Ansedel Sara Katarina Andersdotter

1849-1923

Född 1849-12-18 i Gålsjö (Y) [1] .
Död 1923-05-10 i Offer, Boteå (Y).

Sara Katarina Andersdotter
Född 1849-12-18 i Gålsjö (Y) [1] .
Död 1923-05-10 i Offer, Boteå (Y).
F Anders Persson.
Född 1825-06-12 i Fålasjö, Styrnäs (Y) [2] .
Död 1888 i Gålsjö (Y).
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .

FF Per Jansson Söderström.
Född 1794-04-15 i Harasjön, Gålsjö (Y) [2] .
Död 1877 i Gålsjö (Y) [3] .
Kolare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .

   
 
   
 
FM Brita de Wall.
Född 1797-09-16 i Gålsjö (Y) [4] .
Död 1863-04-18 i Gålsjö (Y) [5] .


FMF Anders de Wall.
Född 1772-04-20 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [6] .
Död 1846-10-05 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .
Hammarsmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .
Mältare i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [7] .


FMFF Johan de Wall.
Född 1749-04.. i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .
Död 1799-03-22 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [2] .
Mästersmed i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [8] .


FMFM Brita Johansdotter Boija.
Född 1750-10-14 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [9] .
Död 1811-12-08 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .


FMM Brita Matsdotter Holmberg.
Född 1767-09-22 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [7] .
Död 1847-10-27 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [5] .


FMMF Mats Persson Holmberg.

Död 1800 i Boteå (Y) [10] .


FMMM Brita Persdotter.
Född 1744 i Hedemora (W).
Död 1814 i Gålsjlö (Y) [10] .

M Sara Lisa de Wall.
Född 1820-11-12 i Gålsjö (Y) [1] .
Död 1888 i Gålsjö (Y).

MF Petrus Per de Wall.
Född 1786-11-25 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [11] .
Död 1840-12-07 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .
Klensmed


MFF Hans Johansson de Wall.
Född 1749 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [2] .
Död 1806-03-08 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .
Klensmed


MFFF Johan de Wall.
Född 1715-12-09 i Norberg (U) [2] .
Död 1786-01-07 i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [2] .
Mästersmed i Gålsjö bruk, Boteå (Y) [8] .


MFFM Katarina Hansdotter.
Född 1719 [8] .
Död 1775-01-02 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .


MFM Kristina Persdotter Holmberg.
Född 1752-12-17 i Björned, Torsåker (Y) [5] .
Död 1836-02-13 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .

 
 
MM Sara Ingeborg Andersdotter Boija.
Född 1791-08-19 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [12] .
Död 1870-06-13 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .


MMF Anders Johansson Boija.
Född 1743-03-31 i Utansjö bruk, Högsjö (Y) [5] .
Död 1830-12-17 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .
Lärling 1876-08-01 i Utansjö Bruk, Högsjö (Y).
Spiksmed i Gålsj bruk, Gålsjö (Y) [8] .


MMFF Johan Andersson Boija.
Född 1698 i Gålsjö bruk, Långsele (Y) [2] .
Död 1779-08-31 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .
Ordinarie båtsman [13] .
Hammarsmedsmästare i Utansjö bruk,Högsjö (Y) [8] .


MMFM Brita Johansdotter.
Född beräknat 1708-03-20 [5] .
Död 1793-06-05 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [5] .


MMM Märta Isaksdotter Östman.
Född 1750-12-03 i Västanå bruk,Viksjö (Y) [2] .
Död 1824-05-12 i Gålsjö bruk, Gålsjö (Y) [14] .


MMMF Isak Pålsson Östman.
Född 1726 i Graninge (Y) [2] .
Död 1812-03-15 i Lagfors, Ljustorp (Y) [2] .
Knipsmed


MMMM Gunborg Eliasdotter Tysk.
Född 1732 i Graninge bruk, Långsele (Y) [2] .
Död 1772-11-24 i Lagfors bruk, Ljustorp (Y) [2] .
Piga

Relationer och barn

Gift 1876-07-02 [15] .
Fredrik Sjödahl. Född 1850-09-16 i Grubbe, Nora (Y).
Död 1915-07-22 i Offer, Boteå (Y).
Anna Elisabet Nilsson f Sjödahl. Född 1888-02-02 i Boteå (Y) [16] .
Död 1966-10-17 i Härnösand (Y) [17] .

Källor

  1. Gålsjö A1:2 Husförhör 1856-1859 p 84/90
  2. Smedskivan 6
  3. DIS
  4. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 121/176
  5. CD-Födda-Vigda-Döda i Ådalen
  6. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 72/176
  7. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 28/176
  8. Smedskivan 3
  9. Nederkalix AIIA:14 Församlingsbok 1911-1922
  10. DISPYT
  11. Gålsjö A1:1 Husförhör 1814-1856 p 45/176
  12. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 18/96
  13. Båtmansdatabasen
  14. Gålsjö C:1 Födde 1774-1839 p 75/96
  15. Gålsjö (Y) AI:2 (1856-1894) Bild 145 / Sida 141
  16. Sveriges dödsbok 1860-2017
  17. Sveriges dödsbok 1947-2006
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.