Ansedel Lea Margareta Edin f Norberg

1892-1971

Född 1892-09-02 i Ramvik, Högsjö (Y) [1] .
Död 1971-10-11 i Veda, Utansjö, Högsjö (Y) [2] .
Begravd 1971-10-30 i Högsjö kyrkogård, Högsjö (Y) [3] .

Lea Margareta Edin f Norberg
Född 1892-09-02 i Ramvik, Högsjö (Y) [1] .
Död 1971-10-11 i Veda, Utansjö, Högsjö (Y) [2] .
F Karl Johan Norberg Ulfsparre.
Född 1861-07-22 i Överveda, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1913-12-28 i Högsjö (Y) [4] .
Sågare i Ramvik, Högsjö (Y) [4] .
Fabriksarbetare [5] .

FF Karl Olof Norberg Ulfsparre.
Född 1818-10-26 i Överveda 4:1, Nordingrå (Y) [6] .
Död 1895-07-26 i Ullånger (Y) [7] .
Bonde 1840-1842 i Överveda 4:1, Nordingrå (Y) [8] .
Skomakare i Nordingrå (Y) [7] .
Skomakare i Ullånger (Y) [7] .


FFF Olof Norberg Ulfsparre af Broxvik.
Född 1788-06-09 i Sidensjö (Y) [9] .
Död 1836-01-04 i Överveda 2:1, Nordingrå (Y) [8] .
Extra lantmätare [1] .
Bonde 1821-1836 i Överveda 4:1, Nordingrå (Y) [8] .


FFFF Karl Magnus Ulfsparre af Broxvik.
Född beräknat 1760 i Härnösand (Y) [10] .
Död 1797-10-31 i Härnösand (Y) [10] .
Kadett vid Ostindiska kompaniet [9] .
Konstapel [9] .
Fiskare [9] .


FFFM Katarina Helena Lundström.
Född 1762-10-23 i Styrnäs (Y) [11] .
Död 1833-12-21 [7] .
Komministerdotter


FFM Katarina Jansdotter.
Född 1788-12-07 i Röksta 3:3, Nordingrå (Y) [6] .
Död 1863-08-09 i Överveda, Nordingrå (Y) [1] .

 
 
FM Lisa Persdotter.
Född 1819-09-18 i Fröstvik 2:2, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1874-05-02 i Ullånger (Y) [7] .


FMF Per Persson.
Född 1791-11-23 i Västervalto 3:4, Nordingrå (Y) [8] .
Död 1871-07-03 i Fröstvik, Nordingrå (Y) [12] .
Bonde 1819-1863 i Fröstvik 2:2, Nordingrå (Y) [8] .

 
 

FMM Karin Jansdotter.
Född 1797 i Fröstvik 2:2, Nordingrå (Y) [8] .
Död 1835 i Fröstvik 2:2, Nordingrå (Y) [8] .


FMMF Jan Johan Danielsson.
Född 1765-10-12 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [13] .
Död 1811 i Fröstvik 2:2,, Nordingrå (Y) [8] .
Bonde 1792-1793 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [8] .
Bonde 1794-1811 i Fröstvik 2:2,, Nordingrå (Y) [8] .


FMMM Katrin Persdotter.
Född 1762-08-06 i Sund 2:3, Sund, Nordingrå (Y) [14] .
Död 1814 i Nordingrå (Y) [8] .

M Anna Charlotta Ulfsparre f Granlund.
Född 1869-10-16 i Utansjö, Högsjö (Y) [15] .


granlund_erik.jpg
MF Erik Granlund.
Född 1833-02-19 i Utansjö, Högsjö (Y) [16] .
Död 1907-12-27 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
Kolare


MFF Erik Abraham Granlund.
Född 1794-09-08 i Graninge bruk, Graninge (Y) [17] .
Död 1834-04-19 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [18] .
Klensmed i Torpshammar, Torp (Y) [19] .
Smed i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [4] .


MFFF Abraham Eriksson.
Född 1761-09-08 i Graninge bruk, Graninge (Y) [17] .
Död 1841-12-25 i Graninge bruk, Graninge (Y) [17] .
Manufaktursmed i Graninge bruk, Graninge (Y) [17] .


MFFM Kajsa Lisa Andersdotter.
Född 1761 i Graninge bruk, Graninge (Y) [17] .
Död 1810-03-15 i Graninge bruk, Graninge (Y) [4] .


