Ansedel Erika Ersdotter

1863-1942

Född 1863-02-26 i Djupsjö 2:3, Skorped (Y) [1] .
Död 1942-10-18 i Daglös, Dal (Y).

Erika Ersdotter
Född 1863-02-26 i Djupsjö 2:3, Skorped (Y) [1] .
Död 1942-10-18 i Daglös, Dal (Y).
F Erik Svensson.
Född 1822-02-15 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [2] .
Död 1879-06-10 i Djupsjö, Skorped (Y) [3] .
Bonde från 1858 till 1873 i Djupsjö 2:3, Skorped (Y) [4] .

sven_markusson.jpg
FF Sven Markusson.
Född 1794-01-17 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [5] .
Död 1885-03-06 i Djupsjö, Skorped (Y) [6] .
Bonde 1817 i Djupsjö 3:3, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1818-1828 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1829-1839 i Djupsjö 7:1, Skorped (Y) [4] .


FFF Markus Svensson.
Född 1767-01-16 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1798-06-03 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1791-1798 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .


FFFF Sven Johansson.
Född 1719 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1796-08-04 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1745-1790 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [7] .


FFFM Brita Beata Markusdotter.
Född 1727-02-12 i Överå 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1802 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


FFM Märeta Salomonsdotter.
Född 1769-12-22 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1858-02-02 i Djupsjö, Skorped (Y) [7] .
Bonde 1799-1800 i Djupsjö 6:1, Sidensjö (Y) [4] .
Förmånstagare 1858 i Djupsjö, Skorped (Y) [8] .


FFMF Salomon Olofsson.
Född 1734-05-18 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1822-09-15 i Uberg, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1755-1767 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1768-1773 i Västerby 3:2, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1774-1795 i Uberg 3:1, Skorped (Y) [4] .
Förmånstagare i Uberg, Sidensjö (Y) [8] .


FFMM Kerstin Abrahamsdotter.
Född 1736-06-21 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1819-01-09 i Uberg, Skorped (Y) [1] .

saraolofsdotterd1855.png
FM Sara Johansdotter.
Född 1795-03-21 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [1] .
Död 1855-03-24 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .


FMF Johannes (Johan) Näsman.
Född 1773-04-27 i Lännäs, Skorped (Y) [9] .
Död 1829-09-11 i Skorped (Y) [10] .
Dräng 1795 i Skorped, Skorped (Y).
Bonde 1797-1800 i Byvattnet 5:1, Byvattnet, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1801-1802 i Mosjö 6, Skorped (Y) [4] .
Bonde 1803-1817 i Skorped 2:1, Skorped (Y) [4] .
Brukare 1812 i Holm 2:2, Sidensjö (Y) [4] .

 

FMFM Sara Olofsdotter.
Född 1737-11-24 i Lännäs 1:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1804-04-13 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [1] .


FMM Kristina (Stina) Ersdotter.
Född 1772-03-20 i Skorped 2, Skorped (Y) [10] .
Död 1850-02-15 i Skorped (Y) [11] .
Bonde 1832-1835 i Skorped 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


FMMF Erik Jonsson.
Född 1736-02-18 i Mosjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1804-03-17 i Mosjö, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1770-1802 i Skorped 2, Skorped (Y) [4] .


FMMM Karin Catarina Nilsdotter.
Född 1733 i Grillom, Boteå (Y) [10] .
Död 1813-03-11 i Skorped, Skorped (Y) [10] .
Bonde 1770 i Skorped 2, Skorped (Y) [4] .

M Kristina Helena (Stina Lena) Olofsdotter.
Född 1818-07-25 i Skorped (Y) [1] .
Död 1892-04-01 i Djupsjö, Skorped (Y) [12] .

MF Olof Andersson.
Född 1798-03-24 i Ulvsjön, Skorped (Y) [1] .
Död 1862-06-21 i Djupsjö, Skorped (Y) [13] .
Bonde 1826-1844 i Skorped (Y) [4] .


MFF Anders Olofsson.
Född 1771-10-23 i Skorped 2:5, Skorped (Y) [10] .
Död 1844-08-27 i Ulvsjön, Skorped (Y) [14] .
Bonde 1799-1821 i Ulvsjön 1:2, Skorped (Y) [15] .

