Ansedel Augusta Juliana Malmström f Jonsdotter Näsström

1888-1960

Född 1888-04-21 i Tåsjö (Y) [1] .
Död 1960-08-18 i Dynäs 4:37, Gudmundrå (Y) [1] .
Begravd 1960-08-28 i Gudmundrå kyrkogård, Gudmundrå (Y) [2] .


Augusta Juliana Malmström f Jonsdotter Näsström
Född 1888-04-21 i Tåsjö (Y) [1] .
Död 1960-08-18 i Dynäs 4:37, Gudmundrå (Y) [1] .

F Jonas Andersson Näsström.
Född 1855-06-14 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .

Arbetare
Hemmansägare i Tåsjö by nr: 2, Tåsjö (Y) [4] .


FF Anders Jonsson Näsström.
Född 1827-10-11 i Lännäs 5:2, Lännäs, Skorped (Y) [5] .
Död 1887-01-30 i Djupsjö, Skorped (Y) [6] .
Torpare i Djupsjö, Skorped (Y) [7] .


FFF Jonas Andersson.
Född 1783-03-16 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [8] .
Död 1840-10-08 i Lännäs, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1806-1839 i Lännäs 5:2, Lännäs, Skorped (Y) [9] .


FFFF Anders Jonsson.
Född 1747-05-23 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [3] .
Död 1805-06-25 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [3] .
Bonde 1779-1805 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [9] .


FFFM Anna Andersdotter.
Född 1751-05-07 i Lännäs 3:1, Lännäs, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1804-02-05 i Lännäs 5:1, Lännäs, Skorped (Y) [3] .


FFM Beata Jonsdotter.
Född 1786-03-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1840-10-29 i Nyland, Sidensjö (Y) [11] .


FFMF Jonas Andersson.
Född 1752-12-29 i Uberg 3:1, Uberg, Sidensjö (Y) [12] .
Död 1803-12-19 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [12] .
Bonde 1772-1803 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [9] .


FFMM Anna Svensdotter.
Född 1750-02-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [12] .
Död 1833-11-10 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [12] .
Bonde 1804-1807 i Djupsjö 7:1, Sidensjö (Y) [9] .


FM Anna Greta Matsdotter.
Född 1824-02-11 i Brandberget, Sånga (Y) [13] .
Död 1908-01-25 i Para, Sånga (Y) [14] .


FMF Mathias Matts Mattsson.
Född 1797-04-22 i Staberg, Överlännäs (Y) [15] .
Död 1869-02-07 i Djupsjö, Skorped (Y) [16] .
Kolare
Bonde 1839-1851 i Djupsjö 8:3, Skorped (Y) [9] .


FMFF Mats Olofsson.
Född 1732-08-10 [17] .
Död 1819-05-03 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [18] .
Dagsverkskarl


FMFM Magdalena Malin Eskilsdotter.
Född 1765-05-01 i Björkå, Överlännäs (Y) [17] .
Död 1831-06-26 i Brandberget, Sånga (Y) [19] .


FMM Anna de Wall.
Född 1795-09-08 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [13] .
Död 1887-01-23 i Djupsjö, Skorped (Y) [6] .


FMMF Erik Dewall.
Född 1763-12-09 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [20] .
Död 1843-12-17 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [3] .
Mätarsmed i Björkåbruk, Överlännäs (Y) [21] .


FMMM Margareta (Greta) Eriksdotter.
Född 1765-05-01 [3] .
Död 1848-01-22 i Björkå bruk, Överlännäs (Y) [3] .
Piga


M Sara Erika Näsström f Eriksson.
Född 1871-12-03 i Tåsjö (Y) [4] .


     
 
   
 
     
 
   
 


Relationer och barn


Gift.

Petrus Emanuel Andersson. Född 1888-11-04 [22] .

Lennart Andersson. Född 1920-05-19 i Solum, Styrnäs (Y) [22] .


Gift 1931-06-23 [1] .

Axel Malmström. Född 1882-08-18 i Råneå (BD) [1] .
Död 1962-01-22 i Dynäs 4:37, Gudmundrå (Y) [1] .
Begravd 1960-08-28 i Dynäs 4:37, Gudmundrå (Y) [2] .


Källor

  1. Sveriges dödsbok 1947-2006
  2. Begravda i Sverige
  3. CD-Skorped 1776-1930
  4. Tåsjö (AC, Y, Z) AIIa:1c (1900-1910) Bild 350 / sid 454
  5. Skorped A1:7A Husförhör 1868-1877 p 52/131
  6. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 53
  7. Skorped (Y) AI:7a (1868-1877) Bild 48 / sid 42
  8. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 118/130
  9. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  10. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 AD Bild 62 / sid 144
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 119/130
  12. CD-Sidensjö 1689-1930
  13. Ed A1:4 Husförhör 1835-1845 p 104/123
  14. Sveriges dödsbok 1860-2016
  15. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 p 51/180
  16. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 21/44
  17. Överlännäs AI:1b (1818-1827) Bild 29 / sid 20
  18. Överlännäs C:1 V/D/B 1756-1821 AD sid 333
  19. Sånga C:2 Födde död 1822-1881 p 119/134
  20. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 19/271
  21. Paul Olsson
  22. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.