Ansedel Jakob Andersson

Ansedel Jakob Andersson

1680-1752

Född 1680-01-26 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-06-30 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [1] .


Jakob Andersson
Född 1680-01-26 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1752-06-30 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [1] .
Kyrkovaktare
Bonde 1711-1749 i Ödsbyn 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

F Anders Olofsson.
Född omkring 1645 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1682 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1679-1682 i Sjöland 2:1, Skorped (Y) [2] .


FF Olof Olofsson.
Född omkring 1620 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1667 i Sidensjö (Y) [4] .
Knekt från 1640 till 1642 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt från 1643 till 1648 i Sjöland, Skorped (Y) [2] .
Bonde från 1656 till 1663 i Djupsjö 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1667-1673 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Olof Andersson.
Född omkring 1600 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1660 [5] .
Knekt 1642 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1648 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1657 i Överå, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1638-1644 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1646-1660 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

FFM Anna Phålesdotter.
Född omkring 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [6] .
Död i Sjöland 2.1, Sidensjö (Y).


FFMF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) [3] .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 

FM Märit Andersdotter.
Född 1615 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [3] .



FMF Anders Sjulsson.
Född omkring 1572 i Nättersjö, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1648 [3] .
Nämndeman 1610-1613 i Sidensjö (Y) [2] .
Kyrkvärd 1613-1614 i Sidensjö (Y).
Fjärdingsman 1632 i Sidensjö (Y).
Bonde 1596-1599 i Å 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1600-1624 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1627-1629 i Blåvik 1, Blåvik, Nätra (Y).
Bonde 1629-1631 i Kläppen 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1635-1637 i Teg 3, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1638-1640 i Grätnäs 1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1641 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1647 i Djupsjö 4, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Sjul Persson.
Född omkring 1550 i Å 1, Sidensjö (Y) [3] .
Död omkring 1595 i Å 1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1579-1588 i Nätersjö övriga, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1588-1595 i Å 1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Sigrid .
Född omkring 1550 [3] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1597 i Å 1, Sidensjö (Y) [2] .

   
 

M Brita Andersdotter.
Född 1648-01-18 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1730-04-12 i Sjöland, Sidensjö (Y) [7] .
Bonde 1683-1691 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MF Anders Jonsson.
Född omkring 1620 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1692-09-04 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1650-1679 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Tionderäknare 1663 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1665-1679 i Sidensjö (Y) [2] .


MFF Jonas Nilsson.
Född 1566 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1631 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1637-1639 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Nils Larsson.
Född 1540.
Död 1587 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1567-1587 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Helga .

Död i Näs 1:1, Sidensjö (Y).
Bonde 1588 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFM Brita Nilsdotter.
Född omkring 1570.
Död 1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [8] .
Bonde 1640-1649 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
 

MM Elisabet Olofsdotter.
Född omkring 1620 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1680 i Näs 1:1, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Olof Jönsson.
Född 1580 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) [3] .

Bonde 1616-1629 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Knekt 1619 i Norrböle, Anundsjö (Y).


MMFF Jöns Olofsson.
Född omkring 1555 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y) [3] .
Död i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).
Bonde 1577-1616 i Norrböle 1:1, Anundsjö (Y).

 
   
 


Levnadsbeskrivning

Kyrkovaktare
Bonde 1711-1749 i Ödsbyn 1:1, Sidensjö (Y) [2] .

Ur dödbok:
Kyrkvaktaren Jacob Andersson, som ostraffligen levat uti 71 1/2 år och efter några dagars sjukdom av sidosting, samt Christlig förberedelse fick den 30 juni en salig död.




Relationer och barn


Gift.

Anna Nilsdotter. Född 1685-03-21 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1761 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [7] .

Beata Jakobsdotter. Född 1718-12-26 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1760-06-04 i Kläppen, Sidensjö (Y) [1] .

Nils Jakobsson. Född 1722-09-23 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1789 i Ödsbyn, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. DIS 1397
  5. DIS
  6. Erik Näslund
  7. CD-Skorped 1776-1930
  8. Peter Arnstberg
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-08-15-- kl: 23:50

Framställd 2018-08-15 med hjälp av Disgen version 2018.