Ansedel Alma Katarina Andersdotter

1895-

Född 1895 i Österåker, Umeå lfs (AC) [1] .


Alma Katarina Andersdotter
Född 1895 i Österåker, Umeå lfs (AC) [1] .


F Johan Gustaf Andersson.
Född 1844 i Sävar (AC) [1] .


     
 
   
 
     
 
   
 

M Klara Sofia Lundström.
Född 1851-11-07 i Bullmark, Sävar (AC).
Död 1925-07-08 i Österåker, Umeå (AC).


MF Karl Emanuel Lundström.
Född 1823-05-05 i Rickleå, Bygdeå (AC).


   
 
   
 

MM Ulrika Johansdotter.
Född 1824-08-21 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1886-04-23 i Sörfors, Bygdeå (AC).


MMF Johannes Olofsson.
Född 1790-04-24 i Åkullsjön 3, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1856-06-27 i Östra Sjulsmark, bygdeå (AC).
Bonde i Sjulsmark, Bygdeå (AC).


MMFF Olof Larsson.
Född 1748-02-03 i Flarken, Nysätra (AC) [3] .
Död 1809-07-23 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [4] .
Bonde från 1773 i Åkullsjön 3, Bygdeå (AC) [5] .


MMFM Magdalena Johansdotter.
Född 1756-11-11 i Ultervattnet, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1809-09-07 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [4] .


MMM Magdalena Jacobsdotter.
Född 1793-12-25 i Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Död 1883-03-16 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC).


MMMF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [4] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MMMM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [8] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [4] .

Källor

  1. Sveriges befolkning 1900
  2. Bygdeå A1:9 Husförhör 1826-1833 p 96/210
  3. Nysätra C:3 F/D/D 1746-1790 AD Bild 8 / sid 7
  4. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  5. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 122/125
  6. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 69/122
  7. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.