Ansedel Abraham Persson

Ansedel Abraham Persson

1774-1826

Född 1774-07-05 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [1] .
Döpt 1774-07-10 i Nordingrå (Y).
Död 1826-08-16 i Gåsnäs 3:3, Nordingrå (Y) [2] .
Begravd 1826-08-27 i Nordingrå (Y).
Dödsorsak: Gulsot


Abraham Persson
Född 1774-07-05 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [1] .
Död 1826-08-16 i Gåsnäs 3:3, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1797 till 1826 i Gåsnäs 3:3, Nordingrå (Y) [2] .

F Per Persson.
Född 1731-07-03 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1798-07-23 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1763 till 1796 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [2] .


FF Per Ersson Svan.
Född 1698-10.. i Gåsnäs o20 Swan, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1764-05-27 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1716 till 1763 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [2] .


FFF Erik Olofsson Svan.
Född 1667-10.. i Mjällom, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1700-11.. i Björnås, Nordingrå (Y).
Båtsman Svan 1689-1690 i Häggvik f21, Nordingrå (Y) [3] .
Båtsman Svan 1691-1700 i Björnås o20, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde 1700 i Röksta 2:1, Nordingrå (Y) [3] .


FFFF Olof Ersson.
Född 1632 i Mjällom 1:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1705-05-02 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde 1672-1705 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [3] .


FFFM Märit Ersdotter.
Född 1638 i Herresta 1, Vibyggerå (Y) [3] .
Död 1708-03-05 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [3] .


FFM Kerstin Svensdotter.
Född 1664 i Häggvik 2:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1756-12.. i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde 1706-1709 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde 1713-1715 i Gåsnäs 3:1, Nordingrå (Y) [3] .


FFMF Sven Mårtensson.
Född omkring 1620 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1674 i Häggvik, Nordingrå (Y).
Bonde från 1645 till 1654 i Häggvik 1, Nordingrå (Y) [1] .


FFMM Margeta Månsdotter.
Född 1623 i Åsäng 3, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1708-06-25 i Häggvik, Nordingrå (Y) [3] .


FM Margareta Göransdotter.
Född 1690 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1762-02-14 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [3] .


FMF Göran Jonsson.
Född 1649 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1723 i Kåsta, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1683 till 1713 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) [2] .


FMFF Jon Göransson.
Född 1616 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1700-01-30 i Kåsta, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde från 1647 till 1681 i Kåsta 1:1, Nordingrå (Y) [2] .


FMFM Malin Johansdotter.
Född 1616 i Kåsta 4:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1708 i Bergsnäs, Nordingrå (Y) [3] .


FMM Margareta Hansdotter.
Född 1657 i Omne 4:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1717 i Kåsta, Nordingrå (Y) [2] .


FMMF Hans Olofsson.
Född 1614 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1692-08-04 i Omne, Nordingrå (Y) [3] .
Bonde 16751-1683 i Omne 3:2, Nordingrå (Y) [2] .


FMMM Margareta Olofsdotter.
Född 1630 i Körning 1:2, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1690-10-12 i Omne, Nordingrå (Y) [4] .


M Kerstin Danielsdotter.
Född 1735-02-05 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1813-10-25 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [3] .


MF Daniel Israelsson.
Född 1709-04-14 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1780-01-07 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1729 till 1780 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


MFF Israel Danielsson.
Född 1661 i Skärsätter 2, Nora (Y) [2] .
Död 1737 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1699 till 1737 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


MFFF Daniel Persson.
Född omkring 1630.

Bonde i Skärsätter 2, Nora (Y).


MFFM Anna Isarelsdotter.
Född omkring 1630 [3] .



MFM Kerstin Johansdotter.
Född 1674 i Rossvik 6, Nora (Y) [2] .
Död 1748-10.. i Fröstvik, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde från 1637 till 1744 i Fröstvik 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


MFMF Johan Hansson.
Född omkring 1650 [3] .

Bonde i Rossvik, Nora (Y).

 

MM Karin Abrahamsdotter.
Född 1700-10-02 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1759 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


MMF Abraham Olsson.
Född omkring 1675 i Östansjö 1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1710-12-25 i Nordingrå (Y) [2] .
Bonde 1701-1708 i Östansjö 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


MMFF Olof Abrahamsson.
Född 1633 i Östansjö 1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1698-05-26 i Östansjö 1, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde 12 1/2 sel. 1658-1698 i Östansjö 1:4, Nordingrå (Y) [2] .


MMFM Karin Johansdotter.
Född 1655 i Omne 1:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1708-05-17 i Östansjö, Nordingrå (Y) [2] .


MMM Sara Hansdotter.
Född 1668 i Ön 2:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1710 i Östansjö, Nordingrå (Y) [2] .


MMMF Hans Ersson.
Född 1625 i Ön 2:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1697-12-02 i Ön, Nordingrå (Y) [2] .
Bonde 1653-1697 i Ön 2:1, Nordingrå (Y) [2] .
Nämndeman 1653-1697 i Nordingrå (Y).


MMMM Margareta Ersdotter.
Född 1638 i Mjällom 1:1, Nordingrå (Y) [3] .
Död 1712-07-27 i Ön, Nordingrå (Y).
Bonde 1698-1702 i Ön 2:1, Nordingrå (Y) [2] .


Levnadsbeskrivning

Bonde från 1797 till 1826 i Gåsnäs 3:3, Nordingrå (Y) [2] .

abrahampersson1774.jpg
Denna inledning till bouppteckning är skriven på ett ovanligt elegant sätt med mycket bra flyt i texten.

abrahampersson1774del2.jpg
Sista sidan ur bouppteckningen. Här syns att skattehemmanet på 5 1/2 seland som Abraham ägde värderades till 1000 riksdaler. Hans ägodelar har värderats till 631,42 riksdaler. Nederst i dokumentet så framgår den summa som utgjorde till de fattigas och som har kvitterats av kyrkvärden Nils Nilsson i Binböle.

Bröderna Daniel och Abraham delade på fadersgården, littra D i ett skfte 1797. Uppdelninganen syn på den bifogade kartan.

Boupptecknig: Nordingrå tingslags häradsrätt (Y) FII:7 (1825-1829) Bild 2240 / sid 60



gasn_sdelning1.jpg

gasn_sdelning2.jpg


Relationer och barn


Gift 1795-01-11 i Nordingrå (Y) [2] .

Katarina Karin Johansdotter. Född 1772-09-13 i Sund 5:1, Nordingrå (Y) [2] .
Död 1856 i Gåsnäs, Nordingrå (Y) [2] .

Brita Stina Abrahamsdotter. Född 1728 i Nordingrå (Y) [5] .
Död 1850 i Nordingrå (Y) [5] .


Källor

  1. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  2. Släkter och gårdar i Nordingrå 1535-1890
  3. Per Sundin
  4. Nordingrå C:1 1689-1761
  5. Disbyt
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-08-15-- kl: 23:50

Framställd 2018-08-15 med hjälp av Disgen version 2018.