Ansedel Petrus Ullén Martini

1700-1747

Född 1700-09-23 i Utvik 3:1, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1747-05-22 i Uppsala (C) [2] .
Begravd 1747-05-26 i Agrivills grav i Högkoret, Uppsala domkyrka, Uppsala (C) [3] .


Petrus Ullén Martini
Född 1700-09-23 i Utvik 3:1, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1747-05-22 i Uppsala (C) [2] .
Professor i Teologi 1745 i Uppsala (C) [3] .
Inspektor vid Medelpado-Jämtländska Nationen i Uppsala 1745-1747 [3] .
Riksdagsman för Mösspartiet [3] .
Rektor Universitetet 1744 i Uppsala (C) [3] .
Kyrkoherde 1745-1747 i Gamla Uppsala församling Uppsala (C) [3] .
Professor Filosofi 1736 i Uppsala universitet, Uppsala (C) [3] .

F Mårten Martin Johansson.
Född 1660 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .
Död 1733 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1684 till 1720 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .


FF Johan Johansson.
Född 1630 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1673-07-15 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde från 1653 till 1673 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [6] .


FFF Johan Klementsson.
Född 1597 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .
Död 1637 i Tyskland.
Bonde från 1629 till 1637 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [6] .
Fältväbel 1629-1637 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [5] .
Underofficer och Truppbefäl


FFFF Klement Jonsson.
Född omkring 1565 i Ulvvik, Nordingrå (Y) [4] .
Död omkring 1621 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1591 till 1621 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [6] .


FFFM Segrid Ersdotter.
Född omkring 1565 [5] .
Död i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde från 1628 till 1629 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [6] .


FFM Sigrid Matsdotter.
Född omkring 1600 i Salberg 1, Nordingrå (Y) [6] .
Död 1652 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde från 1638 till 1652 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [4] .


FFMF Mats Ersson.
Född omkring 1545 i Salberg 1, Salberg, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1605 i Kirkholm, Livland.
Hövidsman 1
Bonde från 1851 till 1603 i Salberg 1, Nordingrå (Y) [7] .


FFMM Karin Andersdotter.
Född omkring 1550 [5] .
Död i Salberg 1, Nordingrå (Y).
Bonde från 1603 till 1611 i Salberg 1, Nordingrå (Y) [7] .


FM Brita Mårtensdotter.
Född 1624 i Häggvik 1, Nordingrå (Y).
Död 1707-01-06 i Ulvvik, Nordingrå (Y).
Bonde från 1679 till 1683 i Ulvvik 3:1, Nordingrå (Y) [6] .


FMF Mårten Svensson.
Född 1577 i Öden 1, Nordingrå (Y) [5] .
Död i Nordingrå (Y).
Bonde från 1613 till 1644 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) [8] .


FMFF Sven Persson.
Född omkring 1545 i Bäckland 3:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1605 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) [8] .
Bonde från 1569 till 1579 i Öden 1, Nordingrå (Y) [9] .
Bonde 1581-1594 i Öden 2:1, Nordingrå (Y) [5] .
Bonde från 1596 till 1605 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) [8] .

 

FMM Margareta Hansdotter.
Född omkring 1590 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1644 i Häggvik, Nordingrå (Y).


FMMF Hans Nilsson.
Född omkring 1570 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1619 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde från 1605 till 1619 i Åsäng 1:1, Nordingrå (Y) [4] .


FMMM Kerstin NN.
Född omkring 1570 [5] .



M Karin Hansdotter.
Född 1661 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [4] .
Död 1724-03.. i Ulvvik, Nordingrå (Y) [4] .


MF Hans Olofsson.
Född 1614 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1692-08-04 i Omne, Nordingrå (Y) [5] .
Bonde 16751-1683 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [4] .


MFF Olof Andersson.
Född 1576 i Omne 3:2, Nordingrå (Y).
Död 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde 1613-1621 i Tollsätter 2:2, Nordingrå (Y).
Bonde 12 sel. från 1623 till 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [4] .


