Ansedel Johan Gustaf Andersson

1831-1915

Född 1831-07-30 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Döpt 1831-07-31 i Bygdeå (AC) [2] .
Död 1915-03-04 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).

Johan Gustaf Andersson
Född 1831-07-30 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1915-03-04 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Bonde i Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).
F Anders Persson Trygg.
Född 1802-03-12 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1865-02-21 i Östra Sjulsmark, bygdeå (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 
M Catharina Jacobsdotter.
Född 1799-01-24 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1865-04-19 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).

MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [5] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [7] .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [8] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-03 i Gumboda, Nysätra (AC) [8] .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [9] .


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [9] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [9] .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [9] .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [9] .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara NN.
Född 1692-07-24 [9] .
Död 1736-10.. i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [9] .

MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [10] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [5] .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [7] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [5] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [10] .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [7] .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) [7] .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [7] .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [7] .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [7] .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [11] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1734 i Sikeå, Bygdeå (AC) [5] .
Soldat från 1710 [5] .
Bonde i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [5] .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [5] .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Levnadsbeskrivning

Bonde i Sjulsmark 3, Bygdeå (AC).

Relationer och barn

Gift 1857-10-11 i Bygdeå (AC) [12] .
Johanna Johansdotter. Född 1831 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [13] .
Död 1881-12-09 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Johan Anders Johansson. Född 1857-12-16 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [12] .
Död 1917-03-08 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Katarina Johanna Johansdotter. Född 1865-07-20 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).
Död 1865-07-20 i Sjulsmark, Bygdeå (AC).

Källor

  1. Bygdeå A1:10B Husförhör1833-138 p 147/257
  2. Bygdeå C1 (2) Födde, dop 1829-1860 p 23/416
  3. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 95/122
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  5. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  7. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  8. Gun Wiklund
  9. Kurt Andersson
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  11. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  12. Bygdeå A1:14A Husförhör 1863-1873 p 217/350
  13. Bygdeå A1:9 Husförhör 1826-1833 p 96/210
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-05-18 -- kl: 23:50

Framställd 2019-05-19 med hjälp av Disgen version 2019.