .
Död 1826-07-20 i Berg, Bjärtrå (Y) [15] .
Båtsman 1788-06-19 i Bjärtrå (Y) [16] .


MFFM Märta Eriksdotter.
Född 1768-08-12 i Björnsjöbäck, Ullånger (Y) [17] [18] .
Död 1835-01-16 i Klappsta, Ullånger [1] .


MFM Kajsa Stina Persdotter.
Född 1785-09-29 i Dämsta, Styrnäs (Y) [19] .
Död 1867-03-02 i Almsjönäs, Ullånger (Y) [20] .


MFMF Per Jönsson.
Född 1759-03-22 i Dämsta, Styrnäs (Y) [21] .
Död 1816-04-23 i Dämsta, Styrnäs (Y) [21] .
Bonde i Dämsta 3, Styrnäs (Y) [21] .


MFMM Barbro Jonsdotter.
Född 1756-05-27 i Hammar, Ytterlännäs (Y) [1] .
Död 1794-10-30 i Dämsta, Styrnäs (Y) [1] .


MM Märta Brita Bergström.
Född 1821-10-31 i Getberg, Ullånger (Y) [22] .
Död 1886-08-06 i Svanö, Gudmundrå (Y) [23] .


MMF Johan (Johannes) Bergström.
Född 1779-12-26 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [24] .
Död 1853-06-01 i Getberg, Ullånger (Y) [25] .
Skräddare 1803 i Ullånger [26] .


MMFF Johannes Ersson.
Född 1753-09-13 i Getberg, Ullånger (Y) [27] .
Död 1816-07-30 i Getberg 3, Getberg, Ullånger (Y) [28] .
Bonde i Getberg No: 3, Ullånger (Y) [29] .


MMFM Magdalena Nilsdotter.
Född 1747-02-04 i Träsk, Skog (Y) [30] .
Död 1798-08-30 i Getberg 2, Getberg, Ullånger (Y) [1] .


MMM Ingrid Kristina (Stina) Bergström f Löf.
Född 1783-09-28 i Härnösands domkyrkoförsamling (Y) [31] .
Död 1871-03-20 i Getberg, Ullånger (Y) [32] .
Borgardotter


MMMF Jonas Lööf.
Född 1756-09-06 i Härnösand (Y) [33] .
Död 1800-06-23 i Ullånger (Y) [34] .
Borgare
Fiskare


MMMM Katarina Blanck.
Född beräknat 1752-11-23 [1] .
Död 1801-08-23 i Ullånger (Y) [1] .


Levnadsbeskrivning

Flyttade 1910-09-03 från annan rote till Klara, Stockholm (A) [3] .
Tjänarinna 1910 i Klara, Stockholm (A) [3] .
Flyttade 1913 från Klara, Stockholm (A) till Södermalm, Stockholm (A) [3] .
Sömmerska 1913 i Södermalm, Stockholm (A) [3] .
Flyttade 1918 från Södermalm, Stockholm (A) till Lidingö, Stockholm (A) [3] .
Flyttade 1920 från Lidingö, Stockholm (A) till Kungsholmen, Stockholm (A) [3] .
Husållerska 1920 i Kungsholmen, Stockholm (A) [3] .
Flyttade 1922-03-13 från Kungsholmen, Stockholm (A) till Sånga (Y) [3] .
Gammelbyns ålderdomshem i Enskede, Stockholm (A)

Änkling 1933-05-14


Relationer och barn


Sambo.

Robert Olsson. Född 1878-08-18 i Åhlsta (T) [1] .
Död 1933-03-10 i Svartsjö, Sånga (Y) [2] .


Källor

  1. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  2. Sveriges dödsbok 1901-2009
  3. Sthlms stadsarkiv, rotmansarkivet
  4. Styrnäs C:1 1759-1865 p 165/263
  5. Begravda i Sverige
  6. Gudmundrå (Y) AIIa:5 (1899-1921) Bild 2970 / sid 1687
  7. Styrnäs AI:4 HFL 1847-1856 p 158/176
  8. Ullånger AI:9 (1864-1873) Bild 15 / sid 8
  9. Boteå A1:3 Husförhör 1821-1830 p 108/139
  10. Ullånger AI:9 Husförhör 1864-1873 Bild 15 / sid 8
  11. Ullånger (Y) AI:7 (1844-1855) Bild 104 / sid 99
  12. Ullånger A1:9 Husförhör1864-1873 p 14/194
  13. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 AD sid 86
  14. Ullånger (Y) AI:6 (1836-1843) Bild 197 / sid 192
  15. Bjärtrå C:3 Födda, döda 1825-1861 p AD 153/277
  16. Båtsmän
  17. Ullånger C:2 Födde 1768-1809 p 10
  18. Ullånger A1:6 Husförhör, 1836-1843 Bild 197 / sid 192
  19. Boteå A1:2 Husförhör 1811-1820 p 15/137
  20. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 111/122
  21. Hans Erik Hultman
  22. Ullånger A1:7, Husförhör, 1844-1855 p 107/251
  23. Gudmundrå AI:7b (1878-1888) Bild 361 / sid 755
  24. Ullånger A1:4, Husförhör, 1814-1824 p 45/166
  25. Ullånger E1 Död 1809-1869 p 80/122
  26. SSA Hälsovårdsnämndens dödsbevis 1878-1926
  27. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  28. SVAR-döddatabas
  29. Ullånger A1:2 Husförhör, 1800-1803 p 31/115
  30. Skog C:1 F/V/D 1688-1782 AD Bild 72 / sid 133
  31. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 236/439
  32. Egen bouppteckning
  33. Härnösand C:1 F/D/V/D 1721-1787 p 156/327
  34. Härnösands stad Rådhusrätt och magistrat FI:7a (1801-1808) Bild 1110 / sid 12
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.