MFM Greta Margareta Tiderman.
Född 1795-10-29 i Franshammars bruk, Hassela (X) [17] .
Död 1834-04-19 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [18] .


MFMF Johan Tiderman.
Född 1755-05-20 i Egesta, Tysslinge (T) [19] .
Död 1805-12-18 i Hättorp, Tjällmo (T) [20] .
Hammasmedsmästare [19] .


MFMM Kerstin Gustavsdotter.
Född 1756-11-29 i Lerbäck (T) [19] .
Död 1834-04-19 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [19] .

MM Anna Lisa Granlund f Ersdotter Järnberg.
Född 1844-09-12 i Utansjö, Högsjö (Y) [16] .
Död 1910-04-06 i Utansjö, Högsjö (Y) [21] .


MMF Erik Johansson.
Född 1813-12-14 i Jude, Högsjö (Y) [1] .
Död 1869-09-06 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
Bruksarbetare i Utansjö, Högsjö (Y).


MMFF Johannes Jonsson.
Född 1770-03-26 i Bäckland, Högsjö (Y).
Död 1846-03-09 i Ramsjö, Högsjö (Y).
Torpare i Ramsjö, Högsjö (Y).


MMFM Sara Eriksdotter.
Född 1787-11-07 i Högberg, Högsjö (Y).



MMM Anna Stina Olofsdotter.
Född 1815-03-10 i Fiskja, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1887-08-18 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [1] .


MMMF Olof Ersson.
Född 1772-11-17 i Fiskja, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1832-06-27 i Fiskja, Gudmundrå (Y).
Torpare


MMMM Anna Stina Israelsdotter Strömberg.
Född 1780-04-23 i Kramfors, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1862-03-13 i Fiskja, Gudmundrå (Y).

Relationer och barn

Gift 1915-08-28 [2] .
Karl Magnus Edin. Född 1893-06-09 i Långsel, Anundsjö (Y) [1] .
Död 1972-06-22 i Veda, Utansjö, Högsjö (Y) [2] .
Begravd 1972-07-01 i Högsjö kyrkogård, Högsjö (Y) [3] .
Gösta Johan Edin. Född 1915-07-19 i Nensjö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1982-06-14 i Härnösand (Y) [2] .
Göta Margareta Forslund f Edin. Född 1916-09-09 i Nensjö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1993-10-19 i Ramvik, Högsjö (Y) [2] .
Begravd 1993-11-15 i Högsjö kyrkogård, Högsjö (Y) [3] .
Karl Georg Edin. Född 1919-02-07 i Nensjö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1998-06-30 i Ramvik, Högsjö (Y) [2] .
Begravd 1998-07-24 i Högsjö kyrkogård, Högsjö (Y) [3] .
Gunnar Hildegard Edin. Född 1920-07-28 i Ramö, Gudmundrå (Y) [1] .
Död 1999-03-03 i Lunde, Gudmundrå (Y) [2] .
Begravd 1999-06-11 i Gudmundrå minneslund, Gudmundrå (Y) [22] .
.
Ingrid Viktoria Ulfsparre. Född 1913-10-12 i Utansjö, Högsjö (Y) [1] .
Död 1913-11-10 i Utansjö, Högsjö (Y) [23] .

Källor

  1. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  2. Sveriges dödsbok 1947-1967
  3. Begravda i Sverige 2
  4. Högsjö - en socken genealogi
  5. Ångermanlands södra domsagas häradsrätt FII:8 (1910-1910) Bild 1040 / sid 41
  6. Nordingrå AI:8 HFL 1837-1846 p 65/124
  7. Adelsvapen.com
  8. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  9. Elgenstiernas "Svenska adelns ättatavlor
  10. Härnösand E:1 Lysning, vigsel 1815-1861 AD bild 95
  11. Härnösand 1585–1850 (Databas)
  12. Nordingrå F:1 (1862-1894) Bild 50
  13. Nordingrå C:4 1750-1779 Bild 92 / sid 173
  14. Per Sundin
  15. Högsjö A1:10, Husförhör, 1877-1886 p 88/223
  16. Högsjö A1:11B Husförhör 1887-1894 p 137/203
  17. Smedskivan 3
  18. Högsjö A1:5 Husförhör 1826-1836 p 337/361
  19. Smedskivan 5
  20. Smedskivan 6
  21. Högsjö SCB Döda 1910
  22. Begravda i Sverige
  23. Sveriges dödsbok 1901-2009
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.