Ansedel Charlotta Lindström

1858-1933

Född 1858-07-30 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1933-12-26 i Holmsund (AC).


Charlotta Lindström
Född 1858-07-30 i Djäkneboda, Bygdeå (AC) [1] .
Död 1933-12-26 i Holmsund (AC).

F Nils Petter Lindström.
Född 1811-07-26 i Bobacken, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1867-12-16 i Djäkneboda, Bygdeå (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 

M Anna Magdalena Jakobsdotter.
Född 1822-11-22 i Bobacken, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1898-09-16 i Djäkneboda, Bygdeå (AC).


MF Jacob Jacobsson.
Född 1792-03-21 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [3] .
Död 1878-03-17 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde i Bokacken, Bygdeå (AC).


MFF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [5] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MFFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [7] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .


MFM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [8] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [5] .


MFMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [9] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [5] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [8] .


MFMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [10] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MM Magdalena Hansdotter.
Född 1797-03-26 i Bobacken, Bygdeå (AC) [11] .
Död 1849-04-04 i Bobacken, Bygdeå (AC).

   
 
   
 


Relationer och barn


Gift 1895-04-04 i Bygdeå (AC).

Nils August Andersson. Född 1842-07-16 i Ratu, Bygdeå (AC).
Död 1913-11-12 i Holmsund (AC).

Kristina Charlotta Andersson. Född 1896-02-16 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1969-03-01 i Holmsund (AC).


Källor

  1. Bygdeå A1:13A Husförhör 1852-1862 p 60/317
  2. Bygdeå A1:13A Husförhör 1852-1862 p 124/317
  3. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 58/122
  4. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  5. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  7. Kurt Andersson
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  9. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  10. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
  11. Bygdeå A1:10B Husförhör1833-138 p 100/257
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2019-03-20-- kl: 23:50

Framställd 2019-03-20 med hjälp av Disgen version 2018.