MFFF Anders Hansson.
Född omkring 1550 i Klocke 1:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1611 i Tollsäter 2:2, Nordingrå (Y).


MFFM Brita NN.
Född omkring 1555 [5] .



MFM Lisbet Brynielsdotter.
Född omkring 1580 i Ön 2, Nordingrå [5] .
Död 1651 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [4] .


MFMF Börje (Bryngel) Persson.
Född 1560 i Ön 2, Nordingrå [5] .
Död 1602 i Ön 2, Nordingrå (Y) [4] .
Bonde från 1585 till 1602 i Ön 2, Nordingrå (Y) [4] .


MFMM Anna NN.
Född omkring 1560 [5] .



MM Margareta Olofsdotter.
Född 1630 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) [5] .
Död 1690-10-12 i Omne, Nordingrå (Y) [10] .


MMF Olof Göransson.
Född 1582 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) [5] .
Död i Körning, Nordingrå (Y).
Bonde från 1616 till 1649 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) [4] .


MMFF Göran Ersson.
Född omkring 1545 i Rävsön 3:1, Nordingrå (Y) [5] .
Död i Körning 1:2, Nordingrå (Y).
Bonde från 1569 till 1614 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) [4] .
Länsman från 1609 i Nordingrå (Y) [4] .

 

MMM Anna Persdotter.
Född omkring 1585 i Omne, Nordingrå (Y) [5] .
Död i Körning 1:2, Nordingrå (Y).


MMMF Per Ersson.
Född 1550 i Omne, Nordingrå (Y) [5] .


 


Levnadsbeskrivning

Professor i Teologi 1745 i Uppsala (C) [3] .
Inspektor vid Medelpado-Jämtländska Nationen i Uppsala 1745-1747 [3] .
Riksdagsman för Mösspartiet [3] .
Rektor Universitetet 1744 i Uppsala (C) [3] .
Kyrkoherde 1745-1747 i Gamla Uppsala församling Uppsala (C) [3] .
Professor Filosofi 1736 i Uppsala universitet, Uppsala (C) [3] .

Min farmors farfars morfars morfars mors bror¶

Var Tomas Ledins farfars morfars mormors morfars farbror

Petrus Martini Ullén född 23 september 1700 i Ulvvik, Nordingrå socken, Västernorrlands län. Död 22 maj 1747 i Gamla Uppsala. Son till bonden Mårten Martin Johansson (född 1660) och Karin Hansdotter (1661-1724) ifrån Nordingrå. Professor i filosofi och teologi 1736 - 1747 vid Uppsala universitet.

Ullén blev student i Uppsala 1719. Han blev filosofie magister 1729 och samma år blev han docent. År 1732 blir han adjunkt och fyra år senare blir han professor. Han blir präst 1740 i Västra Helsinge Härad, samma kontrakt som hans svärfar tjänstgjorde i. Han kom att representera prästeståndet i riksdagen, där han var en av de mer framstående representanterna för mösspartiet.

Ullén var utpräglad wolffian till sin åskådning. (Christian von Wolff, 1679-1754 utvecklade wolffanismen utifrån Leibnizs teleologiska idéer, som placerar människan i toppen av skapelsen, en systematik som försökte förena bilden av människan som symptom av det system som Gud skapat, med bilden av människan som dess orsak).
Redan 1730 hade han som docent utgivit ett specimen Meditationes de Leibniüa principe scientia id est Metaphysica, där han förfäktar wolffianismen. Denna utvecklar han sedan i en rad latinska disputationer bland annat An principium rationis sufficientis tollat Animae libertatem och Idea mundi optimi. År 1744 var han universitetets rektor och året efter blev Ullén professor i teologi och kyrkoherde i Gamla Uppsala församling. Petrus Ullén avled i maj 1747 och blev begravd den 26 maj samma år i Agrivills grav vid högkoret i Uppsala domkyrka.

Gift med Sara Kristina Clewberg. Dotter av kontraktsprosten och riksdagsmannen Nils Clewberg (1654-1726) och hans 2:a hustru Barbara Aurivillia (av släkten Aurivillius). Tillsammans fick Ullén och Clewberg 9 barn, samtliga födda och döpta i Uppsala domkyrkoförsamling 1733-1745.

