Ansedel Karl Gustaf Dahlberg

1851-

Född 1851-04-05 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [1] .


Karl Gustaf Dahlberg
Född 1851-04-05 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [1] .


F Johan Petter Andersson Dahlberg.
Född 1792-03-22 i Dalkarlså No: 3, Bygdeå (AC) [2] .
Död 1868-06-28 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [3] .
Bonde i Dalkarlså 3, Bygdeå (AC).

     
 
   
 
     
 
   
 

M Maja Brita Jacobsdotter.
Född 1806-05-23 i Östra Sjulsmark, Sjulsmark, Bygdeå (AC) [4] .
Död 1870-09-14 i Dalkarlså, Bygdeå (AC) [5] .


MF Jakob Thomasson.
Född 1758-11-13 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [6] .
Död 1817-02-13 i Östra Sjulsmark, Bygdeå (AC) [7] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).
Bonde från 1797 i Östra Sjulsmark 3 (AC).


MFF Thomas Jonsson.
Född 1736-01-01 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [8] .
Död 1808-04-15 i Flarken, Nysätra (AC).
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFF Jon Thomasson.
Född 1703 i Klingsjön 1, Nysätra (AC) [9] .
Död 1792-02-14 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [10] .
Bonde i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFFM Malin Kruus Olofsdotter.
Född 1697-02-03 i Gumboda, Nysätra (AC) [10] .
Död 1754-12-11 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC).


MFM Malin Jakobsdotter.
Född 1730 i Bygdeträsk, Burträsk (AC) [11] .
Död 1762-12-15 i Ytterklinten 4, Ytterklinten, Bygdeå (AC) [11] .


MFMF Jakob Jakobsson.
Född 1700-01-18 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [11] .
Död 1754-11-25 i Byggdeträsk 8, Burträsk (AC) [11] .
Bonde i Bygdeträsk 17, Bygdeträsk, Burträsk (AC).


MFMM Sara Andersdotter.
Född 1692-07-24 i Bursiljum 6, Burträsk (AC) [12] .
Död 1736-10-01 i Bygdeträsk 8, Innarsjön, Burträsk (AC) [12] .


MM Anna Catharina Larsdotter.
Född 1770-06-23 i Gullmark 2, Bygdeå (AC) [13] .
Död 1837-02-25 i Sjulsmark, Bygdeå (AC) [7] .


MMF Lars Persson.
Född 1731-08-08 i Gumboda 9 , Nysätra (AC) [9] .
Död 1807-06-28 i Gullmark, Bygdeå (AC).
Bonde från 1766 i Gullmark 2, Gullmark, Bygdeå (AC) [7] .
Nämndeman i Bygdeå (AC) [13] .


MMFF Per Mårtensson.
Född 1702 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [9] .
Död 1772-10-15 i Gumboda, Nysätra (AC) [9] .
Bonde från 1730 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [9] .


MMFM Malin Nilsdotter.
Född 1702 i Klingsjön 4, Nysätra (AC) [9] .
Död 1743 i Gumboda 9, Nysätra (AC) [9] .


MMM Margareta Larsdotter.
Född 1733-12-24 i Sikeå 2, Sikeå, Bygdeå (AC) [14] .
Död 1817-11-22 i Gullmark, Bygdeå (AC).


MMMF Lars Andersson Flank.
Född 1686 i Sikeå 2, Bygdeå (AC).
Död 1734 i Sikeå, Bygdeå (AC) [7] .
Soldat från 1710 [7] .
Bonde i Sikeå 2, Bygdeå (AC) [7] .


MMMM Lucia Isaksdotter.
Född 1693 i Edfastmark 5, Edfastmark, Bygdeå (AC) [7] .
Död 1774-01-16 i Sikeå, Bygdeå (AC).

Källor

  1. Bygdeå A1:12A Husförhör 1846-1852 p 89/299
  2. Bygdeå C:3(1) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 58/122
  3. Västerbotten SCB p 229/337
  4. Bygdeå C:3(2) F/D/L/V/D/B 1781-1829 p 20/237
  5. Västerbotten SCB p 215/314
  6. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 80/125
  7. Bygdeå - Byar och gårdar av Agneta Olofsson
  8. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 50/125
  9. Nysätra byar och gårdar 1650 - 1800
  10. Gun Wiklund
  11. Kurt Andersson
  12. Jan Fredman
  13. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 94/125
  14. Bygdeå C:1 Födde, dop 1774-1791 p 41/125
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.