 
 

MFM Helena Andersdotter.
Född 1768-02-08 i Sjöland, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1856-05-23 i Ulvsjön, Skorped (Y) [15] .


MFMF Anders Andersson.
Född 1735-08-31 i Sjöland, Sidensjö (Y) [10] .
Död 1806-05-29 i Ulvsjön, Sidensjö (Y) [10] .
Bonde 1784-1794 i Ulvsjön 1:2, Sidensjö (Y) [4] .


MFMM Kerstin Olofsdotter Nyman.
Född 1732-01-18 i Rote o9, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1779-05-16 i Sjöland, Sidensjö (Y).

MM Anna Jonsdotter.
Född 1792-06-12 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1877-09-28 i Djupsjö, Skorped (Y) [16] .
Födorådsänka


MMF Jonas Gabrielsson.
Född 1751-12-17 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1818-08-18 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1789-1790 i Skureå, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1791-1808 i Skureå 2:2, Skureå, Sidensjö (Y) [4] .


MMFF Gabriel Jonsson.
Född 1727 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1792-04-23 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1751-1788 i Skureå 2:1, Sidensjö (Y) [4] .


MMFM Kerstin Kristoffersdotter.
Född 1724 i Nolås 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1790-05-01 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MMM Kerstin (Stina) Johansdotter.
Född 1761-03-18 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1847-04-22 i Skureå, Sidensjö (Y) [1] .


MMMF Johannes Johan Andersson.
Född 1733-07-15 i Sjöland 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1807-10-29 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1766-1806 i Sjöland 2:3, Sjöland, Sidensjö (Y) [4] .


MMMM Anna Andersdotter.
Född 1735-07-06 i By 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1807-12-30 i Sjöland, Sidensjö (Y) [1] .

Levnadsbeskrivning


Flyttade 1905-11-20 från Djupsjö, Skorped (Y) till Överå, Sidensjö (Y) [17] .
Flyttade 1906-10-15 från Överå, Sidensjö (Y) till Djupsjö, Skorped (Y) [17] .

Relationer och barn

Gift 1882-10-22 i Skorped (Y) [1] .
Johan Nilsson Hellström. Född 1856-03-18 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1906-04-30 i Överå, Sidensjö (Y) [1] .
Nils Johansson Hellström. Född 1889-12-18 i Djupsjö, Skorped (Y) [1] .
Död 1965-10-21 i Stensätter 2:17, Ytterlännäs (Y) [1] .
Erik Johansson Hellström. Född 1893-03-11 i Djupsjö, Skorped (Y) [18] .
Döpt 1893-03-13 i Skorped (Y) [18] .
Död 1919-04-14 i Hällestad (E) [19] .
Dödsorsak: Drunknat
Begravd 1919-04-16 i Hällestad (E) [1] .
Johan August Johansson Hellström. Född 1894-02-14 i Djupsjö, Skorped (Y) [20] .
Döpt 1894-02-18 i Skorped (Y) [20] .
Död 1944-07-06 [21] .
Gift 1910-05-22 i Skorped (Y) [10] .
Nils Persson. Född 1850-10-01 i Västersel, Anundsjö (Y) [10] .
Död 1918-06-12 i Överå, Sidensjö (Y) [10] .

Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö A1:6A Husförhör 1831-1840 p 71/111
  3. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 40/44
  4. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  5. Sidensjö C:3 Födde död 1781-1840 83/374
  6. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 49
  7. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 125/130
  8. Paul Olsson
  9. Sidensjö C:2 Födelse 1729-1781 AD sid 182
  10. CD-Skorped 1776-1930
  11. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 122/130
  12. Skorped F:1 Död 1864-1894 AD bild 64
  13. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 127/130
  14. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 120/130
  15. Skorped C:2 Födde, död 1839-1863 p 124/130
  16. Skorped F:1 Död 1864-1894 p 36/44
  17. Sidensjö AII:2 Församlingsbok 1900-1911 AD sid 525
  18. Skorped C:3 Födde 1864-1894 AD bild 173
  19. Hällestad (E) F:3 (1913-1933) Bild 78 / sid 48
  20. Skorped C:3 Födde 1864-1894 AD bild 181
  21. AD Sveriges befolkning 1950
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.