Barn:
Katarina Ullén, född 1733-03-15. Död 1784-06-01. Gift med handelsmannen i Uleåborg Daniel Hollender (1734-1763)
Kristina Ullén, född 1736-01-05.
Margareta Sofia Ullén, född 1737-08-11.
Petrus Ullén, född 1739-01-21.
Martinus Ullén, född 1740-06-28.
Nicolaus Ullén, född 1742-04-10.
Barbro Ullén, född 1742-04-10.
Hedvig Ullén, född 1743-10-17. Död 1819-12-18 på Landsberga herrgård, Biskopskulla socken, Upps. län. Gift 1764-09-13 i Rasbo socken, Upps. län med kaptenen vid Upplands regemente Adolf Fredrik von Walden (1732-1779).
Anna Ullén, född 1745-05-07.

Kuriosa:

Läraren vid Härnösands skola, tillika högmässopredikant, Lars Dan. Offerdalin, råkade 1719 ut för gymnasieungdomens misshag, och några fönsterrutor blev utslagna hos honom. Genom hans angivelse blev gymnasisten Petrus Ullén degraderad enbart för att han i en skolpojkes skrivbok under Offerdalins fråga: Cujus vitulo arasti? skrivit: meo Proprio. Biskopen, för vilken Ullén anförde klagomål, "höll före att en kvick gosse genom sådan åtgärd skrämmes från skolan, och befallde att nämnda gymnasist måtte sättas till sitt förra rum." (Ur Bygdeå med Robertfors församlings herdaminne)

Källa: Wikipedia

Skrev 1737 ett brev till Törnflycht, Carl Fredrik f. 1711 d. 1767 Friherre, greve, hovmarskalk, riksråd.
Källa: Brevskrivarregister - Riksarkivets enskilda arkiv och samlingar

Ömnäms i Uppsala stifts herdnaminne



petrusullen.jpg


Relationer och barn


Gift.

Sara Kristina Clewberg. Född 1702.
Död 1766 [11] .
Begravd 1766-07-10 i Uppsala domkyrka, Uppsala (C) [11] .

Katarina Ullén. Född 1733-03-15 [3] .
Död 1784-06-01 i Oulu, Finland [3] .

Sara Ullén. Född 1734 i Uppsala (C).
Död 1785-01-09 i Prikkala, Finland.

Hedvig Ullén. Född 1743-10-16 i Uppsala (C) [12] .
Död 1819-12-18 i Landsberga herrgård, Biskopskulla (C) [13] .
Dödsorsak: Ålderdom


Källor

  1. CD Själevad fs (Y) 1681-1820
  2. Upsala Arkestifts Herdaminne, Utgåva 1–7
  3. Wikipedia
  4. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  5. Per Sundin
  6. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 230
  7. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 189
  8. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 75
  9. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890 p 256
  10. Nordingrå C:1 1689-1761
  11. Likpredikningar 1600-1800-tal
  12. Uppsala domkyrkoförsamling Ca:4 (1736-1765) Bild 59 / sid 54
  13. Biskopskulla C:3 (1801-1861) Bild 150 / sid 367

Fotnot

  1. Hövitsman betyder ursprungligen en ställföreträdare, oftast en kungens fogde. Sedan har begreppet diversifierats och använts som beteckning även på andra personer, i någon form av översyningsbefattning. Namnet kommer troligen från huvudman. Gustav Vasa kallade sig hövitsman över riket i betydelsen riksföreståndare före sin kröning. Slottsfogdar och landshövdingar kallas i flera fall hövitsmän över sina områden. Krigshövitsmän används som beteckning på generaler eller befälhavare, eller skeppshövitsmän som beteckning på amiraler. Orden kan även användas som synonym till huvudman för en ätt.[ I de flesta äldre bibelöversättningar används hövitsman synonymt med romerska officerare i kommendantposition.
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-10-03-- kl: 23:50

Framställd 2018-10-03 med hjälp av Disgen version 2018.