Ansedel Brita Olofsdotter

1694-1766

Född 1694-05-20 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1766-10-12 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .


Brita Olofsdotter
Född 1694-05-20 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1766-10-12 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .

F Olof Johansson.
Född 1670 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1748-04-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1689-1725 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1730-1747 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FF Johan Jonsson.
Född 1630 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1660 i Källom 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1660-1687 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFF Jonas Phålesson.
Född 1600 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död Död före 1670-08-23 i Bredåker, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1633 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Fjärdingsman 1631-1640 i Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1634-1659 i Källom 1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1648-1650 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1669 i Ås 5:1, Sidensjö (Y) [2] .


FFFF Phåle Grelsson.
Född omkring 1560 i Sidensjö (Y) [3] .
Död 1621 i Överå 2, Sidensjö (Y).
Bonde 1588-1619 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1621 i Överå 2:1, Sidensjö (Y) [2] .

 
   
 

FM Nn Larsdotter.
Född 1630 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1682 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .


FMF Lars Andersson.
Född 1598 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död Troligen 1663 i Hämra, Sidensjö (Y) [3] .
Klockare 1637-1640 i Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1631-1663 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .


FMFF Anders Gabrielsson.
Född omkring 1575 i Sidensjö (Y) [3] .
Död i Sidensjö (Y).
Bonde 1604-1629 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1616-1617 i Sidensjö (Y) [2] .


FMFM Larsdotter.
Född omkring 1575 i Hämra 4:1, Sidensjö (Y) [3] .



FMM Nn .
Född omkring 1600.


 
 

M Anna Kristoffersdotter.
Född 1670 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1717 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .


MF Kristoffer Andersson.
Född omkring 1620 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y).
Död 1699 i Västerby, Sidensjö (Y) [4] .
Knekt 1639-1647 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1651-1653 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1655-1660 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1664-1685 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [4] .


MFF Anders Olofsson.
Född omkring 1590 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .
Död omkring 1632 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1624-1631 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .


MFFF Olof Olofsson.
Född omkring 1555 i Djupsjö 2:1, Djupsjö (Y) [3] .

Bonde 1591-1622 i Djupsjö 2:1, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1612-1619 i Sidensjö (Y) [2] .


MFFM Kerstin Svensdotter.
Född omkring 1560 [3] .
Död 1631 i Djupsjö, Sidensjö (Y) [5] .


MFM Brita NN.
Född omkring 1590 [3] .

Bonde 1635-1641 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .
Bonde 1644-1647 i Djupsjö 2:1, Skorped (Y) [2] .

 
 

MM Anna Andersdotter.
Född omkring 1630 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död 1694 i Västerby, Sidensjö (Y) [3] .


MMF Anders Jonsson.
Född 1595 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1681 i Bredåker, Sidensjö (Y) [1] .
Bonde 1624-1654 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1640-1641 i Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1644 i Sidensjö (Y) [2] .
Knekt 1644-1657 i By, Sidensjö (Y).
Pipare 1652 i By, Sidensjö (Y).
Korpral 1655-1657 i By, Sidensjö (Y).
Bonde 1656 i Västerby 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1662-1663 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1665-1670 i Bredåker 1:1, Sidensjö (Y) [2] .


MMFF Jonas Andersson.
Född omkring 1570 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [3] .
Död före 1649 11/8 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1597-1622 i Nyland 4, Sidensjö (Y) [2] .
Nämndeman 1610-1621 i Sidensjö (Y) [2] .

 

MMM Brita Nilsdotter.
Född 1610 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [3] .



MMMF Nils Hansson.
Född 1572 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [3] .
Död 1652 i Skalmsjö, Anundsjö (Y) [3] .
Kyrkans sexman 1618 i Anundsjö (Y) [3] .
Kyrkvärd 1616-1624 i Anundsjö (Y) [3] .
Bonde 1620-1652 i Skalmsjö 1, Anundsjö (Y) [6] .
Landstingsman 1635-03-07 i Själevads prästgård, Själevad (Y) [4] .
Nämndeman 1628-1646 i Anundsjö (Y) [6] .


MMMM Karin NN.
Född omkring 1590.




Relationer och barn


Gift 1719-12-28 i Sidensjö (Y) [1] .

Anders Tomasson. Född 1690-10-12 i Drömme, Sidensjö (Y) [7] .
Död 1769-12-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .

Elisabet Andersdotter. Född 1737-09-05 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1775-11-19 i Bölen, Sidensjö (Y) [1] .


Källor

  1. CD-Sidensjö 1689-1930
  2. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  3. Paul Olsson
  4. Rötter i Anundsjö -en bygd nolaskogs
  5. Alf Nilsson
  6. Anundsjöboken
  7. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 22 / sid 35
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-12-04-- kl: 23:50

Framställd 2018-12-04 med hjälp av Disgen version 2018.