Ansedel Anders Tomasson

1690-1769

Född 1690-10-12 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-12-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .


Anders Tomasson
Född 1690-10-12 i Drömme, Sidensjö (Y) [1] .
Död 1769-12-24 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1717-1759 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .

F Tomas Olofsson.
Född omkring 1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1726 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .
Bonde 1684-1716 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FF Olof Sjulsson.
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1655 i Thorn, Tyskland.
Knekt Under Lars Pederssons kompani 1641-1642 i Käl, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1643-1655 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Korpral 1648 i Drömme, Sidensjö (Y).
Rustmästare 1655 i Drömme, Sidensjö (Y).
Bonde 1651-1655 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFF Sjul Jonsson.
Född 1600 i Å, Sidensjö (Y) [4] .

Bonde 1629-1631 i Nyland övriga, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1635-1642 i Västerkäl 1:1, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1643-1644 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


FFFF Jonas Sjulsson.
Född omkring 1565 i Nyland, Sidensjö (Y) [4] .

Knekt 1558-1590 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1588-1590 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1590-1594 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1610-1617 i Sidensjö (Y).
Bonde 1591-1603 i Å, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1604-1622 i Nyland, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1610-1617 i Sidensjö (Y) [3] .

 

FFM Brita Tomasdotter.
Född omkring 1600 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1671 i Drömme, Sidensjö (Y) [4] .


FFMF Tomas Klementsson.
Född omkring 1570 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [4] .
Död 1627 i Västerkäl, Sidensjö (Y).
Nämndeman 1619-1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1592-1627 i Västerkäl 4:1, Sidensjö (Y) [3] .

 

FM Nn .
Född omkring 1620 i Drömme, Sidensjö (Y).
Död 1684 i Drömme, Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1656-1657 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .

   
 
   
 

M Märeta Björnsdotter.
Född 1656 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [2] .
Död 1735-11-09 i Drömme, Sidensjö (Y) [2] .


MF Björn Olofsson.
Född 1582 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

Nämndeman 1621 i Sidensjö (Y) [3] .
Bonde 1622-1663 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .
Nämndeman 1628 i Sidensjö (Y) [3] .
Fjärdingsman 1638 i Sidensjö (Y) [4] .
Nämndeman från 1640 till 1662 i Sidensjö (Y) [3] .
Knekt 1644 i Näs, Sidensjö (Y) [4] .


MFF Olof Kjellsson.
Född omkring 1550 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [4] .

Kyrkans sexman 1585 i Sidensjö (Y) [4] .
Bonde 1579-1621 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .


MFFF Kjell Olofsson.
Född omkring 1525 i Näs 2:1, Anundsjö (Y) [4] .

Bonde 1549-1578 i Näs 2:1, Sidensjö (Y) [3] .

 
   
 
     
 
   
 


Levnadsbeskrivning

Bonde 1717-1759 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [3] .


Relationer och barn


Gift 1719-12-28 i Sidensjö (Y) [2] .

Brita Olofsdotter. Född 1694-05-20 i Drömme 6:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1766-10-12 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .

Elisabet Andersdotter. Född 1737-09-05 i Drömme 3:1, Sidensjö (Y) [2] .
Död 1775-11-19 i Bölen, Sidensjö (Y) [2] .


Källor

  1. Sidensjö C:1 (1689-1730) AD Bild 22 / sid 35
  2. CD-Sidensjö 1689-1930
  3. Sidensjö och Skorped - släkten och gårdar
  4. Paul Olsson
Personregister    Efternamnsregister    Ortsregister

Startsidan       Lars Ohlsson Huddinge 2018-07-17-- kl: 23:50

Framställd 2018-07-17 med hjälp av Disgen version 2018.